Хвороби суглобів

Біль в суглобах (артралгія) - дуже поширена проблема, яка може бути пов'язана з інфекцією або інтоксикацією, травмою, запаленням або зносом хрящів. Хвороби суглобів - це, мабуть, найпоширеніші недуги 21 століття. За статистикою, більше ніж у 30% населення планети відзначаються ті чи інші порушення в роботі суглобів.

Раніше вважалося, що захворювання опорно-рухового апарату доля людей похилого віку, проте в останні роки спостерігається стрімке "омолодження" таких недуг. І сьогодні подібні проблеми є у кожної другої - третьої людини в світі.

Про що говорять перші симптоми

 • Больові відчуття в суглобах - це класичний симптом, який вказує на існування проблеми. Часто біль виникає в нічний час. Хоча найчастіше на перших порах біль не суттєва.
 • Біль в колінах. Якщо ви відчуваєте біль у колінах при підйомі і спуску зі сходів, то значить з вашими колінними суглобами не все гаразд. Такий стан може вказувати на остеоартроз. Проблема посилюється при наявності зайвої ваги.
 • Скутість суглобів після відпочинку.
 • На наявність ревматоїдного артриту може вказувати часта простуда, що поєднується з больовими відчуттями в суглобах.
 • Ущільнення на останніх фалангах пальців рук і тверді утворення середніх фаланг можуть вказувати на наявність остеоартрозу.
 • Порушення дрібної моторики рук. Якщо ви помічаєте, що вам важко стало виконувати дрібну роботу, наприклад, протягнути нитку у вушко швейної голки, або з першого разу вам не вдається вставити ключ в замок, то такі зміни можуть говорити про розвиток ревматоїдного артриту, що вражає, в тому числі, і дрібні суглоби.
 • Хвороби суглобів виникають і при генетичної схильності.

Типи болю в суглобах при різних захворюваннях

Тип і характер больових відчуттів залежить від причини, яка їх викликала. Суглоби на руках і ногах болять по-різному. На верхніх кінцівках, на відміну від нижніх, зазвичай уражаються самі зчленування, та навколишні їх тканини (сухожилля, зв'язки). Це пояснюється різним типом навантаження, яку відчувають руки і ноги - динамічним та статичним, відповідно.

Біль у суглобах при вірусних інфекціях

Суглоби реагують на інтоксикацію організму при грипі та гострих респіраторних інфекціях на фоні високої температури. Такий біль спеціального лікування не потребує, він проходить сам при нормалізації температури тіла.

Реактивні артрити

Реактивні артрити - це група захворювань, при яких болі в суглобах виникають після перенесеної інфекції: вірусної або бактеріальної. Причиною реактивного артриту стає помилка імунної системи, яка викликає розвиток запалення в не ураженних інфекцією суглобах.

Біль з'являється зазвичай через 1-3 тижні після ГРЗ, кишкової інфекції або хвороб сечостатевої системи, наприклад, уретриту або статевих інфекцій. На відміну від вірусних артралгій, болі в суглобах інтенсивні, супроводжуються набряком і порушенням рухливості, підвищенням температура тіла. Артрит починається частіше з поразки одного колінного або гомілковостопного суглоба, з переходом протягом 1-2 тижнів на суглоби іншої половини тіла, на дрібні суглоби рук і ніг, на суглоби хребта.

Зазвичай такий біль в суглобах добре піддається лікуванню, не залишаючи наслідків. Але деякі види реактивних артритів приймають хронічну форму і час від часу загострюються.

Наприклад, хвороба Рейтера - розвивається після перенесеного хламідіозу і може приймати хронічний перебіг. Болям в суглобах при цьому захворюванні передує зазвичай порушення сечовипускання - прояв хламідійного уретриту (запалення сечовипускального каналу), що нерідко залишається непоміченим, потім розвивається кон'юнктивіт. Для лікування необхідно звернутися до лікаря.

Артрит

Артрит - захворювання суглобів запального характеру. Однозначна і точна причина артриту на даний момент не визначена, але лікарі виділили деякі фактори, які здатні спровокувати розвиток артриту:

 • різні інфекції;
 • алергії;
 • травми;
 • порушення харчування суглоба;
 • переохолодження;
 • надмірні фізичні навантаження;
 • захворювання нервової системи;
 • надмірне навантаження на суглоби при зайвій вазі та ін.

Артрит може бути самостійним захворюванням або проявом іншого захворювання.

При артриті біль гостра, пульсуюча, що стріляє, виникає в спокої і посилюється при русі в кінцівках, може віддавати в сусідні області, при тому, що при пальпації відзначається біль над всією поверхнею суглоба, але більше уздовж суглобової щілини.

Особливо нестерпний періартрит - запалення тканин навколо суглоба (його сумки, сухожиль і зв'язкового апарату), наприклад плечового суглоба. Біль дуже швидко стає болісним, практично нестерпним. Віддає в лопатку і в область шиї, посилюється при спробах витягнути руки в сторони на рівні плечей або зігнути їх в ліктях і завести за спину. При натисканні на суглоб біль посилюється. При таких гострих відчуттях руку потрібно підвісити на косинку для іммобілізації суглоба і постаратися не ворушити.

Дегенеративні захворювання

Біль у суглобах при зносі хрящів - дегенеративні захворювання (артроз і остеохондроз хребта).

Артроз або остеоартроз - це захворювання суглобів з прогресуючими дегенеративно-дистрофічними змінами хрящової тканини і подальшим залученням синовіальної, зв'язкової та кісткової суглобових тканин.

На його розвиток впливають:

 • інтенсивні фізичні навантаження;
 • вроджені відхилення в розвитку суглобових тканин;
 • захворювання аутоімунного характеру;
 • захворювання суглобів запального характеру, як артрит;
 • надмірна вага тіла;
 • сильне викривлення хребта;
 • травми, забої, вивихи, переломи, спадковість;
 • порушення гормонального фону при клімаксі та ін.

При артрозі суглоби руйнуються повільно і спочатку непомітно. Біль в суглобах спочатку невелика, ниюча, виникає тільки при рухах, терпима, але з часом починає наростати, стаючи постійною і достатньо сильною, щоб порушити спокій і сон.

Підступність цього болю в тому, що сильний біль виникає лише тоді, коли на рентгенівських знімках вже помітні незворотні ознаки руйнування відповідного зчленування. Якщо артроз торкнувся один суглоб, наприклад, колінний, то змінюється біомеханіка і порушується функція сусідніх суглобів - тазостегнового і гомілковостопного. Вони теж відчувають підвищене і нерівномірне навантаження і в результаті зношуються швидше.

Остеохондроз хребта - поширене дегенеративне захворювання, причиною якого є стоншення і руйнування хрящів між хребцями, зменшення товщини хрящів, що призводить до здавлення нервів, що відходять від спинного мозку і кровоносних судин і крім болю в суглобах хребта викликає безліч різних симптомів. Наприклад: головний біль, запаморочення, болі і оніміння в руках, плечових суглобах, болі і перебої в серці, грудей, болі в ногах і ін.

Так, кожен п'ятий випадок виникнення болю в ліктьовому суглобі пов'язаний з пошкодженням сегмента шийного або грудного відділу хребетного стовпа. Зміни зовнішнього вигляду і порушень рухливості ліктьового суглоба при цьому не спостерігається. Болі в суглобах у цих випадках можуть турбувати хворих не тільки при русі, але і в стані спокою.

Аутоімунні захворювання

Аутоімунні захворювання - група хвороб, причини яких до кінця не відомі. Ці захворювання об'єднує одна особливість: клітини імунної системи починають атакувати власні тканини і органи тіла, викликаючи запалення. Аутоімунні захворювання, на відміну від дегенеративних, частіше розвиваються в дитинстві або у молодих людей. Їх першим проявом нерідко виявляється біль в суглобах.

Біль в суглобах носить летючий характер: сьогодні болить один суглоб, завтра інший, післязавтра - третій. Супроводжується набряком, почервонінням шкіри, порушенням рухливості в суглобах, іноді, підвищенням температури тіла. Біль в суглобах проходить, але через якийсь час повторюється знову. Згодом суглоби можуть значно деформуватися, втрачати рухливість. Характерна ознака аутоімунного запалення суглобів - скутість вранці від 30 хвилин до 2-3 годин і більше.

Поступово до артралгії приєднуються симптоми ураження інших органів: серця, нирок, шкіри, судин і ін. Без лікування хвороба прогресує. Вилікувати її неможливо, але сучасні методи лікування дозволяють уповільнити процес. Тому чим раніше розпочати лікування, тим краще результат. До аутоімунних захворювань відносяться: ревматоїдний артрит, системний червоний вовчак, анкілозуючий спондилоартрит або хвороба Бехтерева.

Ревматоїдний артрит найбільш поширене хронічне аутоімунне запальне захворювання сполучної тканини, яке характеризується пошкодженням суглобів і системним ураженням внутрішніх органів.

Найчастіше захворювання починається з болю в дрібних суглобах рук і ніг: вони починають сильно хворіти, червоніють, опухають. Рідше - з поразки одного колінного, гомілковостопного або ліктьового суглоба, а потім приєднуються болі в інших частинах тіла.

Системний червоний вовчак - більш рідкісне захворювання, частіше хворіють молоді жінки. Супроводжується болями в різних суглобах тіла, деформацією пальців рук, появою на шкірі висипу, на обличчі, на лобі і щоках у формі крил метелика. Болі в суглобах можуть супроводжуватися неприємними відчуттями в серці і грудній клітці, субфебрильною температурою, слабкістю, болями в попереку, набряками і ін.

Анкілозуючий спондилоартрит або хвороба Бехтерева - на відміну від вовчака частіше вражає чоловіків. Захворювання починається з болю в суглобах хребта, в області попереку, крижів, тазу, з поступовим переходом на інші відділи хребта. Крім болю характерна скутість, зниження гнучкості, порушення ходи і згодом повна нерухомість в суглобах хребта.

Псоріаз

Псоріаз - шкірне захворювання, при якому на поверхні тіла з'являється характерне висипання. При псоріазі відбувається ураження частіше дрібних суглобів рук і ніг, рідше хребта, яке супроводжується болями і набряком. Відмінною особливістю артриту при псоріазі є несиметричне ураження. Шкіра над суглобами може набувати синюшно-червоний колір, відбувається пошкодження нігтів. Згодом розвиваються деформації і підвивихи суглобів.

Ревматизм

Ревматизм - важке захворювання, викликане стрептококами. Для ревматизму характерні дуже сильні болі в великих суглобах ніг і рук, які з'являються через 2-3 тижні після ангіни або скарлатини. Частіше розвивається у дітей. Болі сильні, що не дають доторкнутися до суглоба, супроводжуються набряком, почервонінням, з підвищенням температури тіла. Спочатку болять одні суглоби, потім інші, зазвичай симетричні. Болі можуть пройти самостійно, але через деякий час з'являються важкі симптоми ураження серця. Ревматизм вимагає термінового звернення до лікаря. Тільки при своєчасному лікуванні можна уникнути ураження серця та інших органів.

Методи обстеження

Для встановлення діагнозу потрібно звернутися до лікаря терапевта, який призначить необхідні методи лабораторного та інструментального дослідження: аналіз крові, дослідження синовіальної рідини, рентгенівське дослідження суглобів та комп'ютерна томографія (КТ), УЗД і МРТ суглобів, артроскопія. При необхідності направить до вузького спеціаліста.

Лікування

Медикаментозне лікування

Якщо причина болю в суглобах запальна реакція, то для лікування суглобів використовуються препарати, здатні зменшити запалення. Це, перш за все, нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), при недостатній ефективності, призначаються кортикостероїди у вигляді ін'єкцій в порожнину суглобів або таблеток. Якщо причиною болю є інфекція - призначаються антибіотики.

Спеціальні схеми лікування використовуються при аутоімунних захворюваннях. Для постійного застосування підбираються мінімальні ефективні дози препаратів, які здатні сильно пригнічувати запальну реакцію або пригнічують імунітет.

При дегенеративних захворюваннях суглобів призначають протизапальні і знеболюючі засоби під час загострення, а також прийом метаболічних засобів на основі хондроетінсульфатов і гиалурона кислоти.

Крім медикаментозного лікування обов'язково призначають фізіотерапевтичні процедури, а на пізніх стадіях, коли хрящова тканина зруйнована повністю - хірургічне лікування, аж до заміни суглоба.

Фізіотерапевтичне лікування

Важливим доповненням до медикаментозної терапії є фізіотерапевтичні процедури, спрямовані на запобігання подальшого руйнування суглобів. Лікування призначається індивідуально при кожному захворюванні суглобів, відповідно до віку пацієнта, його загального стану, наявністю ускладнень і супутніх захворювань.

Основними цілями фізіотерапевтичного лікування є:

 • корекція і попередження розвитку функціональних порушень;
 • зменшення тривалого больового синдрому і набряку;
 • нормалізація місцевого кровотоку і харчування тканин;
 • запобігання атрофії м'язів і зв'язок;
 • поліпшення загального самопочуття, працездатності і якості життя.

У гострий період при запальних захворюваннях суглобів застосовують два види фізіотерапевтичного лікування:

 • вплив ультрафіолету;
 • електрофорез глюкокортикоїдів на область хворого суглоба.

Найчастіше фізіопроцедури при болях в суглобах проводяться після усунення симптомів загострення. У стадії ремісії призначають: УВЧ, лазеротерапію, магнітотерапію, електрофорез з димексидом, КВЧ-терапія, бальнеотерапію, грязелікування, голкорефлексотерапію, аплікаційну терапію Ляпко, масаж. Якщо немає протипоказань, курси фізіотерапевтичного лікування повторюються кожні 5-6 місяців.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антистресорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини. Стикаючись з шкірою, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, вмикаючи в роботу його «внутрішнього лікаря».

Аплікатори широко застосовуються в умовах лікувальних установ, в оздоровчих центрах і санаторіях. Простота застосування, безпека, висока ефективність при мінімальних зусиллях дозволяють рекомендувати аплікатори для самостійного використання в домашніх умовах.

Важливо відзначити, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційної терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, так як посилюється робота периферичного кровообігу і серце в цей час відпочиває. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

Багатьом пацієнтам протипоказані електрофізіотерапевтичні процедури з різних причин. Це і підвищені цифри артеріального тиску, наявність металу в організмі (спиці, металеві осколки, імпланти, кардіостимулятори), вагітність та ін. В даних випадках засобом вибору є аплікаційна терапія Ляпко.

При болях в суглобах у пацієнтів відзначається позитивна динаміка від аплікаційної терапії Ляпко, яка сумісна з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування.

Лікувальна дія аплікаторів посилюється, якщо їх застосовувати на шкіру, попередньо змочену водою, гіпертонічним розчином або на марлеву серветку з відваром лікарських трав, лікарських препаратів на водній основі. Після зняття аплікатора всі пори шкіри в місці його застосування розкриті і нанесення лікувальних масел, мазей і компресів найбільш ефективно.

Як працювати з аплікатором, зони додатка

Якщо проблема пов'язана з ураженням суглобів верхніх кінцівок, то потрібно впливати аплікаторами на шийно-комірний відділ хребта, звідки йде іннервація до верхніх кінцівок, потім на область суглоба.

Якщо проблеми в суглобах нижніх кінцівок, то потрібно застосовувати аплікатори на попереково-крижовий відділ хребта, звідки йде іннервація до нижніх кінцівок, потім на область суглоба. Впливати можна одночасно або по черзі.

Важливо. Так як частою причиною всіх аутоімунних захворювань є перенесені інфекційні захворювання кишечника або сечостатевої системи, то обов'язково потрібно відновлювати рух лімфи, крові в животі.

При аутоімунних захворюваннях аплікаційна терапія Ляпко на зону живота показана для поліпшення роботи органів черевної порожнини, кишечника, де знаходиться найбільша кількість лімфоїдної тканини, що відповідає за роботу імунної системи.

Для цього рекомендується застосовувати плоскі аплікатори на нижньо-грудний і попереково-крижовий відділ хребта, додатково на допоміжну зону - передню черевну стінку (одночасно або по черзі), також можна обмотати ці зони «Чарівною стрічкою «Здоров'я» на 20-30 хвилин або прокатати ці зони аплікаційними валиками протягом 10-15 хвилин.

Аплікаційна терапія Ляпко застосовується як самостійна процедура, так і в якості підготовки для розслаблення м'язів передньої черевної стінки для вісцерального масажу живота.

Ці процедури покращують роботу внутрішніх органів, знімають застійні, запальні явища в них, відновлюють роботу лімфатичної системи, підвищують імунітет.

На область спини рекомендовано застосовувати плоскі аплікатори: Аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4».

Плоскі аплікатори «Ромашка М», «Квадро», «Дует», «Шанс», «Народний», розташувавши їх як уздовж хребта, так і поперек.

Можна застосовувати одночасно на область спини і суглобів, поклавши зверху вантаж - мішечок з піском або сіллю.

Особливо зручний в застосуванні аплікатор «Ромашка М», який завдяки своїм гнучким «пелюсткам» набуває рельєф будь-якої ділянки тіла. Їм можна впливати на будь-які ділянки хребта, тазостегнові і колінні суглоби (зафіксувавши еластичним бинтом або гумками із застібками, які йдуть в комплекті з аплікатором); прикладати до литок, стоп. Час впливу плоскими аплікаторами 20-30 хвилин.

Також можна застосовувати статико-динамічні аплікатори: "Чарівна стрічка "Здоров'я", пояс «Універсальний М», пояс «Малюк». Рівномірний притиск до поверхні тіла і простота фіксації дозволяє вільно рухатися, займатися звичайною справою і одночасно лікуватися.

Рекомендується фіксація аплікатора на 20-30 хвилин до зон пошкоджених суглобів; додатково можна використовувати зони протилежної здорової сторони на 10-15 хвилин. Час процедури 20-40 хвилин, курс лікування 1-2 тижні, лікування можна повторити через 2-4 тижні.

Для зняття скутості в суглобах вранці хороші результати дає фіксація на кінцівку, починаючи з кінчиків пальців "Чарівної стрічки "Здоров'я", прокатування по долонній і тильній поверхні кисті «м'ячик голчастим» або аплікаційними валиками.

>

Є позитивний практичний досвід тривалого, протягом декількох місяців поспіль щоденного застосування аплікаторів. Спостерігалося стійке поліпшення самопочуття, зняття хронічного болю, підвищення життєвого тонусу і працездатності. Додатково або перед масажем можна проводити обробку больових і прилеглих зон, застосовуючи «Валик великий М» або «Валик універсальний М». Час впливу 3-7-10 хвилин в залежності від індивідуальної реакції шкіри (до появи рівномірно рожевого забарвлення).

Також необхідно проводити масаж верхніх, нижніх кінцівок, відповідних зон хребта, суглоба, наприклад, за допомогою масажера «Фараон», але при цьому треба уникати безпосереднього впливу на хворий суглоб, так як це може збільшити в ньому запальну реакцію, працювати вище і нижче суглоба .

Дуже ефективно впливати на стопи, використовуючи аплікаційні «Устілки Плюс», або інші види плоских аплікаторів, а також валики. На стопах знаходяться біологічно активні точки - проекції всіх органів і систем. Вплив на них аплікаторами сприяє відновленню і нормалізації функції всіх органів і систем. Устілки можна застосовувати і на інші ділянки тіла.

Точковий масаж для здоров'я суглобів

Основні прийоми, які використовуються для точкового масажу - погладжування, поверхневе і глибоке натискання.

Погладжування робиться безперервно. Причому погладжуючі рухи можуть бути як швидкими, так і повільними. Головне виконувати їх весь час в одному темпі. Погладжування можна робити одним пальцем руки або всією долонею.

Поверхневе (легке) натиснення виконується великим пальцем і полягає в не сильному тиску на активну точку.

Глибоке натиснення виконується аналогічно попередньому, тільки з великим тиском. При цьому під пальцем на шкірі має утворитися невелике заглиблення. Натискання можна виконувати руками, а також використовуючи маленький аплікатор «Краплинка». Регулюючи силу тиску, можна отримувати легке і глибоке натиснення на зону точок.

Точковий масаж колінного суглоба.

Впливом на біоактивні точки колінного суглоба вдається зменшити набряки, поліпшити його рухову активність і позбутися від больових відчуттів. Тривалість одного сеансу становить 7-10 хв. Починати масаж необхідно поза стадії загострення, тобто коли відсутня гостра біль. Повний курс точкового масажу колінних суглобів становить 10 процедур. Колінному суглобу відповідає 8 біоактивних точок.

На зони цих точок можна фіксувати аплікаційні пояса на 20-30 хвилин. Аплікатор «Краплинка» можна зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале - 1 - 3 години.

Активні точки для зняття болю в суглобах

Варіанти застосування аплікаторів Ляпко на зони точок при болях в колінах (мал.1-5)

Мал.1

Мал.2

Мал.3

Мал.4

Мал.5

Точки для зняття болю в променево-зап'ястковому суглоб і, долонях і пальцях (мал.6)

Мал.6

Застосування аплікаторів Ляпко з внутрішньої сторони при болю в лікті (мал.7)

Мал.7

Застосування аплікаторів Ляпко при болю в пальцях зі зниженою чутливістю (мал.8)

Мал.8

Застосування аплікаторів Ляпко при болю в тазостегновому суглобі, що віддає на внутрішню поверхню стегна (мал.9)

Мал.9

Точки для зняття болю в гомілковостопному суглобі (мал.10)

Мал.10

Активні точки для зняття болю в плечовому суглобі (мал.11)

Мал.11

Профілактика

З болем в суглобах потрібно боротися з першого дня: перспектива інвалідизації в найближчі 10-15 років мало кого потішить. З метою профілактики хвороб суглобів важливо скинути зайві кілограми, щоб знизити навантаження на суглоби, лікувати захворювання, які призводять до проблем з суглобами. Тривале знаходження в холодній воді шкідливо для суглобів: не мити посуд холодною водою, ноги тримати в теплі.

Для суглобів корисно:

 • здоровий спосіб життя;
 • загартовування; ;
 • рух, дуже корисно для суглобів плавання;
 • раціональне харчування, яке включає корисні для хрящової тканини продукти, що містять моно- і поліненасичені жирні кислоти (рослинні олії, горіхи, риба), вітаміни (особливо C і P), а також кальцій.

Дотримуючись цих нескладних правил, можна уникнути багатьох захворювань суглобів, а якщо проблеми вже дали про себе знати - максимально полегшити перебіг хвороби. Головне - зробити здоровий спосіб життя своєю звичкою.

Застосування пристроїв аплікаційних Ляпко є відмінним профілактичним засобом і запорукою Вашого здоров'я, життєвого тонусу і гарного настрою!