Хвороба Бехтерєва

Біль у спині - одна з найпоширеніших скарг, з якою пацієнти звертаються до невролога. Як часто буває, їм виставляють один з найбільш «популярних» діагнозів - остеохондроз хребта. Насправді, під цим терміном може ховатися досить небезпечне захворювання, що робить людину інвалідом - хвороба Бехтерєва.

Це захворювання відоме людству з античних часів. Перший опис пацієнтів з хворобою Бехтерєва зустрічається в 1559 році в працях Реалдо Коломбо. Більш детально картину незвичайного захворювання розкрив через 100 років, в 1693 році Бернард Коннор. А в кінці XIX століття відразу кілька дослідників з різних країн оприлюднили результати своїх досліджень анкілозуючого спондилоартриту:

 • 1892 рік - російський невролог і психіатр В.М. Бехтерєв;
 • 1897 рік - німецький лікар А. Штрюмпель;
 • 1898 рік - француженка і медик П. Марі.

Їх дослідження і склали базу знань медиків про захворювання, яке в підсумку отримало назву хвороба Бехтерєва-Штрюмпеля-Марі. У російськомовній літературі воно скоротилося до хвороби Бехтерєва.

Визначення хвороби

Хвороба Бехтерєва (хвороба Штрюмпелля - Бехтерєва - Марі, анкілозуючий спондилоартрит, АС) - це запалення міжхребцевих суглобів з подальшим їх анкілозом. Анкілоз - нерухомість суглоба, яка виникла через зрощення між собою окремих його частин. Спондилоартрит вказує, де із-за чого ця нерухомість виникла: запалення хребта.

В результаті патологічного процесу хребетний стовп виявляється в жорсткому футлярі, значно обмежує рухи в ньому. Обсяг рухів у суглобах поступово зменшується, хребет стає нерухомим, поступово перетворюється в «бамбукову палицю» - голова, корпус і стегна зв'язуються в єдине ціле, а інші частини тіла і суглоби залишаються рухливими, як і раніше.

Причина захворювання

Причина хвороби Бехтерєва до сих пір не з'ясована. Існують певні чинники ризику:

 • Спадковість (не менше 20%).
 • Перенесене інфекційне захворювання кишечника або сечостатевої системи.
 • Підвищена активність одного з видів бактерій клебсієл (Klebsiella pneumoniae) і деяких штамів їєрсинію (Yersinia enterocolitica)
 • хвороба неспокійних ніг - зустрічається у пацієнтів з хворобою Бехтерєва майже в 3 рази частіше, ніж у здорових людей;
 • вага при народженні менше 3 кг;
 • госпіталізація з інфекційними хворобами в віці від 5 до 12 років.

Лікарям давно відомо про ген гістосумісності HLA-B27, наявність якого підвищує ризик розвитку хвороби в 80 разів. У дослідженнях 2011 року було виявлено кілька генів, що беруть участь в розвитку хвороби шляхом взаємодії з HLA-B27. Наприклад, одні варіанти гена ERAP1 підвищують сприйнятливість людини до хвороби, а інші - навпаки, захищають від неї.

При цьому процесі відбувається агресія імунітету щодо кістково-м'язової системи (неадекватна імунна відповідь). Імунітет помилково і агресивно сприймає деякі тканини організму як чужорідні, тому анкілозуючий спондилоартрит відноситься до розділу аутоімунних захворювань.

Симптоми розвитку хвороби

Хвороба Бехтерєва починає розвиватися зазвичай у віці 20-30 років, чоловіки хворіють в 5 разів частіше, ніж жінки. Хвороба підкрадається непомітно, але є кілька ознак-провісників, поява яких повинно насторожити людину. При появі одного або декількох симптомів необхідна консультація ревматолога. Деякі пацієнти протягом декількох місяців або навіть років перед початком захворювання відчували постійну слабкість, сонливість, дратівливість, слабкі летючі болі в суглобах і м'язах. У цей період симптоматика виражена слабо і хворі, як правило, не звертаються до лікаря.

Приблизно в 80% випадків анкілозуючий спондиліт починається із запалення і болю в спині, в 20% - з периферичного артриту.

Характерним раннім симптомом хвороби Бехтерєва є біль і відчуття скутості в поперековому відділі хребта, з поступовим залученням сусідніх його відділів.

Особливий момент: біль стає сильнішою ближче до ранку і в основному, в стані спокою, після тривалого відпочинку. Зменшується після гарячого душу і фізичних вправ.

Серед симптомів також виділяють хворобливість в п'яткових кістках. Нерідко розвиток больового синдрому в області п'яти у чоловіків у віці до 30 років є першою ознакою захворювання. Якщо виникає запалення сухожилля і цьому не передувала травма, то шанс того, що це може бути АС, досягає 90% (мал.1).

Мал.1 Запалення ахіллового сухожилля

Біль добре знімається прийомом нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ), але знову повертається після припинення їх дії.

Згодом хребет починає втрачати свою рухливість і пацієнт не може нахилитися вперед. У людини поступово зникає поперековий вигин - лордоз, ця частина хребта стає плоскою. Окостеніння його розвивається знизу вгору, обмеження рухливості в шиї розвиваються на досить пізніх стадіях. У гіршому випадку хвороба швидко добирається до шиї. Якщо порушено вже шийний відділ хребта, пацієнт набуває характерну «опуклу горбатість» - лікарі називають її «позою прохача».

Скутість в грудному відділі хребта. Коли в процес втягуються хребці грудного відділу - погіршується здатність дихати, через що розвиваються хронічні захворювання легенів. При кашлі, активному диханні або чханні біль стає сильнішою (якщо задіяні реберно-хребетні зчленування).

Хребет - центр нашого тіла, тому його хвороба відбивається і на інших суглобах. Можуть почати хворіти плечі, стегна, нижня щелепа, грудина, суглоби кінцівок. При виразкової хвороби шлунку, на відміну від артриту, суглоби не руйнуються, але рухливість в них зменшується з кожним роком.

У кожного третього пацієнта з анкілозивним спондилоартритом розвиваються ураження очей - виявляють увеїт (запалення судинної оболонки ока) і іридоцикліт (запалення райдужної оболонки і циліарного тіла).

На другому місці за поширеністю - ураження роботи серця, яке проявляється аритміями, порушеннями роботи клапанів серця, запаленням стінки аорти і ін.

Нерідко розвивається фіброз тканин легенів, пошкоджуються нирки і нервова система.

Класифікація та стадії розвитку хвороби Бехтерєва

Клінічні варіанти (форми) хвороби:

 1. Центральна форма - залучений тільки хребет.
 2. Кіфозна - зміни шийної і грудної зони хребта призводять до того, що тіло все більше нахиляється вперед, формується поза "прохача".
 3. Ригидна - згладжування всіх вигинів хребта, спина стає плоскою, голова злегка відкидається назад, з'являється поза "зверхника".
 4. Різомелична форма - залучення хребта і кореневих суглобів (плечових і тазостегнових).
 5. Периферична форма - залучення хребта і периферичних суглобів (колінних, гомілковостопних та ін.).
 6. Скандинавська форма - залучення дрібних суглобів кистей і хребта.
 7. Вісцелярна форма - одна з перерахованих вище форм і залучення вісцеральних органів (серця, аорти, нирок).

Діагностичні ознаки

Діагностичні ознаки анкілозуючого спондилоартриту за рекомендацією інституту ревматології РАМН, 1997 рік.

 1. Біль в попереку, яка не проходить в спокої, зменшується при русі і триває більше трьох місяців.
 2. Обмеженність рухливості в поперековому відділі хребта - при нахилах вперед-назад і вправо-вліво.
 3. Обмеження дихальної екскурсії грудної клітини (різниці між окружністю грудної клітини при повному вдиху і максимального видиху) відносно нормальних величин відповідно за віком і статтю.
 4. Двусторонній сакроілеїт (запалення крижово-клубового суглоба) II-IV стадії.

Діагноз вважається достовірним, якщо у хворого є четверта ознака в поєднанні з будь-яким іншим з перших трьох.

Пізня діагностика хвороби Бехтерєва пояснюється загальними симптомами захворювань ревматологічного профілю.

Обов'язковим є рентгенологічне дослідження, магнітно-резонансна томографія. Головний критерій - це зміни в крижово-клубової області.

Обов'язковою є генна діагностика на наявність HLAB27 антигену. Діагноз АС ставиться на підставі комплексного обстеження, що включає огляд пацієнта, аналіз скарг, клініко-лабораторно-інструментальну діагностику, дані рентгенологічного обстеження та МРТ.

Ускладнення хвороби

Найпоширеніші:

 • амілоїдоз нирок, який в подальшому призводить до розвитку ниркової недостатності;
 • запалення легенів через зниження рухливості грудної клітки;
 • запалення райдужної оболонки ока, що приводить до втрати зору;
 • ураження судин, що підвищує ризик розвитку інфаркту та інсульту;
 • остеопороз;
 • здавлювання пучка нервових корінців нижніх відділів спинного мозку «синдром кінського хвоста», яке призводить до нетримання сечі і калу, паралічу ніг;
 • згладжування вигинів хребта (поза "зверхника");
 • нерухомість.

Для запобігання появи серйозних і небезпечних ускладнень Хвороби Бехтерєва необхідно своєчасно виявляти, діагностувати і лікувати захворювання в найбільш ранні терміни.

Лечение

Терапія при даній патології має тривалий характер і повинна бути комплексною. Мета лікування - зупинити або сповільнити прогресування захворювання. Необхідно дотримуватися поступовості на всіх етапах лікування: стаціонар (відділення травматології, ревматології) - поліклініка - санаторій. Призначаються глюкокортикоїди і нестероїдні протизапальні препарати, лікувальні блокади. При важкому лікуванні призначають імунодепресанти.

Найважливішою частиною терапії є реабілітація. ЛФК - основа терапії, саме вона не дозволить погіршуватися стану здоров'я.

Складаються індивідуальні вправи з лікувальної гімнастики, які повинні виконуватися щодня. Рекомендується спати на жорсткому ліжку без подушки і регулярно займатися видами спорту, які зміцнюють м'язи спини (плавання, ходьба на лижах). Для збереження рухливості грудної клітини необхідно виконувати дихальні вправи, обов'язково практикувати діафрагмальне дихання.

Фізіотерапевтичне лікування

Додатково до медикаментозних засобів та гімнастики приєднується фізіотерапевтичне лікування, яке повинно проводитися з урахуванням стадії захворювання, його форми і ступеня активності патологічного процесу.

При високій активності анкілозуючого спондиліта показано ультрафіолетове (УФ) опромінення хребта, яке стимулює функцію кори надниркових залоз, ретикулоендотеліальної системи, посилює фагоцитоз, прискорює імунологічні реакції. Результатом чого є знеболювальна, протизапальна та гіпосенсибілізуюча дія.

При наявності активного запалення периферичних суглобів рекомендується УВЧ-терапія на уражені суглоби. При хворобі Бехтерєва в стадії середньої або низької активності, а також при неактивній фазі хвороби методи фізіотерапії використовуються значно ширше. У цих стадіях показані індуктотермія, мікрохвильова і дециметрова терапія, ультразвук, ультрафонофорез з гідрокортизоном.

При середньому ступені активності хороший ефект дає грязелікування в поєднанні із застосуванням протизапальних лікарських засобів, СВЧ, ультразвукова терапія, голкорефлексотерапія, аплікаційна терапія Ляпко, масаж, вісцеральний масаж живота по Огулову О.Т. (масаж внутрішніх органів через передню черевну стінку), лімфатичний масаж живота по Шишовой О.І., та ін.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом.

Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антистресорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини. Стикаючись з шкірою, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, включаючи в роботу його «внутрішнього лікаря».

Аплікатори широко застосовуються в умовах лікувальних установ, в оздоровчих центрах і санаторіях, сумісні з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування.

Простота застосування, безпека, висока ефективність при мінімальних зусиллях дозволяють рекомендувати аплікатори для самостійного використання в домашніх умовах.

Важливо відзначити, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційної терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, так як посилюється робота периферичного кровообігу і серце в цей час відпочиває. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

Лікувальна дія аплікаторів посилюється, якщо їх застосовувати на шкіру, попередньо змочену водою, гіпертонічним розчином або на марлеву серветку з відваром лікарських трав, лікарських препаратів на водній основі. Після зняття аплікатора всі пори шкіри в місці його застосування розкриті і нанесення лікувальних масел, мазей і компресів найбільш ефективно.

Як працювати з аплікатором, зони додатка

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта). Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї.

Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.

Допоміжні зони - передня поверхня тулуба, голови і шиї. У зв'язку з тим, що внутрішні органи і залози внутрішньої секреції знаходяться безпосередньо під передньою черевною стінкою, під грудною кліткою, в області шиї, обличчя, вплив на них або на окремі шкірні ділянки в цих зонах за допомогою аплікаторів сприяє регуляції, нормалізації, відновленню, поліпшенню і активації діяльності цих органів. Результат досягається швидше при використанні допоміжних зон одночасно з основними і додатковими зонами. Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до (центральних) структур спинного і головного мозку.

Важливо. Так як частою причиною всіх аутоімунних захворювань є перенесені інфекційні захворювання кишечника або сечостатевої системи, то обов'язково потрібно відновлювати рух лімфи, крові в животі.

Аплікаційна терапія Ляпко показана для поліпшення роботи органів черевної порожнини, кишечника, де знаходиться найбільша кількість лімфоїдної тканини, що відповідає за роботу імунної системи.

Для цього рекомендується застосовувати плоскі аплікатори на нижньо-грудний і попереково-крижовий відділ хребта, додатково на допоміжну зону - передню черевну стінку (одночасно або по черзі), також можна обмотати ці зони «Чарівною стрічкою «Здоров'я» на 20-30 хвилин або прокатати ці зони аплікаційними валиками протягом 10-15 хвилин.

Аплікаційна терапія Ляпко застосовується як самостійна процедура, так і в якості підготовки для розслаблення м'язів передньої черевної стінки для вісцерального масажу живота. Ці процедури покращують роботу внутрішніх органів, знімають застійні, запальні явища в них, відновлюють роботу лімфатичної системи, підвищують імунітет.

На зону спини рекомендовано застосовувати плоскі аплікатори великих розмірів: Аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4», «Народний».

«Ромашка М», «Квадро», «Дует». Чим більше площа впливу, тим ефект краще.

Також можливе використання плоских аплікаторів менших розмірів: «Масажна подушка голчаста», «Устілки плюс», «Шанс», «Супутник плюс», які укладають на зону болю. Крім області спини для посилення ефекту рекомендовано застосовувати аплікатори на допоміжні зони на передній поверхні тулуба, в зоні проекції болю. Наприклад: біль в попереково-крижовому відділі хребта - укладаємо аплікатор на низ живота. Крім того, застосування аплікаторів на зону нирок, наднирників (під контролем артеріального тиску, при підвищеному тиску не застосовувати), на область живота покращує роботу імунної системи. Час впливу 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», який також можна застосовувати і на всі частини тіла.

Крім плоских аплікаторів можна обкатувати область спини, передньої поверхні тулуба, рук, ніг «Валиком великим М» або «Валиком універсальним М» до появи рівномірно рожевого забарвлення шкіри. Їх також можна використовувати для розігріву тіла перед масажем.

Спочатку прокатуємо валиком уздовж хребта, по міжребір'ям з одного боку, до появи рівномірно рожевого забарвлення. Потім, точно так же прокатуємо, другу сторону. Час впливу 3-7-10 хвилин в залежності від індивідуальної реакції шкіри.

Пояс «Малюк», Пояс «Універсальний М» закріплюється поперек і вздовж хребта на зони болю або застосовується в положенні лежачи, як звичайний аплікатор.

Також можна обмотувати зону болю «Чарівною стрічкою « Здоров'я ».

Аплікатор «Краплинка», можна зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале - 1 - 3 години.

Можна застосовувати як ручний масаж спини, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеному маслом, кремом. Тривалість масажу і його інтенсивність визначає отримання бажаного ефекту. Тривалий, 15 хв. і більше, масаж сприяє повному розслабленню м'язів, створює седативний (заспокійливий) ефект.

Після масажу рекомендуємо укладання на плоский аплікатор для відпочинку та релаксації.

При болях в суглобах

При ураженні суглобів верхніх кінцівок потрібно впливати аплікаторами на шийно-комірцевий відділ хребта, звідки йде іннервація до верхніх кінцівок, потім на область суглоба.

При ураженні суглобів нижніх кінцівок - застосовувати аплікатори на попереково-крижовий відділ хребта, звідки йде іннервація до нижніх кінцівок, потім на область суглоба. Впливати можна одночасно або по черзі.

Особливо зручний в застосуванні аплікатор «Ромашка М», який завдяки своїм гнучким «пелюсткам» набуває рельєф будь-якої ділянки тіла. Їм можна впливати на будь-які ділянки хребта, тазостегнові і колінні суглоби (зафіксувавши еластичним бинтом); прикладати до литок, стоп. Час впливу плоскими аплікаторами 20-30 хвилин.

Також можна застосовувати статико-динамічні аплікатори: «Чарівна стрічка «Здоров'я», пояс «Універсальний М», пояс «Малюк». Рівномірний притиск до поверхні тіла і простота фіксації дозволяє вільно рухатися, займатися звичайною справою і одночасно лікуватися.

Рекомендується фіксація аплікатора на 20-30 хвилин до зон пошкоджених суглобів; додатково можна використовувати зони протилежної здорової сторони на 10-15 хвилин. Час процедури 20-40 хвилин, курс лікування 1-2 тижні, лікування можна повторити через 2-4 тижні.

Також необхідно проводити масаж верхніх, нижніх кінцівок, відповідних зон хребта, суглоба, наприклад, за допомогою масажера «Фараон», але при цьому треба уникати безпосереднього впливу на хворий суглоб, так як це може збільшити в ньому запальну реакцію, рекомендовано працювати вище і нижче суглоба .

Висновки

Повністю вилікувати анкілозуючий спондилоартрит неможливо. Людині з таким діагнозом доведеться постійно спостерігатися у спеціаліста, а в періоди загострення слід перебувати в стаціонарі травматологічного або ревматологічного відділення.

Реабілітація є найважливішою частиною терапії. Необхідно регулярно виконувати спеціальні вправи, підібрані кваліфікованими фахівцями в області реабілітології, а також використовувати в домашніх умовах такі доступні засоби фізіотерапії, як аплікатор Ляпко.

Анкілозуючий спондиліт при лікуванні належним чином зазвичай має хороший прогноз з більш м'якими симптомами і значно уповільнює прогресування.

Застосування пристроїв аплікаційних Ляпко є відмінним профілактичним засобом і запорукою Вашого здоров'я, життєвого тонусу і гарного настрою!