Дезінфекція

Пристрої аплікаційні Ляпко (ПАЛ) в процесі використання стикаються зі шкірою, не ушкоджуючи її, і не мають контакту з кров’ю. У лікувальних установах після сеансу аплікацій вони повинні піддаватися дезінфекції згідно зі Стандартами проведення дезінфекції виробів медичного призначення, шляхом їх повного занурення в дезінфікуючий розчин.

Для цього використовують хімічні препарати для гумових медвиробів і для некорозійностійких металів, дозволені до застосування в Україні. Концентрація і час експозиції згідно з методичними рекомендаціями до деззасобів. Наприклад: «Гігасепт АФ Форте нью», «Корзолекс базік», «Корзолекс екстра» та ін.

Після обробки деззасобом і промивання під проточною водою, продезінфікований пристрій просушується за допомогою фена струменем гарячого повітря.

Оброблені пристрої аплікаційні Ляпко зберігати під чистою пелюшкою.

При індивідуальному використанні ПАЛ не потребує дезінфекції. Гігієнічний догляд передбачає періодичну обробку миючим розчином (шампунь, рідке мило), за допомогою щітки, промивання проточною водою і просушування потоком гарячого повітря (за допомогою фену) на максимально близькій відстані від голок.

Голки аплікаторів зроблені з некорозійностійких металів, що допускає можливість їх окислення.

Чим і як чистити аплікатор Ляпко? Дезінфекція аплікатора Ляпко в домашніх умовах

ПОГОДЖЕНО:
Начальник Головного управління
Держсанепідслужби у Донецькій області
Головний державний санітарний лікар Донецької області
Моховик С.В.

Регламент проведення дезінфекції аплікаторів Ляпка (пристроїв аплікаційних Ляпка)

1. Загальні положення.

1.1. Регламент проведення дезінфекції пристроїв аплікаційних Ляпка підготовлено з метою запобігання поширенню інфекцій, необхідності проведення обов’язкових заходів щодо дотримання правил гігієни, що полягають у належній обробці (після кожної процедури) всіх використаних аплікаторів Ляпка.

Регламент визначає порядок провадження дезінфекції у клініках, лікарнях,поліклініках, фізіотерапевтичних кабінетах, спортивній медицині, лікувально-профілактичних та інших медичних установах загального і спеціального профілю (далі дезінфекція у ЛП3).

Згідно з технічними умовами від 08.11.2011 р., залежно від потенційного ризику застосування пристосування, пристрої аплікаційні Ляпка відносяться до класу 1 як неiнвазивний медичний виріб, що контактує з неушкодженою шкірою (правило 1) згідно з ДСТУ 4388.

Голки пристроїв аплікаційних Ляпка зроблені з некорозiйностiйких металiв, що допускає їх окислення, що не впливає на якiсть лiкування.

1.2. Дезінфекцію і передстерилізаційне очищення — замочування (не зрошення!) пристроїв аплікаційних Ляпка проводять у спеціальних дезінфікуючих розчинах, із обов’язковим дотриманням часу перебування їх у розчині, згідно з інструкцією із застосування дезінфікуючого засобу (далі інструкція). Важливо дотримуватися: після використання пристрої аплікаційні Ляпка без попереднього миття та очищення занурювати в ємності з дезінфікуючим розчином. Промивання під проточною водою продезінфікованих аплікаційних пристроїв Ляпка упродовж часу, передбаченого інструкцією із застосування дезінфікуючого засобу, ретельне їх висушування за допомогою фену (потоком гарячого повітря).

1.3. Регламент призначений для співробітників ЛПЗ Донецької області, а також Державної санітарно-епідеміологічної служби.

1.4. Регламент розроблений відповідно до:

· Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб»;

· ПОСТАНОВИ КМУ від 3 липня 2006 р. № 908 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів (зі змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 28 від 18.01.2012)».

2. Етапи дезінфекції, поєднаної з передстерилізаційним очищенням.

2.1. Після кожної процедури пристрої аплікаційні Ляпка без попереднього миття та очищення повністю занурюють (не зрошують!) у спеціальних ємностях з кришками, наповнених дезінфікуючим розчином.

2.2. Суворе дотримання часу перебування у розчині (експозиція) відповідно до інструкції, затвердженої до застосування в Україні.

2.3. Очищення у дезінфікуючому засобі з миючими властивостями за допомогою щітки.

2.4. Споліскування під проточною водою продезінфікованих пристроїв аплікаційних Ляпка протягом декількох хвилин. 

2.5. Ретельне їх висушування за допомогою фену (потоком гарячого повітря).

3. Рекомендації щодо вибору дезінфікуючого засобу.

Пристрої аплікаційні Ляпка пiдлягають дезінфекції хiмiчними засобами для виробiв з медичної гуми та некорозiйностiйких металiв.

  • Вибирати засоби, що мають широкий спектр дії відносно бактерій (включаючи мікобактерії туберкульозу, гриби, віруси).
  • При використанні будь-яких дезінфікуючих засобів треба суворо дотримуватися правил розведення, застосування та заміни розчину, що зазначені в інструкції.
  • У разі зміни кольору будь-який розчин підлягає заміні незалежно від того, скільки діб він був у роботі (навіть якщо термін придатності розчину ще не минув).
  • При виборі дезінфікуючих засобів для пристроїв аплікаційних Ляпка звертайте увагу на те, щоб до їх складу входили антикорозійні добавки. Вони допоможуть дезінфікуючим засобам залишатися в робочому стані тривалий час, подовжити термін їх експлуатації. Важливо те, що будь-який пристрій повинен бути відразу ж після використання (щоб запобігти підсушуванню забруднень) занурений у дезінфікуючий розчин. Ємності з розчинами дезінфікуючих засобів повинні бути обладнані кришками і внутрішньою перфорованою вставкою, мати маркування з назвою, концентрацією і датою виготовлення.
  • Завдяки тому що пристрої аплікаційні Ляпка знаходяться в розчині нетривалий час, скорочується ризик появи корозії.

Майже всі сучасні дезінфікуючі розчини мають очищаючу і дезінфікуючу дію. Але це не виключає подальшого очищення пристроїв під проточною водою і використання щітки для очищення нерівних поверхонь. Очищення водою проводять із метою видалення з виробів білкових, жирових і механічних забруднень, а також залишків дезінфікуючих засобів. Після очищення пристроїв їх необхідно ретельно висушити за допомогою фену (потоком гарячого повітря). У кабінеті завжди повинен бути необхідний запас дезінфікуючих засобів (Додаток додається).

Проект Регламенту розроблено зав. відділенням дезінфектології ДУ «Донецький ОЛЦ ДСЕСУ» Солод Т.В.

Додаток до Регламенту проведення дезінфекції аплікаторів Ляпка (пристроїв аплікаційних Ляпка)

Таблиця прикладів дезінфікуючих засобів для дезінфекції пристроїв аплікаційних Ляпка, на які були надані гарантійні листи виробника або надані дослідження з тестування сумісності матеріалів при підготовці даного регламенту

 

Назва Дезінфекційного засобу Склад засобу, вміст діючих речовин, мас.% Концентрація робочого (%) Експозиція (хв.) Термін використання
«Корзолекс Базік» 1,6-дигідрокси-2,5-діоксагексану — 19,7 г, глутаральдегіду — 15,2 г, допоміжні речовини: тензиди, інгібітори корозії, солі, барвник, ароматизатор 4
3
2
15
30
60
21 доба
«Корзолекс екстра» 1,6-дигідрокси-2,5-діоксагексан — 15,3 г, глутаровий альдегід — 7,5 г, бензалконій хлорид — 1 г, дидецилдиметиламоній хлорид — 1 г, поверхнево-активні речовини, розчинники, інгібітори корозії, регулятори піноутворення, барвник, ароматизатор, вода 4
3
5
15
7 діб
«Септамін» Додециламін(3-амінопропіл)біс — 21,0, дидецилдиметиламонію хлорид — 14,0 (діючі речовини), поверхнево-активні речовини, регулятор рН, комплексоутворювач, інгібітор корозії, стабілізатор, вода до 100,0 0,2 60 15 діб
«Септоном» N,N-біс(3-амінопропіл)додециламін — 20,0, дидецилдиметиламонію хлорид — 15,0 (діючі речовини), допоміжні компоненти, вода до 100,0 0,1
0,2
0,3
0,4
60
30
15
5
28 діб
«Гігасепт АФ Форте U» або «Гігасепт АФ Форте нью» Диметилдіоктиламоніум хлорид — 10,0, феноксипропанол — 15,0, лаурилпропілендіамін — 9,5, кокосалкілпропілендіамінбігуанідиндіацетат — 15,6 (діючі речовини), інгібітор корозії, неіонні ПАР, піногасник. регулятор рН, барвник, ароматизатор, інші допоміжні речовини, вода до 100,0. Масова частка амінів у засобі складає 15,0 ± 1,5 % 0,1
0,15
0,25
0,5
60
30
15
5
28 діб
«Гігасепт Інстру АФ» Кокоспропілендіамінгуанідинацетат — 14,0, феноксипропанол — 35,0, бензалконіум хлорид — 2,5 (діючі речовини), неіоногенні ПАР, інгібітори корозії, ароматизатор, барвник, вода до 100,0. 1
2
3
60
30
15
7 діб
«ІнструБорДес» Біс(3-амінопропіл)додециламін — 9,9, дидецилметилполіоксіетиламоніум пропіонат — 12,0 (діючі речовини), комплексоутворювач, інгібітори корозії, регулятори піноутворення, ароматизатор (допоміжні речовини), вода до 100,0. 1
2
3
60
30
15
7 діб
«Тентамін» Комплекс ЧАС (алкілдиметилбензиламонію хлорид  — 25,0, алкілдиметилетилбензиламонію хлорид —  10,0, диоктилдиметиламонию хлорид — 5,0) — 40,0, N,N-біс(3-амінопропіл)додециламіну — 5,0 (діючі речовини), допоміжні компоненти, вода до 100,0 0,1
0,2
0,4
60
30
10
21 доба
«Септолайн» Комплекс ЧАС (дидецилдиметилбензиламонію хлорид — 17,5, алкілдиметилбензиламонію хлорид —14,0, алкілдиметилетилбензиламонію хлорид — 14,0) — 45,5, 3% N,N-біс(3-амінопропіл)додециламіну (діючі речовини), поверхнево-активні речовини, інгібітор корозії, стабілізатор, вода до 100,0 0,1
0,2
0,3
60
30
15
21 доба