Аплікаційна терапія Ляпко у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань

Причини виникнення серцево-судинних захворювань

Серцево-судинні захворювання атеросклеротичного генезу, особливо ішемічна хвороба серця (ІХС), є основною причиною передчасної смерті у всьому світі. Але дотримуючись заходів профілактики, спрямованих на усунення факторів ризику та покращення лікування вже існуючих захворювань, можна запобігти близько 80% передчасних інфарктів. Профілактичні заходи повинні проводитися все життя, починаючи з народження до глибокої старості.

Основною причиною виникнення серцево-судинних захворювань є порушення ліпідного обміну, що веде до атеросклерозу. Атеросклероз характеризується утворенням бляшок, які звужують просвіт судин, цей процес може призвести до тромбоутворення, припинення коронарного кровотоку і, як наслідок, до гострого інфаркту міокарда.

А також різні хвороби хребта, малорухливий спосіб життя, що призводить до втрати еластичності судинних стінок, регулярні стреси, психоемоційні перенапруги, неврози, депресивні стани, спадковість.

За даними ВОЗ, основними факторами ризику раптової смерті є: артеріальна гіпертензія, гіперхолестеринемія (дисліпідемія) та куріння.

Основні захворювання серця та судин

Перелік хвороб серця та судин представляє великий список, перераховуємо лише найголовніші та найпоширеніші патології:

 • ІХС (ішемічна хвороба серця) та його ускладнення – інфаркт, стенокардія, кардіосклероз;
 • гіпертонічна хвороба;
 • аритмії – порушення серцевого ритму;
 • вади серця – вроджені та набуті;
 • серцева недостатність;
 • інфекційно-запальні патології серця – ендо-, міо-, перикардити;
 • запальні патології судин;
 • атеросклероз;
 • порушення згортання крові та ін.

Симптоми хвороб серця

Захворювання серця та судин можуть проявлятися такими симптомами:

 • біль у грудній клітці, за грудиною, що віддають у лопатку, ліву руку; тяжкість у сфері серця;
 • задишка;
 • набряклість ніг, що посилюється до вечора;
 • запаморочення;
 • відчуття серцебиття, почуття страху.

Наявність цих та інших симптомів є приводом відвідування кардіолога.

Діагностика

Фахівець для виявлення типу захворювання проведе опитування, огляд пацієнта, обов'язково призначить електрокардіографію серця. При необхідності призначають додаткові інструментальні методи дослідження: ехокардіографію, коронарографію, моніторування АТ та ін. Також призначаються стандартні методи лабораторної діагностики: загальний та біохімічний аналіз крові, сечі та калу, які дозволяють виявити зміни у хімічному складі біологічних матеріалів, наявність запального процесу.

Методи лікування

Лікування захворювань серцево-судинної системи здійснюється індивідуально залежно від виявленого діагнозу, особливостей його перебігу. Коли патологія перебуває на початковій стадії, достатньо медикаментозного лікування, дотримання правильного харчування, режиму дня, за винятком важких фізичних та психоемоційних навантажень. Але при тяжкому перебігу іноді потрібне оперативне втручання.

Напрями профілактики

Заходи профілактики можна розділити на 2 напрямки:

 1. Первинна профілактика серцево-судинних захворювань - заходи, спрямовані на запобігання виникненню хвороб серця у здорових людей, як правило, молодого віку. Донесення інформації про те, який потрібно вести спосіб життя, щоб не зашкодити своєму здоров'ю. Сюди входить раціональний режим праці та відпочинку, збільшення фізичної активності, відмова від алкоголю та куріння, зниження калорійності їжі та маси тіла, обмеження кухонної солі.
 2. Вторинна профілактика - спрямована на необхідність лікування наявних захворювань серцево-судинної системи, які можуть призвести до ускладнень, а також відновлення здоров'я після їх ускладнень (інсульт, інфаркт міокарда, аритмії, недостатність кровообігу), які несуть загрозу життю. Сюди також відносяться зниження ваги тіла, нормалізація цукру в крові, рівня холестерину, зниження цифр артеріального тиску, нормалізація серцевого ритму. Як правило, це категорія пацієнтів старшого віку.

Психосоматика захворювань серця

Серце символізує енергетичний життєвий центр людини, прояв любові у всіх її проявах. Уміння радіти життю, жити у світі, спокої, у гармонії, у ладі з самим собою та з навколишнім світом.

У людей з хворим серцем присутній дефіцит любові до себе і людей, невміння віддавати любов навколишньому світу. Їм заважають любити страх, гнів, застарілі образи, ревнощі, жалість. Вони приймають негативні ситуації, які з іншими людьми близько до серцю, пропускають крізь себе. Знаходяться постійно у стані напруги та стресу, у негативній оцінці навколишнього світу. Потрібно навчитися брати відповідальність за своє життя на себе, розділяти ситуації, що відбуваються у житті на дві категорії: приємні та корисні. Приємні ситуації — це ті, які дарують нам радість, а корисні це ті, які нас вчать.

Фізіотерапевтичні методи лікування при захворюваннях серцево-судинної системи

Фізіотерапевтичні методи спрямовані на відновлення роботи серця, поліпшення коронарного кровообігу та скоротливості міокарда, його збудливості та автоматизму. Відновлюють мікроциркуляцію крові, транспортування кисню, функції ЦНС та вегетативної нервової системи; нормалізують нейроендокринні та імунні процеси, що лежать в основі багатьох серцево-судинних захворювань.

Показані при ІХС, гіпертонічній хворобі, нейроциркуляторній дистонії, міокардитичному кардіосклерозі та інших захворюваннях серцево-судинної системи.

Протипоказання до фізіотерапії:

 • прогресуюча (нестабільна) стенокардія;
 • недостатність кровообігу вище за IIБ стадії;
 • тяжкі порушення серцевого ритму (часта групова екстрасистолія, часті пароксизмальні порушення серцевого ритму);
 • аневризму серця та судин.

Методи лікування підбирають індивідуально, залежно від ступеня функціонального порушення серцево-судинної системи, наявності супутніх захворювань. Застосовують:

 • електросон;
 • центральну електроаналгезію;
 • гальванотерапію та лікарський електрофорез;
 • низькочастотне магнітне поле;
 • НВЧ-терапію;
 • УВЧ-терапію;
 • анодний комір по Щербаку;
 • ЛФК;
 • дихальну гімнастику,
 • масаж;
 • водолікування;
 • рефлексотерапію, аплікаційну терапію Ляпко та ін.

Аплікаційна терапія Ляпко у профілактиці та лікуванні серцево-судинних захворювань

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що має безліч оздоровчих лікувальних можливостей. Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатогольчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Докладнішу інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфострум, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень своїх опіатних пептидів та антистресорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, знижує симпатичну активність вегетативної нервової системи, надаючи позитивний психоемоційний вплив, зменшує витрату кисню для роботи серця.

Доторкаючись до шкіри, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, вмикаючи в роботу його «внутрішнього лікаря».

Важливо, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційної терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, оскільки посилюється робота периферичного кровообігу, і в цей час серце відпочиває. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

Вона поєднується з усіма видами медикаментозного та фізіотерапевтичного лікування. Простота застосування аплікаційних пристроїв Ляпко, їх безпека дозволяє приймати такі процедури в домашніх умовах.

Зони аплікацій при захворюваннях серцево-судинної системи (мал. 1): основна 4; допоміжні 3, 5, 13, 14; додаткові 21, 23, 25, 29, 31.

Мал. 1

Рекомендується використовувати наступні аплікатори.

Варіанти аплікаторів на область спини та грудної клітки (основна та допоміжні зони). Плоскі аплікатори великих розмірів: «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4», укладаються вздовж або поперек хребта, із захопленням зон 3, 4, 5.

"Ромашка М", "Квадро", "Шанс", "Народний", "Масажна подушка голчаста" застосовують на спину, із захопленням зон 3, 4, 5, а також на передню поверхню грудної клітки на зони 13, 14. На основну і допоміжну зону можна впливати по черзі або одночасно. Час дії 15-20 хвилин.

Пояс "Малюк", "Супутник", "Універсальний М" - закріплюється вздовж хребта або застосовується в положенні лежачи як звичайний аплікатор на зони 3, 4, 5.

Також фіксується на передню поверхню грудної клітини на зони 13, 14.

Маленьким аплікатором «Супутник», «Малюк», «Краплинка» можна впливати на зону болю (7-10 хв.) на передню поверхню грудної клітки праворуч або ліворуч (виборчо) і внутрішні поверхні зап'ясть поперемінно (впливати з вібрацією або короткочасними притисками).

Обкатка "Валиком великим М", "Валиком універсальним М", "М'ячиком голчастим" зон 3, 4, 5, 13, 14. Час дії 8-15 хвилин, у вечірній час за 2 години до сну.

Варіанти застосування аплікаторів на додаткові зони: Поясом «Чарівна стрічка «Здоров'я» 5-7 сегментною обмотуються руки: зони 21, 23, 25; ноги зони 29, 31. Можна по черзі чи одночасно. Процедуру краще виконувати в лежачому положенні, кінцівки покласти на невеликі подушки. Час дії 15-20 хвилин.

Також обкатка "Валиком великим М", "Валиком універсальним М", "М'ячиком голчастим" додаткових зон на руках і ногах: 21,23,25, 29, 31. Час дії 8-15 хвилин.

Додаткові рекомендації

Доторкаючись до свого тіла ви можете знайти ті місця (зони), які будуть болючими та особливо чутливими. Зверніть увагу на таблицю зон Захар'їна-Геда (див. статтю «Зони Захар'їна-Геда»). Визначтеся, до якого органу чи групи органів належить ця болісна зона. Так, при підвищеній чутливості внутрішньої поверхні лівої руки, зони лопатки зліва та лівого грудного м'яза, слід звернути увагу на роботу серця та судин.

Кардіалгії (болі в серці), як правило, супроводжуються остеохондрозом шийного або грудного відділів хребта. При прогресуванні аутоімунних захворювань, таких як ревматоїдний артрит, хвороба Бехтерева відбувається ураження роботи серця, яке проявляється аритміями, порушеннями роботи клапанів серця, запаленням стінки аорти та ін.

Впливати на больові точки в області грудної клітини спереду і паравертебрально вздовж грудного відділу хребта, а також маленьким аплікатором або валиком у зонах проекції долонь та стоп. З метою потенціювання (посилення) впливу в рецептуру необхідно включати симетричні точки та зони протилежної сторони. Наприклад, зона болю зліва – прикладати праворуч.

Стенокардія виявляє себе нападами болю за грудиною або в області серця стискаючого, що давить, що віддають частіше в ліве плече, руку, шию. Для усунення нападу необхідно використовувати маленький аплікатор на зону біля нігтьового ложа мізинця, спочатку ліворуч, а потім праворуч, зону відповідності серцю на кисті та стопі (Су-Джок-терапія). Час дії 7-10 хвилин.

«М'ячиком голчастим» здійснювати легкі рухи або легкі притискання в долонях, аналогічні рухи по стопі проводити за допомогою рук або легко без тиску прокатувати по підлозі.


Можна знайти найболючіші та чутливі зони, а потім впливати (можна інтенсивно) на них. Для лікування та профілактики стенокардії аплікатори застосовують на шийний та середній грудний відділи хребта, зони передпліч, долоні та стопи. Можлива додаткова обробка валиком цих зон.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», час дії 15-20 хвилин.

Хороший розслаблюючий ефект дає масаж шийно-комірцевої зони, передньої поверхні грудної клітки при використанні масажера "Фараон", "Фараон Л".

Медитація та дихальні вправи

На час процедури можна створити приємну заспокійливу обстановку, включити розслаблюючу музику. Аплікаційна терапія допомагає свідомості відключитися від проблем і дає можливість перебувати тут і зараз. Під час процедур особливо добре працюють різні медитативні та дихальні техніки, спостерігається більш виражений ефект від лікування. Уповільнене дихання нормалізує серцевий ритм, зміцнює серце та посилює стійкість до стресів.

Існує багато варіантів дихальних вправ. Кожен може вибрати те, що більше підходить. Це може бути дихальна гімнастика за Бутейком, парадоксальна гімнастика за Стрельниковою, ендогенне дихання Фролова, дихання від Ю. Вілунаса та інші. Усі вони асоціюються з позитивним настроєм, у результаті якого покращується робота органів травлення та нервової системи.

Цими вправами можна зменшити частоту серцевих скорочень, знизити артеріальний тиск і знизити рівень кортизолу (гормону стресу) на 20%. Наприклад:

 • П'ятисекундний вдих, п'ятисекундний видих, між вдихом та видихом непомітна пауза. Робити по 5 хвилин 3 десь у день.
 • на 6 секунд вдих, 3 секунди затримка дихання, 6 секунд видих або 5-3-5, як вам зручно та ін.