Зони Захар'їна-Геда

Що таке зони Захар'їна - Геда

Пристрої аплікаційні Ляпко в процесі застосування стикаються безпосередньо зі шкірою людини. Але ми говоримо, що оздоровчий ефект впливає і на внутрішні органи.

Це відбувається завдяки наявності на шкірі зон Захар'їна-Геда.

Зони ЗАХАР'ЇНА-ГЕДА - обмежені ділянки шкіри, у яких при захворюваннях внутрішніх органів часто з'являються відображені болі, а також зміни чутливості у вигляді больової та температурної гіперестезії (підвищеної чутливості).

Поява зон пояснюється поширенням збудження з патологічного вогнища на сегментарний апарат спинного мозку, що спричиняє шкірні проекції у тій зоні, що інервірується цим сегментом. Зони можуть мати як діагностичне так і лікувальне значення.

Зони гіпералгезії (аномально високої чутливості організму до больових стимулів) мають, насамперед, допоміжне значення для діагностики: встановлюючи зони болю та гіперестезії та зіставляючи їх межі зі схемою розташування зон Захар'їна – Геда, можна зробити припущення про те, який внутрішній орган у даному випадку вражений.

Надзвичайно важливим і цікавим для діагностики є те, що зміни в проекційних зонах шкіри нерідко спостерігаються задовго до появи виражених ознак хвороби.

Анатомо-фізіологічною основою виникнення таких зон є метамерна будова сегментарного апарату спинного мозку, що має постійний анатомічний зв'язок як із певними ділянками шкіри (дерматомами), так і з внутрішніми органами (спланхнотомами).

У процесі ембріонального розвитку, розташування внутрішнього органу та його сегмента спинного мозку, що іннервує, значно змінюється, проте їх нервові зв'язки зберігаються. Наприклад, яєчник у ембріона закладається на рівні шиї, а в процесі дозрівання плода переміщається в порожнину тазу, зберігаючи при цьому вегетативні нервові зв'язки із шийною частиною спинного мозку. Тому при запаленні яєчника відбитий біль (ніючий, тупий) нерідко локалізується в області шиї та надпліччя (синдром Лапінського).

При ураженні внутрішнього органу патологічні імпульси по чутливих нервових волокнах передаються в сегмент спинного мозку, що його іннервує, і викликають збудження сегментарного апарату, що включає другі нейрони шкірної чутливості і рухові нейрони (іннервіруючі м'язи). Тривале збудження призводить до виснаження нейронів, що проявляється гіперестезією, пов'язаною зі зниженням порога больової та температурної чутливості у відповідній ділянці шкіри (дерматомі).

Патологічні імпульси по провідникам чутливості проводяться в зоровий бугор і кору головного мозку, формують відчуття болю, локалізованого в межах відповідного дерматома.

Зони Захар'їна-Геда використовують і з метою терапії. Можливість впливу з покривів тіла в області проекційних зон на відповідні внутрішні органи насамперед широко застосовується у фізіотерапії.

Лікарський досвід показав, що частина точок акупунктури збігається із зонами шкірної гіперестезії Захар'їна-Геда, що враховується та використовується при крапковому масажі, акупунктурі та пунктуаційній (крапковій) рефлексотерапії.

При обмацуванні свого тіла ви можете знайти ті місця (зони), які будуть болючими та особливо чутливими.

Зверніть увагу на таблицю зон Захар'їна-Геда. До якого органу чи групи органів належить ця болісна зона.

Далі слід замислитись про додаткову діагностику даного органу. Так, наприклад, при підвищеній чутливості внутрішньої поверхні лівої руки слід звернути увагу на роботу серця та судин тощо.

Схема розташування зон Захар'їна - Геда на тулубі та кінцівках.

Для виявлення зон Захар'їна-Геда використовують кілька методик: роблять легкі уколи шпилькою у зоні шкірної проекції ураженого внутрішнього органу (для визначення гіперестезії); злегка затискають між великим і вказівним пальцями і трохи піднімають шкіру з підшкірною клітковиною (при патології відповідного внутрішнього органу виникає більш менш інтенсивний біль); торкаються пробіркою з теплою водою або теплою мокрою губкою до шкіри в області зон Захар'їна-Геда (за наявності патології відповідного внутрішнього органу відзначається печіння та біль).

Виявлення болю та гіперестезії, зіставлення її меж зі схемами зон Захар'їна-Геда, дозволяють припустити ураження будь-якого внутрішнього органу.

Однак слід пам'ятати, що гіперестезія одних і тих же ділянок шкіри може виникати при захворюваннях різних органів.

Зони Захар'їна-Геда використовують у рефлекторній терапії захворювань внутрішніх органів як місце застосування впливу. Застосовують акупунктуру, аплікаційну терапію Ляпко, припікання, крапковий масаж та ін.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що має безліч оздоровчих лікувальних можливостей. Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатогольчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

  • рефлекторно-механічніх;
  • гальвано-електричних;
  • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатогольчастої терапії виявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, протинабряковому, нейротрофічному та імуномодулюючому впливі. Також у регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження та гальмування у ЦНС.

Як працювати з аплікатором, зони застосування

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові та допоміжні зони.

До загальної рецептури завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Додаткові (зони шкіри нижніх та верхніх кінцівок) та допоміжні зони (передня поверхня тулуба та голови) потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладений гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати до рецептури вплив на симетричні зони здорової сторони.

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі у зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидва боки хребта та безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепномозкових та спинномозкових нервів та інших структур.

Допоміжні зони: передня поверхня тулуба, голови та шиї.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферичними) по відношенню до (центральних) структур спинного та головного мозку.

Також обов'язково потрібно впливати на болючі зони Захар'їна-Геда. Застосовуючи аплікаційні пристрої Ляпко в цих зонах, можна опосередковано впливати на внутрішні органи, нормалізуючи їх діяльність.

Наприклад: жовчний міхур має представництво на шиї з правого боку в області прикріплення грудинно-ключично-соскоподібного м'яза до ключиці (кут зовні). При проблемах із жовчним міхуром у цьому кутку утворюється напружена, болюча м'язова тканина, яка може стискати нервові волокна, що забезпечують кровопостачання, іннервацію 1-3 пальців руки; верхівки легень; молочної залози; викликати непрямі порушення у щитовидній залозі; проявлятися болем у плечі, зубах тощо. На спині праворуч потрібно обов'язково опрацьовувати м'язи від 2 до 4 грудного хребця – це зона жовчного міхура.

У скроневій ділянці проходить меридіан жовчного міхура, і біль у цій зоні сигналізує про непорядок у цьому органі. Це може бути застій жовчі, густа жовч, наявність камінців. І поки ця проблема не вирішиться, головний біль турбуватиме, оскільки судини скроневої області мають відношення до жовчного міхура.

Потрібно прикласти плоскі аплікатори одночасно або по черзі на зону проекції печінки на спині, животі на 20-30 хвилин або прокатати валиком 7-10 хвилин. Потім зробити ручний масаж живота цієї зони (вісцеральні масаж по Огуловому О.Т.), а для закріплення результату обов'язково помасажувати цей кут на шиї або придушити малим аплікатором «Краплинка», м'ячиком голчастим. За законами східної рефлексотерапії цей кут на шиї пов'язаний із жовчним міхуром і якщо так не зробити, то проблема виникатиме знову.

Оскільки зони Захар'їна – Геда, що відображають проблеми певного органу, займають невелику площу на тілі, то впливати на них потрібно плоскими аплікаторами середніх та малих розмірів:

"Ромашка М", "Квадро", "Шанс".

"Масажна подушка голчаста", "Супутник плюс".

Їх можна укладати на зони болю на передній та задній поверхні тулуба одночасно або послідовно.

На стопи впливати аплікатором «Устілка Плюс».

Час дії 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час.

Крім плоских аплікаторів можна прокатувати зони Захар'їна – Геда «Валиком великим М» або «Валиком універсальним М» до появи рівномірно рожевого забарвлення шкіри. Час дії 3-7-10 хвилин залежно від індивідуальної реакції шкіри.

На зони Захар'їна - Геда можна фіксувати аплікаційні пояси: "Малюк", "Універсальний М", "Супутник".

Також можна обмотувати зону болі «Чарівною стрічкою «Здоров’я».

Аплікатор «Краплинка», «Малюк» можна закріпити на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале – 1 – 3 години.

Рекомендовано застосовувати ручний масаж на зони Захар'їна - Геда, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеним маслом, кремом. Час дії 15 хв. и більше. Під час сеансу слід виконувати кругові рухи за годинниковою стрілкою або поздовжні – вгору-вниз.

Таким чином, ми дійшли висновку, що впливаючи на болючі зони Захар'їна-Геда аплікаційними пристроями Ляпко можна проводити лікування внутрішніх органів.