Стопа - особлива рефлексогенна зона нашого організму

Підошва стоп і її особливості

Підошву стоп можна з повною підставою називати особливою зоною організму. У ній сконцентрована маса шкірних рецепторів, що становлять периферичні ділянки рефлекторних апаратів, через які внутрішні органи і різні системи організму здійснюють контакти з зовнішнім середовищем, впливаючи на які можна проводити лікування всього організму.

Жоден вид тварин, крім мавп, не володіє такими руками і ногами, як людина. Коли людина «випрямилася» і встала на обидві ноги, маса тіла перемістилася на підошви та притиснула їх до землі. Бігаючи по не рівному грунті босоніж, предок сучасної людини, отримував природну стимуляцію рефлексогенних зон стоп, що призводило до рефлекторного збудження певних ділянок мозку; може бути, саме тому він став швидше розвиватися? З того часу і до наших днів підсвідомість людини навчилася звертати увагу на різні відчуття ніг при їх контакті з землею.

Розвинулася і була випробувана система оздоровлення і відновлення організму за рахунок впливу на підошви при ходьбі і бігу босоніж. Відомий філософ Сократ був завзятим прихильником ходіння босоніж. Він вважав, що це веде до загартовування організму і загострення думок. У стародавніх спартанців існувало навіть спеціальне правило, згідно з яким носіння взуття дозволялося тільки після 18 років.

Починаючи з моменту виникнення захисних пристосувань для ніг і закінчуючи нашим сучасним взуттям, наші ноги все далі і далі відходили від природи. На жаль, переважна більшість сучасних дорослих людей розучилися ходити босоніж, а раз так, то вони не виховують таку потребу і в своїх дітях. Тим самим дитина, позбавляється не тільки додаткової можливості для загартовування, але і тонізуючого або заспокійливого впливу на ті, чи інші системи організму через нервові закінчення поверхні стоп.

Підошва стоп - особлива мікропунктурна зона

Стопа не тільки орган, призначений для руху і опори, але це ще і чутливий прилад для зв'язку зі світом. Стопа сприймає не тільки температуру, вологість, твердість і інші властивості поверхні, на яку ступає, але вона має властивості особливого «вібраційного слуху». Босі ноги здатні вловлювати найдрібніші коливання грунту. На підошвах і пальцях стоп є нейропроекційні представництва всього організму, всіх органів. Фізіологи довели, що підошва - одна з найбільш потужних рефлексогенних зон, що налічує більш ніж 72000 нервових закінчень. Так, на 1 квадратному сантиметрі підошви в 1,5 рази більше механо-і терморецепторів, ніж на такий же поверхні інших частин тіла.

Підошовна поверхня стоп з повною підставою може називатися особливої мікропунктурною зоною організму. Впливаючи на певні зони підошви можна впливати на ті, частини тіла або внутрішні органи, які потребують лікування. Незважаючи на те, що можна впливати на ізольовані області стоп, необхідний ефект досягається тільки при обробці обох ступень. Покриваючи всі рефлекторні зони стопи, лікування стає «цілісним», так як відбувається вплив на весь організм. Хоча цей метод і здається простим, результати можуть бути просто приголомшливими!

Що потрібно знати про ноги

Основним елементом стопи є її склепіння. Воно утворюється внаслідок особливого положення кісток, які утримуються в спеціальному положенні численними потужними зв'язками. Якщо напруга м'язів і зв'язок слабшає, зведення стопи опускається, виникає її деформація. Завдяки зведенню стопа еластична, завдяки суглобам і м'язам вона рухлива. Нетреновані м'язи ніг так само є причиною численних деформацій стопи.

Малюнок 1. Види стоп (А - нормальна стопа, Б - плоска стопа, В - порожниста стопа, Г – поєднання плоскостопості з зовнішньої клишоногістю.)

Наслідки плоскостопості виявляються на стані суглобів, відчуттях хребетного стовпа. Вага тіла перерозподіляється на колінний і стегновий суглоб для підтримки стійкості людини. При цьому порушуються амортизаційні функції хребта, які можуть привести до змін в міжхребетних дисках: поява гриж, тріщин. Здавлення нервових закінчень супроводжуються постійними головними болями, болями в сідниці та спині, в ногах, у внутрішніх органах. Плоскостопість здатна приводити до артрозу колінного суглоба, до остеохондрозу, сколіозу, спондильозу, остеопорозу, синдрому хребетної артерії, що призводить до частих головних болів, шпорі п'яти, варикозного розширення вен та ін.

Ноги у взутті цілий день «прикуті» до однієї і тієї ж поверхні - внутрішньої поверхні, так званої колодці, тому, як правило, в рефлексогенних зонах виробляються тільки негативні реакції, що може привести до виникнення хвороб.

Для профілактики важливо не носити постійно одну і ту ж модель взуття, щоб нога не звикала до колодки. Взуття повинно бути багато, чергувати різну висоту каблука, щоб зберегти еластичність м'язів склепіння стопи.

Загальна характеристика рефлексогенних зон стоп

Кожен орган і ділянка тіла має свою проекцію на стопі, і розташування проекцій володіє певною закономірністю. Так, зведені разом стопи нагадують сидячу людську фігуру (мал.2)

мал.2
Великі пальці відповідають проекції голови. Передня частина стопи подібна грудній клітці з серцем і легенями. Середня частина стопи відповідає черевній порожнині, що містить шлунок, кишечник, підшлункову залозу, нирки, печінку і жовчний міхур.

Права стопа відповідає правій частині тіла, а ліва – лівій частині. Частини або органи тіла, розташовані по одну сторону, відповідають своїй ступні, наприклад, жовчний міхур буде ставитися до правої, так як розташований в правій частині тіла, а серце і селезінка - до лівої. П'ятка подібна порожнині таза і містить проекції матки, яєчників, передміхурової залози, яєчка, сечового міхура, сечовипускального каналу, піхви і ануса.

Внутрішня поверхня стопи - розташування хребта (мал.3)

Западина у медіального краю стопи подібна хребетному стовпу, включаючи шийні, грудні, поперекові хребці, крижі і куприк. Медіальний (внутрішній) край стопи нагадує людський торс і голову при погляді збоку: великий палець відповідає голові, подушечка великого пальця - потилиці, підстава великого пальця - шиї і т. д. Кісточка відповідає тазостегновому суглобу.

Малюнок 3 (внутрішня поверхня стопи - розташування хребта).

 1. 1 шийний хребець;
 2. хребет, сегменти;
 3. 7 шийний хребець;
 4. спинний мозок;
 5. м'язи спини, остисті відростки;
 6. виходи нервів, нервові закінчення;
 7. 12 грудний хребець;
 8. спинномозковий канал;
 9. закінчення нервів таза;
 10. 5 поперекового хребця;
 11. клубова кістка, кістки тазу;
 12. кістки крижів;
 13. крижі;
 14. куприк;

Схема основних рефлекторних зон стоп

ЛІВА СТОПА

1.Голова, мозок (права сторона)
2. Лобові пазухи (права сторона)
3. Мозочок, стовбур головного мозку
4. Гіпофіз
5. Трійчастий нерв, скроня справа
6. Ніс
7. Потилиця
8. Праве око
9. Праве вухо
10. Ліве плече
11. Трапецевидні м'язи зліва
12. Щитовидна залоза
13. Паращитовідні залози
14. Легені і бронхи зліва
15. Шлунок
16. Двенадцятипала кишка
17. Підшлункова залоза
20. Сонячне сплетення
21. Наднирники зліва
22. Нирка ліва
23. Сечовидний шлях зліва
24. Сечовий міхур
25. Тонка кишка
29. Поперечна ободова кишка
30. Нисхідна частина ободової кишки
31. Пряма кишка
32. Анальний отвір
33. Серце
34. Селезінка
35. Лівий колінний суглоб
36. Статеві залози зліва
38. Тазостегновий суглоб зліва
57. Нервова система
60. Гомілка зліва
61. Горло
ПРАВА СТОПА

1.Голова, мозок (ліва сторона)
2. Лобові пазухи (ліва сторона)
3. Мозочок, стовбур головного мозку
4. Гіпофіз
5. Тройнічний нерв, скроня зліва
6. Ніс
7. Потилиця
8. Ліве око
9. Ліве вухо
10. Праве плече
11. Трапецевидні м'язи справа
12. Щитовидна залоза
13. Паращитовидні залози
14. Легені та бронхи справа
15. Шлунок
16. Двенадцятипала кишка
17. Підшлункова залоза
18. Печінка
19. Жовчний міхур
20. Сонячне сплетення
21. Наднирник справа
22. Нирка права
23. Сечовивідні шляхи праворуч
24. Сечовий міхур
25. Тонка кишка
26. Червоподібний відросток
27. Клубова кишка
28. Висхідна частина ободової кишки
29. Поперечна ободова кишка.
35. Правий колінний суглоб
36. Статеві залози справа
38. Кульшовий суглоб справа
57. Нервова система
60. Гомілка справа
61. Горло

Додаткові рефлекторні зони стоп

Розташовуються на бічних (зовнішніх і внутрішніх) і на тильних поверхнях стоп.

Тут мають своє основне рефлекторне представництво певні органи і системи, а також «дублери» основних зони підошви. Їх використовують як для лікування і профілактики різних захворювань, так і для посилення лікувальної дії на основні зони стопи.

Внутрішня поверхня стопи

33. Шейний відділ хребта
34. Грудний відділ хребта
35. Поперековий відділ хребта
36. Криж
37. Куприк
38. Матка або передміхурова залоза
39. Ребро
40. Пах
41. Лімфатичні вузли нижньої половини тіла
42. Тазостегновий суглоб
43. Пряма кишка, анус
44. Сідничний нерв.

Зовнішня поверхня стопи

45. Плече
46. Лікоть
47. Черевна порожнина
48. Куприк
49. Статеві залози
50. Лопатка
51. Ребро
52. Лімфатичні вузли верхньої половини тіла
53. Тазостегновий суглоб
54. Нижній відділ черевної порожнини
55. Сідничний нерв

Рефлекторні зони тилу стоп

56. Центр гомілковостопного суглоба
57. Лімфатичні вузли верхньої половини тіла
58. Лімфатичні вузли нижньої половини тіла
59. Діафрагма
60. Тимус
61. Трахея
62. Гортань
63. Лабіринт вуха
64. Груди
65. Мигдалики
66. Нижне піднебіння
67. Верхне піднебіння

Про що нам повідомляють ноги?

З незапам'ятних часів і до наших днів за станом нижніх кінцівок, особливо стоп, лікарі судили про наявність тих чи інших відхилень у стані здоров'я. Кожне хронічне захворювання, кожна недолікована хвороба, навіть якщо вона була багато років тому, залишають свої сліди. Звичайно, діагноз зможе поставити тільки лікар, проте ноги можуть надати неоціненну допомогу в з'ясуванні причин, що викликали нездужання і хвороби, допоможуть провести цілеспрямоване лікування і ефективну профілактику.

Оглядаючи стопи, слід звертати увагу на:

1. Зміну кольору шкіри.

Шкіра на підошвах з жовтим відтінком вказує на порушення в області печінки, сечового міхура, підшлункової залози;

Коричнево - сіро - чорнувате забарвлення спостерігається найчастіше на тильній стороні стопи. Причинами є, головним чином, порушення обміну речовин, довготривалі хронічні порушення в роботі печінки, а також хвороби вен і артерій;

Синій колір вказує на схильність до судом і спазмів, хвороб вен;

Синяво - червоний - таке забарвлення шкіри часто спостерігається у людей, які страждають на подагру або ревматизм, супроводжується підвищеним тиском, підвищеним вмістом холестерину в крові і порушенням в роботі тонкої кишки;

Загальне значне почервоніння шкіри на стопах може визначатися порушенням обміну речовин, систем крові, серцево - судинної системи;

Ламкість або підвищена проникність судин - гематоми всіх кольорів, внаслідок сильно вираженого основного захворювання.

2. Зміни температури шкіри.

Здорова стопа здорової людини - суха і тепла. Короткочасні відхилення в ту або іншу сторону не говорять про захворювання. Тривалі ж зміни можуть мати рефлекторні залежності. Наприклад: права стопа тепла, а ліва холодна - може свідчити про проблеми з серцем.

Вологі і холодні ноги, «як у риби»:

 • переважно недолік енергії в області шлунка, спазми (тонкої кишки) психосоматичного походження;
 • порушення мінерального балансу;
 • порушення функції щитовидної залози (гіпотиреоз).

Сухі і холодні - головним чином вказують на недостатність серцево - судинної системи, а також на патологію головного і спинного мозку (крововилив в мозок, поперечний мієліт і т. д.).

Вологі і гарячі - вказують на запальні процеси, що відбуваються в організмі, з підвищенням температури.

Сухі і гарячі - енергетична надмірність:

 • гормональні порушення (наприклад надлишкова функція щитовидної залози);
 • незбалансованість обміну мінеральних речовин;
 • порушення в області головного і спинного мозку;
 • подагра (надлишкова кислотність)

3. Зміни структури шкіри.

Шорстка шкіра: товста або тонка, вона може виглядати темною або жовтувато - сірою. Такі зміни пов'язані з хронічними захворюваннями слизових оболонок, внутрішніх оболонок органів. Найчастіше шорсткість спостерігається на тильній поверхні великого пальця стопи, в рефлекторних зонах носа, лобних і гайморових пазухах.

Гладка шкіра спостерігається при порушеннях мінерального балансу. Легко пошкоджується, характерна наявність бляшок, схожих на опікові. Така шкіра є свідченням подагри або ревматизму.

Загрубіла шкіра в зоні подушечки великого пальця вказує на хронічні захворювання горла; нижній край задньої поверхні подушечки великого пальця - тісно пов'язаний з кістками черепа ( струс головного мозку, травми голови).

Тріщини можуть виникати при порушенні обміну речовин або через зовнішній вплив (вода або висихання), перш за все на п'ятах.

4. Наявність складок.

Маються на увазі більш-менш глибокі складки або зморшки. Вони можуть виникнути при порушенні провідності нервових імпульсів по нервових волокнах або пошкодженні нервів, при наявності травм і шрамів у відповідній області тіла.

Поперечні складки: глибокі лінії, що проходять по підошві поперечно внутрішньому краю пальців стопи. Такими лініями тіло свідчить про деформації хребта (кіфози, сколіози), про давні переломи хребців; про наявність остеопорозу.

Складки на підошві стопи: одна або кілька складок між 1 і 2 пальцями проходять по рефлекторних зонах щитовидної залози - пряме свідчення наявності захворювання цього органу.

Поперечні складки від суглоба 4 пальця лівої стопи (зона серця) до простору між 4 і 5 пальцями, свідчать про порушення в роботі діафрагми або серця, а також про наслідки хвороб легенів.

5. Наявність ущільнень.

Поряд з поверхневими змінами шкіри існують також і ущільнення в більш глибоких тканинах. Головним чином вони з'являються в формі вузликів, перш за все в м'язах або сухожиллях. Наприклад, часткове або загальне ущільнення сухожилля великого пальця вказує на зміни в м'язах спини. Рефлекторні зони коротких і довгих м'язів спини знаходяться на підошві, поблизу від внутрішнього краю, в області великого пальця і до рефлекторної зони сечового міхура. Напруга може бути односторонньою або двосторонньою. Сильне втягування на цьому місці вказує на значний тиск між хребцями. Ущільнення можуть вказувати і на психологічні проблеми, зокрема на психосоматичну патологію органів нижньої частини живота.

6. Приклади гормональних порушень:

 • мозолі на м'якоті стопи у великого пальця з'являються при порушеннях щитовидної залози;
 • мозолі на п'яті на підошві, в передній частині п'яти вказують на порушення в області статевих залоз.

7.Зміна нігтів.

Потовщення ( «дерев'яні нігті») - тендітні, ламкі нігті; такі нігті характерні, перш за все, при патології шлунка, при порушенні обміну речовин;

Деформація (покручені нігті, вигнуті на зразок скла для годин) може служити вказівкою на хронічні мозкові порушення, як наслідки черепно-мозкових травм.

8. Вальгусна деформація великого пальця стопи - дуже неприємне відхилення великого пальця - вказує на сімейні особливості, що передаються у спадок. Таке порушення пов'язують з нахилом до серцевих захворювань. У осіб з таким яскраво вираженим дефектом часто спостерігаються деформації хребта, помітні вже в юному віці. Виникненню такої деформації сприяють і порушення в роботі щитовидної залози. Одночасно виникають і порушення постави.

9. «Шпори п'ят» - дуже болючі кісткові нарости (екзостоз) по підошовному контурі п'яткової кістки. Вони можуть вказувати на порушення в урогенітальній області, що призводять насамперед до неправильного положення хребетного стовпа і викликають нервові реакції в крижах, куприку і тісно пов'язаної з ними області кишечника, заднього проходу і сідниць.

Методичні рекомендації щодо застосування пристроїв аплікаційних Ляпко

Ступні є відображенням нашого тіла. Незважаючи на те, що можна впливати на ізольовані частини ступні, необхідний ефект лікування або оздоровлення досягається лише при впливі на рефлекторні зони обох стоп. Покриваючи всі рефлекторні зони, лікування стає «цілісним». Використовувати цілісний підхід означає проводити курс лікування всього організму. Мається на увазі не тільки фізичний аспект, але також і емоційний і навіть духовний. Досвідчені масажисти і мануальні терапевти лікування хребта завжди починають з масажу та корекції стопи. Поряд з багатьма медичними профілактичними заходами, вплив на рефлексогенні зони стоп є дуже важливим.

ПАЛ Ляпко «Устілки Плюс» найкращим чином підходять для підтримки, відновлення і зміцнення здоров'я. Вплив на рефлекторні зони стопи, спонукає до дії нашого «внутрішнього лікаря», дає нам повноту природних відчуттів, імітуючи ходьбу і біг, перемагає гіподинамію та її наслідки.

ПАЛ «Устілки Плюс» - оригінальний і особливий аплікатор. Спеціально підібрана величина обмежувальних стовпчиків індивідуально дозує і коригує силу впливу голок на рефлексогенні зони підошви, попереджаючи можливість пошкодження шкірних покривів. Це оздоровча система, яка підходить всім і кожному, без обмеження за віком, статтю та вагою!

На голчасті устілки можна акуратно наступати всією стопою, на них можна стояти і ходити. У положенні сидячи, можна прокатувати по підлозі предмети, масажуючи всі рефлекторні зони.

Для рівномірного притиску устілки до стопи, в область склепіння стопи, під неї потрібно покласти марлеву підкладку. Устілки потрібно купувати за розміром ноги і більше, щоб пальці не виступали за межі стопи, так як на кінчиках пальців знаходяться дуже важливі біологічно активні точки. Рекомендуємо орієнтуватися на найбільший розмір в сім'ї.

Також можна застосовувати на стопи будь який плоский пристрій аплікаційний, поклавши його на подушечку або валик для кращого притиску.

Для більш ефективного впливу на всю стопу рекомендується застосовувати «Чарівні стрічки« Здоров'я » 5-7-9 сегментні: замотування стопи, починаючи від кінчиків пальців і далі до необхідного рівня.

Обов'язково рекомендується робити масаж стоп «Фараоном» і обкатування їх «Валиком Великим М», «Валиком універсальним М».

В оздоровчих практиках, час впливу визначає отримання бажаного ефекту:

 • стимулюючий (тонізуючий) вплив - 5 - 7 - 10 хвилин вранці в активному руховому режимі (ходьба) - вихідне положення - стоячи на устілках або інтенсивна «прокатка» предмета, (качалки, тенісного м'ячика або скляної пляшки) стопою з устілкою. Для економії часу на устілках можна приймати душ, поєднувати з ваннами для ніг.
 • заспокійливий (седативний) вплив ввечері - 15 - 30 хвилин плавних, поступальних, хвилеподібних рухів стопи на устілці або «делікатна» прокатка предмета - вихідне положення - сидячи на стільці або лежачи в ліжку.

При гострих порушеннях здоров'я слід проводити вплив на стопи кілька разів (3 - 5) в день по 5 - 7 хвилин, приділяючи увагу як всій стопі, так і окремим рефлекторним зонам, залучених до патологічного процесу

Лікування хронічних порушень здоров'я вимагає тривалого впливу, як за тривалістю сеансу - 15 - 30 хвилин 2 - 3 рази на день, так і за тривалістю курсу - від декількох днів до декількох місяців. Для посилення терапевтичного ефекту рекомендується комплексно використовувати і інші статичні і динамічні види аплікаторів Ляпко на біологічно активні точки і зони.

Відео. Стопи. Поради лікаря.

Відео. Масаж стоп. Проекції внутрішніх органів на стопі.

Відео. Лікування і профілактика плоскостопості