Аплікаційна терапія Ляпко при захворюваннях печінки та жовчного міхура

З кожним роком у світі збільшується кількість пацієнтів із патологією печінки. Вона займає велике місце серед причин захворюваності, зниження працездатності та смертності.

Функції печінки

Клітини печінки виробляють жовч, що зберігається в жовчному міхурі, вона необхідна для травлення їжі, насамперед жирів. Без жовчі процес травлення їжі неможливий. Також печінка належить до найважливіших органів як травлення, вона виконує багато інших функцій, головні їх – очищення організму від шлаків, токсинів, синтез холестерину, що у обміні речовин. Бере участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, вітамінів у процесі кровотворення. Печінкою виробляються біологічно активні речовини (типу вітаміну «К» та інших.), безпосередньо беруть участь у згортанні крові.

Відіграє найважливішу роль в дезінтоксикації організму: очищає з крові шкідливі речовини, робить їх менш токсичними для організму та сприяє більш швидкому виведенню через шлунково-кишковий тракт та із сечею.

Підтримує в рівновазі та балансі роботу ендокринної, імунної, серцево-судинної систем та ін.

Що говорить рефлексотерапія

Одна з основних стародавніх концепцій функції печінки - це вмістилище запальності, гніву і люті. За законами рефлексотерапії печінка відповідає за судини.

Також печінка є кров'яним депо, тобто виконує функції сховища та регуляції кількості крові, розподіл крові за внутрішніми органами. При дефіциті печінки (застій крові) виникають системні захворювання судин (варикозна хвороба, геморой, серцево-судинні захворювання та ін.) та сухожилля. Ці дані підтверджуються сучасними дослідженнями.

Відомо, що у печінці може затримуватися близько 50 – 60% циркулюючої крові.

Концепція у тому, що «гнів ранить печінку» також правомірна, оскільки у стані гніву посилено виділяються у кров норадреналін і адреналін, що супроводжується викидом крові з кров'яних депо, зокрема і з печінки.

Гіппократ вважав, що наявність дратівливості та песимістичного настрою призводять до порушення відтоку жовчі з печінки та жовчного міхура. У таких випадках часто кажуть: «жовчна людина». Помічено, що після стану агресивності, невдоволення, гніву може загостритися геморой, варикозна хвороба, підвищиться артеріальний тиск, почастішає пульс та ін. При патології жовчного міхура може виникнути аритмія.

Меридіан жовчного міхура

Меридіан жовчного міхура є парним: він проходить правою і лівою стороною тіла. Зовнішній хід меридіана жовчного міхура бере початок біля зовнішнього кута ока, проходить через скроневу кістку, огинає вухо, тягнеться через лоб, потиличну ділянку та бічну поверхню шиї до пахвової западини. Потім ламаною лінією проходить по зовнішній стороні грудної клітки, стегна та гомілки, тильна частина стопи, закінчується біля 4-го пальця ноги (мал.1).

Мал. 1 Меридіан жовчного міхура

Внутрішній хід каналу починається біля плеча, проходить через грудну клітину та діафрагму, вздовж стравоходу, навколо шлунка та печінки, закінчується розгалуженнями у жовчному міхурі.

Канал жовчного міхура має три відгалуження:

 • від скроні до вуха;
 • від грудей та через діафрагму до печінки та жовчного міхура;
 • від жовчного міхура до нижньої частини живота та тазу.

Знання про перебіг меридіана пояснюють зв'язок головного болю та жовчного міхура, а також вплив на точки жовчного міхура для лікування болю у попереку, міжреберної невралгії.

Після видалення жовчного міхура його функцію починає брати печінка. З позиції китайської медицини, якщо жовчний міхур видалений, його меридіан все одно залишається і виконує свої функції. І якщо людина продовжує жити в агресії, то проблеми залишаються і навіть посилюються, каміння можуть утворюватися в протоках печінки.

Перелік захворювань печінки та жовчовивідних шляхів

 • Гепатити (гострі та хронічні) – запальні ураження печінки, викликаються вірусами, найпростішими, гельмінтами або токсичними речовинами. Прогресуючий гепатит може перейти у цироз.
 • Цироз печінки – ураження печінки із загибеллю її клітин, заміщенням сполучною тканиною, припиненням функціонування органу та що призводить до загибелі хворого.
 • дистрофії внаслідок первинного порушення обміну речовин у гепатоцитах – жирова, пігментна, холестатична, гепатоз.

Розлад жовчоутворення та жовчовиділення:

 • жовчнокам'яна хвороба (холелітіаз);
 • холецистит (гострий і хронічний)
 • запалення жовчного міхура, може розвинутися на тлі жовчнокам'яної хвороби, а також за відсутності каменів;
 • холангіт - запалення жовчовивідних проток;
 • порушення рухової функції жовчного міхура та проток: дискінезія жовчовивідних шляхів за гіперкінетичним, гіпокінетичним та змішаним типом, які мають різну симптоматику.

Симптоми захворювань печінки та жовчного міхура

 • Біль, тяжкість у правому підребер'ї, з іррадіацією у спину та праве плече.
 • Диспепсичні явища: нудота, блювання, діарея, запор, метеоризм, відрижка, сухість, кислий, гіркий смак у роті, нудота.
 • Швидка стомлюваність, слабкість.
 • Пожовтіння склер очей, тремтіння в руках.
 • «Печонні долоні» - яскраво-червоний колір внутрішньої сторони долонь; поява судинних "зірочок" на тілі.
 • Безсоння, запаморочення, тахікардія, порушення зору.
 • Ураження волосся і нігтів, свербіж шкіри, висип, дерматити.
 • Потемніння сечі та світлий колір калу, іноді підвищення температури та ін.

Багато хронічних захворювань печінки тривалий час протікають практично безсимптомно, виявляючись підвищеною стомлюваністю. І лише на пізніх стадіях виникає яскрава клінічна картина: біль, жовтяниця, набряково-асцитичний синдром, тяжкі обмінні порушення та ін.

Діагностика

Призначаються: лабораторні аналізи крові, сечі, калу, УЗД органів черевної порожнини, фіброгастродуоденоскопія, МРТ, сканування печінки та ін.

Лікування

Лікування захворювань печінки та жовчовивідних шляхів призначають індивідуально для кожного пацієнта, виходячи з характеру, тяжкості перебігу захворювання.

Медикаментозне лікування. Застосовуються спазмолітики, холінолітики, анальгетики, седативні засоби. Для придушення запальних процесів призначаються антибіотики. Обов'язково дієтотерапія (дієта №5 по Певзнеру) за винятком смаженої їжі, дотепів, гіркот, копченостей, алкоголю. При патологіях, які не піддаються консервативному лікуванню, призначають хірургічне лікування. Фізіотерапевтичні процедури, що сприяють або стимуляції тонусу жовчного міхура та жовчовивідних шляхів (при гіпотонічно-гіпокінетичній формі), або релаксації їх гіпертонусу (при гіпертонічно-гіперкінетичній формі). Застосовують: електрофорез лікарських засобів, магнітотерапію, лазерну терапію, парафінові аплікації на область живота, хвойні ванни, рефлексотерапію, аплікаційну терапію Ляпко.

Санаторно-курортне лікування - прийом мінеральних вод, які нормалізують утворення та виведення жовчі, знімають спазми, розріджують застої жовчі, знімають запалення.

Аплікаційна терапія Ляпко при захворюваннях печінки та жовчного міхура

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що має безліч оздоровчих лікувальних можливостей.

Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатогольчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Докладнішу інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

При патології печінки, жовчовивідних шляхів, що супроводжується зниженням апетиту, зниженим харчуванням, дискінезіями та іншими симптомами функціональної недостатності травної системи, рекомендується вплив аплікатором або валиком на зони живота, спини, попереку після їжі з метою активізації та стимуляції ферментних систем та поліпшення.

Аплікаційна терапія Ляпко на ці зони показана для покращення роботи органів черевної порожнини, кишечника, де знаходиться найбільша кількість лімфоїдної тканини, яка відповідає за роботу імунної системи. Застосовується як самостійна процедура, так і як підготовка для розслаблення м'язів передньої черевної стінки для вісцерального та лімфатичного масажу живота. Ці процедури покращують роботу внутрішніх органів, знімають застійні, запальні явища у яких, відновлюють роботу лімфатичної системи, підвищують імунітет.

Зони аплікацій при захворюваннях печінки, жовчного міхура (мал. 2): основна 5; допоміжні 6, 15, 16, 17; додаткові 21, 23, (25), (28), 29, 30, 31.

Мал. 2 Рекомендується використовувати наступні аплікатори.

Варіанти аплікаторів на область спини та живота (основна та допоміжні зони). Аплікатор "Килимок великий", "Масажний килимок голчастий великий", "Шанс 6,2х4" застосовуються вздовж або поперек на зони 5, 6 і на низ грудної клітки та верхні відділи живота, на зони 15, 16, 17.

"Ромашка М", "Квадро", "Шанс", "Народний", "Масажна подушка голчаста" застосовують на спину, із захопленням зон 5, 6, а також на зони 15, 16, 17. На ці зони можна впливати по черзі або одночасно . Обов'язково впливати на зону проекції печінки - праве підребер'я, можна в положенні на боці. Час дії 15-20 хвилин.

Пояс "Малюк", "Супутник", "Універсальний М" - закріплюється поперек хребта. Пластини пояса можна розсунути так, щоб одночасно впливати на зони 5, 6 на спині та 15, 16, 17 на передній черевній стінці.

Також можна обмотувати ці зони поясом «Чарівна стрічка Здоров'я». Час дії 15-20 хвилин.

Обкатка "Валиком великим М", "Валиком універсальним М" зон 5, 6, 15, 16, 17. Час дії 3-7-10 хвилин (до появи рівномірно рожевого забарвлення).

Вплив на додаткові зони на руках і ногах можна проводити "Валиком великим М", "Валиком універсальним М" протягом 3-7-10 хвилин. А також можна прокатувати валиком меридіан жовчного міхура з обох боків зверху донизу (по ходу руху енергії в ньому) 5-10 хвилин.

Можна фіксувати на них пояс «Чарівна стрічка Здоров'я». Час дії 15-20 хвилин.

Аплікатори Ляпко і Су-Джок терапія


Регулярна дія протягом кількох хвилин «М'ячиком голчастим», маленькими аплікаторами «Малюк», «Каплинка» на активні зони відповідності печінки та жовчного міхура на долонях та стопах за методикою Су Джок терапії допоможе суттєво покращити їхній стан.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», час дії 15-20 хвилин.

За наявності великої кількості аплікаторів можна проводити процедуру з одночасним впливом на основні, допоміжні та додаткові зони. Також необхідно проводити масаж нижньо-грудного відділу хребта, зон живота за допомогою масажера "Фараон", "Фараон Л".

Профілактика застою жовчі та енергії в меридіані жовчного міхура

 1. Приймати їжу 3-4 на день, у перервах пити чай із жовчогінних трав.
 2. Пити достатню кількість води.
 3. Потрібно більше рухатись. Гіподинамія призводить до застою жовчі.
 4. Не обмежувати жири. Краще – топлене масло (гхі), масло авокадо, кокосове, оливкове, лляне. Жир повинен бути у кожному прийомі їжі. Жовч викидається в дванадцятипалу кишку лише тоді, коли жир із їжею потрапив у кишечник.
 5. Для роботи жовчного міхура необхідний магній, лецитин, вітамін С, клітковина.
 6. Самостійно можна робити постукування подушечками чотирьох пальців рук (симетрично з двох сторін) по ходу руху енергії в меридіані жовчного міхура протягом 5-10 хвилин.