Головний біль

Головний біль - одна з найбільш частих скарг, з якою людина звертається до лікаря. Дослідження показують, що 70-80% дорослого населення скаржаться на болі різної тривалості. Насправді ця цифра може бути набагато вище, так як багато людей не звертаються до лікаря, займаються самолікуванням, не розуміючи всю серйозність цієї проблеми. Хворобливі відчуття самі по собі не є захворюванням, але можуть бути чи не єдиним симптомом, що дозволяє вчасно діагностувати цілий ряд небезпечних хвороб.

Головний біль може бути основним, а іноді навіть єдиним проявом більш ніж 50 захворювань нервової системи або внутрішніх органів. Хоча більша частина причин головного болю не є ознакою захворювань, що загрожують життю, але вона може бути досить болісною і істотно знизити якість життя.

Причини виникнення головного болю

Залежно від виду, больові відчуття свідчать про різні проблеми в організмі.

Головний біль в скронях може бути викликаний цілим рядом причин - від перепадів артеріального тиску до інтоксикації або інфекції. При деяких захворюваннях скронева біль є симптомом, що дозволяє поставити діагноз на ранній стадії.

Головний біль у потилиці найчастіше турбує при шийному остеохондрозі, шийному спондильозі, при підвищенні тонусу м'язів шийного відділу, при напрузі в шийно-комірцевій зоні, гіпертонії.

Головний біль в області чола може говорити про наявність запальних захворювань, таких як фронтит, гайморит, синусит, грип, ГРЗ, про підвищений внутрішньочерепновий тиск, обмеженні потиличного нерва. Може супроводжувати і такі важкі хвороби, як менінгіт, пневмонія, малярія, тиф.

Болі в області очей можуть бути симптомом вегетативної дисфункції, мігрені, глаукоми та інших захворювань очей. Несвоєчасне звернення до лікаря може привести до серйозних проблем із зором.

При яких захворюваннях буває головний біль

Головний біль напруги

Пусковим механізмом головного болю напруги часто є стрес або напруга. Біль може бути викликаний загальною перевтомою, хронічним стресом. Може тривати 6-7 днів. Біль здавлює череп, локалізується в потилиці, лобової частині, тімені або поширюється на всі відділи. Цей вид больових відчуттів виникає у людей зайнятих на сидячій роботі, що працюють за комп'ютером, довго перебувають за кермом. Їх плечовий пояс скутий настільки, що не розслабляється навіть під час сну. Порушується прохідність м'язів, нервових імпульсів, харчування тканин.

На відміну від мігрені, головний біль напруги найчастіше не супроводжується такою симптоматикою як нудота, блювота, чутливість до світла і звуків. Зазвичай під час нападу головного болю напруги пацієнт може виконувати свої службові обов'язки, займатися домашніми справами, але продуктивність праці знижується.

Мігрень

Зазвичай характеризується сильним пульсуючим головним болем, що супроводжується нудотою, непереносимістю яскравого світла і сильних запахів, загальною слабкістю. Біль, як правило, має односторонній характер. Тривалість нападу може бути від кількох годин до трьох днів. Найбільш схильні до мігрені жінки у віці від 25 до 35 років. Під час нападу людина випадає з соціальної діяльності на кілька днів.

Кластерний головний біль

Захворювання, що виявляється нападами важкої, виснажливої головної болі, яка з'являється періодично. Періоди можуть тривати тижні або місяці, змінюючись періодами без головного болю. Захворювання це відносно рідкісне, їм страждає менше 1% людей. Зустрічається у віці від 25 до 50 років, у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок.

Посттравматичний головний біль

Локалізація та інтенсивність залежить від характеру травми. Виникає при струсі головного мозку, при пошкодженнях черепа, зсувах хребців в шийному відділі хребта. Неприємні відчуття можуть виникнути відразу, а можуть - через деякий час.

Підвищений внутрішньочерепний тиск

Це масивні, інтенсивні больові відчуття, які охоплюють всю поверхню голови і зону навколо очей. Часто супроводжуються нудотою.

Запалення трійчастого нерва

Різка, нетривала (від 2 до 5 секунд), але дуже болісна біль. Виникає раптово в будь-якій частині голови або обличчя. Найчастіше запалення трійчастого нерва виникає у людей з хворими зубами і проблемами порожнини рота.

Щоденний хронічний головний біль

Практично щоденний головний біль, що виникає не менше 15 разів на місяць протягом останніх трьох місяців. Це не діагноз, а синдром, який може спостерігатися при самих різних захворюваннях. У більшості людей з хронічним головним болем виявляється мігрень або головний біль напруги. Деякі люди з щоденним хронічним головним болем занадто часто приймають болезаспокійливі препарати, і це може викликати медикаментозно-спровоковану головну біль.

Медикаментозно-спровокована головна біль

Виникає у людей, які, страждаючи нападами сильного головного болю, занадто часто використовують знеболюючі препарати. Розвивається порочне коло: частий головний біль змушує людей часто приймати знеболюючі ліки, а як тільки препарат перестає діяти, то знову повертається головний біль, що змушує використовувати більше ліків. Надмірна кількість болезаспокійливих препаратів може підвищувати ризик розвитку медикаментозно-спровокованого болю.

Важливо! Так як причиною частих головних болів можуть бути різні захворювання і регулярне повторення больових відчуттів сигналізує про те, що проблеми в організмі носять хронічний характер і вимагають обов'язкового звернення до лікаря для діагностики та лікування. Тривалі головні болі можуть бути симптомами таких серйозних захворювань, як менінгіт, ураження нервової системи (арахноїдит, енцефаліт), туберкульоз, сифілітичне ураження нервової системи, паразитарні захворювання. Тривалі болі можуть свідчити і про пухлини мозку.

Діагностика

Для первинної діагностики деяких захворювань досить пройти огляд у фахівців: невролога, отоларинголога, стоматолога, окуліста. Але в ряді випадків не обійтися без сучасних медичних досліджень. При необхідності лікар призначить такі обстеження, як: електроенцефалографія, рентген, магнітно-резонансна томографія, комп'ютерна томографія, ультразвукова діагностика та ін.

Що говорить традиційна китайська медицина

Традиційна китайська медицина до даної проблеми ставиться інакше: біль - симптом дисбалансу в організмі. Порушити баланс можуть різні патогенні фактори: зовнішні і внутрішні.

Зовнішні фактори: вітер, холод, вогкість і спека. Вони можуть впливати на організм, як окремо, так і всі разом. Внутрішні чинники - патології селезінки, печінки, нирок.

Наприклад. У скроневої області проходить меридіан жовчного міхура і біль в цій зоні сигналізує про непорядок в цьому органі. Це може бути застій жовчі, густа жовч, наявність каменів. І поки ця проблема не вирішиться, головний біль буде турбувати. Патологію внутрішніх органів викликає надмірне вживання солодкої і жирної їжі, перенапруження, спосіб життя у відриві від біологічного годинника, депресія, тривалий прийом антидепресантів та інших препаратів.

Психосоматика

Психосоматика - це напрямок в медицині (психосоматична медицина) і психології, що вивчає вплив психологічних чинників на виникнення, перебіг, результат соматичних (тілесних) захворювань.

Голова відповідальна за розумовий процес. Головний біль-це попередження про необхідність звернути увагу на себе, сигнал про те, що ми щось робимо не так. Наприклад, у вас багато роботи, з'явилася втома, але ви хочете довести розпочате до кінця. Ваш підсвідомий розум вирішує, що потрібно відпочити і дає головний біль, рятуючи від саморуйнування і перевантаження.

Мігрені часто бувають у людей, які хочуть бути досконалими. Вони прагнуть до досконалості, постійно критикуючи, караючи і звинувачуючи себе. Вони сповнені всяких комплексів неповноцінності і провини. Позбавлення від цих комплексів - позбавлення від головного болю.

Недооцінка себе, самокритика призводять до головного болю. Якщо людина звикла, так ставиться до себе, то вона подібним чином відноситься і до оточуючих. Потрібно навчитися любити себе, приймати таким, як є, навчитися помічати в людях тільки хороше. Як ви ставитеся до людей, так і вони будуть реагувати на вас. Страх теж є причиною головного болю, він створює занепокоєння, напругу. Любов до себе і довіра до навколишнього світу розчиняють будь-який страх.

Потрібно працювати над собою, змінювати своє ставлення до життя. Наповнювати своє життя здоровими емоціями: коханням, вдячністю. Треба частіше дякувати і хвалити своїх близьких, колег по роботі. Здорові емоції добре впливають на організм і душевний стан, покращують роботу імунної системи. Хворі емоції: ненависть, заздрість, гнів, злість, дратівливість, неспокій, почуття провини, викликають почуття дискомфорту. Вони на тонкому енергетичному рівні володіють руйнівною дією.

Лікування

Як лікувати головний біль - здатний визначити тільки лікар після ретельного дослідження і виявлення етіології захворювання. Фахівець призначить необхідний комплекс лікувальних заходів для купірування симптому, щоб швидко позбутися від дискомфорту.

Як лікувати головний біль - здатний визначити тільки лікар після ретельного дослідження і виявлення етіології захворювання. Фахівець призначить необхідний комплекс лікувальних заходів для купірування симптому, щоб швидко позбутися від дискомфорту.

Стандартної терапії від цього прояву не існує. У кожному конкретному випадку лікар підбирає індивідуальний метод оздоровлення.

Стандартної терапії від цього прояву не існує. У кожному конкретному випадку лікар підбирає індивідуальний метод оздоровлення.

Лікування головного болю не обмежується застосуванням лікарських препаратів - хоча прийом протизапальних, знеболюючих і місцевих анальгезуючих препаратів це важлива складова частина лікування. Наприклад, дуже полегшує стан пацієнта курс медикаментозних блокад.

Методи фізіотерапевтичного лікування і їх хороші результати

 • При різних типах головного болю ефективне лікування ультразвуком, змінним або постійним слабким електричним і магнітним полем, вплив теплом.
 • Голкорефлексотерапія, аплікаційна терапія Ляпко. Так можна активувати роботу органів, пов'язаних з певними нервовими закінченнями і запустити процес самовідновлення.
 • Мануальна терапія - ефективна при мігрені і болю напруги
 • Різні масажні техніки ефективні для відновлення після травм і при хронічних мігренях.
 • Остеопатия дозволить опрацювати м'язові затиски і зміни в суглобах і органах.
 • Лікувальна фізкультура - помірні фізичні навантаження хороші при лікуванні посттравматичних станів і болю перенапруження.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, і навіть на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора. Як працювати з аплікатором, зони впливу

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатоголкової терапії проявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, протинабряковому, нейротрофічному та імуномодулюючому впливі. Також в регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження і гальмування в ЦНС.

Як працювати з аплікатором, зони впливу

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Додаткові і допоміжні зони потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони.

Основные зоны расположены на задней поверхности туловища, головы, шеи.

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.

Тут також проходять дуже важливі меридіани. Над остистими відростками по всій довжині хребта проходить задньосрединний меридіан (мал.1). Цей меридіан є управителем всіх основних меридіанів янського типу. Це меридіани: жовчного міхура, тонкого кишечника, шлунка, товстого кишечника, сечового міхура. Задньосрединний меридіан керує захисною енергією людини, впливає на його стійкість до захворювань.

Мал.1

На спині на 2 пальця (1,5 цуня) від хребта проходить 1-я гілка, а на 4 пальці (3 цуня) 2-я гілка меридіана сечового міхура (мал.2). Меридіан Сечового міхура (V) являє собою найважливішу енергетичну систему організму людини. Відповідає за стан сечового міхура, нирок, статевих органів, кісткової структури, опорно-рухового апарату, хребта, голови, вух і слуху, зору.

Крім цього стан меридіана впливає на всі органи і системи організму, в районі яких він проходить. А з огляду на його велику протяжність, стає зрозуміло його значення для здоров'я людини.

Мал.2

Допоміжні зони: передня поверхня тулуба, голови і шиї.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структур спинного і головного мозку.

Рекомендовані зони для підбору аплікаційного впливу при головних болях, невралгії трійчастого нерва, невриті лицьового нерва, при порушенні слуху, зору, зубного болю, при простудних захворюваннях - (мал. 3): основні 0, 1; додаткові 2, 10, 11; допоміжні 3, 8, 22, 24, 25, 31 (28), 20.

Мал.3

Варіанти застосування пристроїв аплікаційних Ляпко для зняття головного болю.

Плоскі аплікатори: «Ромашка М», «Шанс», «Масажна подушка голчаста», «Квадро», «Народний», «Супутник плюс», «Устілки плюс», «Краплинка».

Аплікаційні пояса: «Малюк», «Універсальний М», «Чарівна стрічка« Здоров'я ».

Аплікаційні валики: «Валик лицьовий М», «Валик універсальний М», «М'ячик голчастий».

Час впливу плоскими аплікаторами, поясами 20-30 хвилин; валиками, м'ячиком голчастим прокатуємо протягом 10-15 хвилин.

Час впливу плоскими аплікаторами, поясами 20-30 хвилин; валиками, м'ячиком голчастим прокатуємо протягом 10-15 хвилин.

 1. Аплікатор «Чарівна стрічка« Здоров'я »1п. 7 -9 сегментна, яка дозволяє одночасно впливати на всю зону голови, захоплюючи основні і допоміжні зони - 0, 1, 2, 10, 11, 12. При обмотці стрічкою голови на чутливі зони (область перенісся і вушних раковин) рекомендується накладати серветки 1-2 шари. Для кращого притиску потилиці процедуру краще приймати в положенні лежачи.


 2. Апплікатор «Ромашка М» на голову у вигляді шапочки, яку можна зафіксувати гумовими ремінцями або робити притиски руками. Можна лягти головою на «Ромашку М», яка лежить на подушці, з захопленням області 0, 1, 2; під шию покласти валик для кращого рівномірного притиску.

 3. Головой лягти на аплікатор «Шанс», «Масажну подушку голчасту» із захопленням зон 0, 1, 2. На зону 10 покласти «Супутник плюс». «Устілки плюс» можна одночасно використовувати на зону 0, 1, 2 і 10.

 4. Також можна використовувати пояса «Малюк» або «Універсальний М», фіксуючи їх в різних варіантах.

 5. Вранці, вдень при головному болі та для профілактики обкатувати голову, обличчя «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М», «м'ячиком голчастим» протягом 7 -10-15 хвилин, відчуття повинні бути приємними.

Варіанти аплікаторів на допоміжні зони:

На голові знаходиться багато важливих біологічно активних точок, коли вони хворобливі, то наше тіло як би підказує нам, що потрібно на них впливати. Їх можна придушити руками, зробити ручний масаж голови, можна використовуючи масажер «Фараон».

Також можна прокатувати голову, обличчя, застосовуючи «Валик лицьовий», «Валик універсальний», «М'ячик голчастий». Дуже важливі зони на потилиці, де знаходиться потиличний бугор і точки виходу венозних випускників, через які врівноважується внутрішньочерепний тиск. Так, прокатування в долонях, по голові, по обличчю «м'ячиком голчастим» протягом 10-15 хвилин дає заспокійливий ефект, сприяє розслабленню нервової системи, знімає головний біль, знижує артеріальний тиск. Протягом 7-10 хвилин дає тонізуючий ефект, підвищує артеріальний тиск.

На болючі зони можна зафіксувати «Пояс універсальний М», пояс «Малюк». Багато важливих активних точок є в області губ, вух. На них корисно впливати.


У будь-якого болю завжди є точка болю, потрібно працювати аплікатором на зоні болю, і на протилежній їй стороні.

На всі рекомендовані зони можна впливати малими аплікаторами «Супутник плюс», «Краплинка» методом натискання. Аплікатор «Краплинка», можна зручно зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале - 1 - 3 години.

Точки на голові і тілі для зняття головних болів

Точки і зони додатки «м'ячика голчастого», аплікатора «Краплинка», «Пояси універсального М» в області голови при головних болях (мал. 4).

Мал. 4

 1. Шень-тін (VG24) - показання: невралгія першої гілки трійчастого нерва, запаморочення, болі в очах, сльозотеча, захворювання носа, емоційна нестійкість, порушення сну, тривожні стани.
 2. Цянь-дін (VG21) - показання: головний біль, запаморочення, біль у тім'яній області голови, недостатність мозкового кровообігу; риніт, носова кровотеча, захворювання вуха, судоми.
 3. Бай-хуей (VG20) - показання: головний біль, запаморочення, закладеність носа, шум вухах, геморой, судомні напади, шум у вухах, геморой.
 4. Хоу-дін (VG19) - показання: головний біль, запаморочення, носова кровотеча, болі в області шиї і потилиці, ригідність м'язів потилиці; бронхіальна астма.
 5. Нао-кун (VB19) - показання: зниження зору, задишка, носова кровотеча, шийні радикуліти, невралгії потиличних нервів, контрактура шийних потиличних м'язів, а також важлива при лікуванні очних хвороб.
 6. Фу-бай (VB10) - показання: головний біль, шум у вухах, парез кінцівок, тик і контрактура м'язів шийно-потиличної зони.
 7. Цин-мін (V1) - показання: кон'юнктивіт, сльозотеча.
 8. Цуань-Чжу (V2) - показання: головний біль, біль в області чола, невралгія першої гілки трійчастого нерва; зниження гостроти зору, сльозотеча.
 9. Цуань-Чжу (V2) - показання: головний біль, біль в області чола, невралгія першої гілки трійчастого нерва; зниження гостроти зору, сльозотеча.
 10. Юй-яо (PC6) - показання: мігрень, захворювання очей.
 11. Ян-бай (VB14) - показання: головний біль, запаморочення, блювота; тик і спазм мімічних м'язів; невралгія і неврит трійчастого і лицьового нервів.
 12. Си-Чжу-кун (TR23) - показання: болі в лобовій і скроневій ділянках, запаморочення, головний біль, кон'юнктивіт, зниження гостроти зору; парез, параліч лицьового нерва.
 13. Тун-цзи-ляо (VB1) - показання: головний біль; захворювання очей, сльозотеча, зниження гостроти зору, ознаки атрофії зорового нерва, глаукома; периферичний параліч лицьового нерва, невралгія трійчастого нерва.
 14. Чен-ци (E1) - показання: короткозорість, далекозорість, сльозотеча, астигматизм, неврит зорового нерва, катаракта, парез м'язів очного яблука.
 15. Си-бай (E2) - показання: кон'юнктивіт, глаукома, кератит; невралгія другої гілки трійчастого нерва, парез лицьового нерва, опущення кута рота, тик м'язів верхньої повіки; головний біль, запаморочення.
 16. Інь-тан (РС3) - показання: головний біль в області чола, запаморочення; захворювання носа; захворювання очей; підвищений артеріальний тиск.
 17. Цзюй-ляо (Е3) - показання: глаукома, сльозотеча; невралгія першої гілки трійчастого нерва, опущення кута рота, тик м'язів повік; носова кровотеча; біль в зубах верхньої щелепи, щоках і губах.
 18. Ді-цан (Е4) - показання: невралгія трійчастого нерва, парез лицьового нерва, тики повік, опущення кута рота, слинотеча.
 19. Хе-ляо (GI 19) - показання: зниження нюху, носова кровотеча, вазомоторний риніт, парез мімічних м'язів рота, тризм, астма.
 20. Жень-чжун (VG26) - точка реанімації. Показання: надання швидкої допомоги при втраті свідомості, судомні істеричні припадки.
 21. Дуй-Дуань (VG27) - показання: надання швидкої допомоги при втраті свідомості, носова кровотеча, невралгія трійчастого нерва.
 22. Чен-цзян (VC24) - показання: невралгія і неврит нижніх гілок трійчастого і лицьового нервів, судорожний стан, набряк обличчя. Ця точка має особливо важливе значення при істеричних припадках і при наданні швидкої допомоги (колапс, діабетична кома та ін.).
 23. Тоу-вей (E8) - показання: невралгія трійчастого нерва, мігрень, неврит лицьового нерва, зниження зору, кон'юнктивіт.
 24. Тай-ян (PC9) - показання: болі в скроневій області голови, мігрень, невралгія і неврит трійчастого і лицьового нервів, тик і контрактура мімічних м'язів.
 25. Нао-ху (VG17) - розташована на верхньому краї потиличного бугра (зоровий бугор). Показання: головний біль, біль і напруга потиличних м'язів; біль в очах, зниження гостроти зору. Вона покращує проведення нервових імпульсів по зоровому нерві.
 26. Сюань-ли (VВ6) - показання: болі в скроневій області голови; захворювання очей; зубний біль, набряклість обличчя.

Мал. 5 Точки на тілі для зняття головних болів.

На долоні для зняття головного болю треба впливати пальцем або аплікатором «Краплинка» на точку Хе-гу (протипоказано при вагітності). Тиснути не сильно, протягом 2-5 хвилин. Масаж точки Хе-гу лікує головний і зубний біль, біль в плечах і невралгії з локалізацією у верхніх кінцівках, біль у животі. Допомагає при невриті лицьового нерва, носових кровотечах, шумі у вухах, глухоті, болях в горлі, нудоті, блювоті, печії, гикавці.

Профілактика

Краща профілактика головних болів - здоровий спосіб життя і вміння уникати стресів.

Регулярне заняття ранковою гімнастикою знижує ризик розвитку хвороб хребта і є профілактикою гострих болів в області голови, шиї, спини та попереку, сприяє руху життєвої енергії. Покращує кровообіг і активізує роботу внутрішніх органів. Чергування розумової та фізичної праці, допомагає боротися зі стресами, позбутися сонливості і млявості. На роботі після одноманітної довгої пози робіть розминки з офісною гімнастикою. Прості вправи при регулярних виконаннях, допомагають тонізувати м'язи і підтримувати хорошу форму.

Анімалотерапія - це особливий різновид психотерапевтичної допомоги, коли для лікування пацієнтів використовуються різні тварини: кішки, собаки, коні, дельфіни або навіть деякі комахи. Багато людей, у кого є домашні тварини, відзначають, що спілкування з ними піднімає настрій, радує. До засобів анімалотерапії відносяться не тільки самі тварини та методики роботи з ними, а й їх «замінники» - зображення, іграшки, фігурки, символи.

Ще з давніх часів люди лікувалися за допомогою тварин. Вони допомагали їм у багатьох недугах. Зараз цей напрямок набирає обертів. Але багато хто вже оцінили його ефективність. Наприклад, у багатьох компаніях дозволяється приходити на роботу з домашніми собаками (каністерапія). Це покращує психоемоційний настрій співробітників, підвищує працездатність, зміцнює корпоративних дух. Спілкування з тваринами покращує психоемоційний стан, позбавляє від депресії, зміцнює нервову систему і підвищує життєвий тонус.

Аплікатори Ляпко також є чудовим засобом профілактики. Маючи у себе на роботі будь-який маленький аплікатор, можна поліпшити своє самопочуття, допомогти тілу запустити процес самовідновлення.