Варикозна хвороба нижніх кінцівок

Що таке варикозна хвороба нижніх кінцівок.

Симптоми варикозної хвороби різноманітні. Клінічна картина залежить від перебігу хвороби і локалізації варикозного процесу. Існує варикозна хвороба нижніх кінцівок, варикозне розширення вен стравоходу, варикоз матки, статевих губ, варикоз вен малого таза та ін.

Варикозна хвороба нижніх кінцівок - це захворювання, що супроводжується необоротним постійно прогресуючим збільшенням довжини і ширини поверхневих вен нижніх кінцівок, появою їх звивистості або вузлових розширень, а також порушенням венозного кровотоку. Варикозне розширення вен нижніх кінцівок - це глибинний процес в організмі.

Поширеність. Причини (етіологія) виникнення варикозної хвороби нижніх кінцівок

На варикозну хворобу страждає 15 - 30% населення. Головна причина - недостатня еластичність стінок судин.

Сприяють розвитку хвороби багато чинників:

 • спадковість;
 • проблеми з шлунково-кишковим трактом;
 • надлишкова вага;
 • гормональні порушення;
 • гінекологічні порушення (впливають на структуру і тонус судинної стінки з поступовим її ослабленням і руйнуванням);
 • вагітність (крім гормональних змін, збільшується матка і плід тиснуть на клубові вени і значно ускладнюють кровотік з нижніх кінцівок);
 • носіння тісної білизни;
 • збільшується ризик від ходіння на високих підборах;
 • багатогодинна сидяча робота, а також звичка класти одну ногу на іншу також викликає застій крові;
 • робота в положенні стоячи - «хвороба перукарів», вантажники, продавці, хірурги і т.д .;
 • алкоголь, куріння, кава теж провокують появу варикозного розширення вен.

Патогенез

Патогенез - механізм зародження і розвитку захворювання і окремих його проявів. Вени нижніх кінцівок утворюють розгалужену мережу, яка складається з підшкірних і глибоких вен, з'єднаних між собою перфорантними венами. Через поверхневі вени відбувається відтік крові від підшкірної клітковини і шкіри, через глибокі - до інших тканин. Перфорантні судини служать для вирівнювання тиску між глибокими і поверхневими венами. Кров по ним в нормі тече тільки в одну сторону: від поверхневих вен до глибоких.М'язовий шар венозної стінки виражений слабо і не може змусити кров рухатися вгору.

Струм крові від периферії до центру здійснюється за рахунок залишкового артеріального тиску і тиску сухожиль, розташованих поруч із судинами. Найважливішу роль відіграє так звана м'язова помпа. Рух крові в організмі відбувається завдяки роботі серця, але в ногах поверненню венозної крові заважає гравітація землі. Тому на допомогу серцю природа придумала механізм підняття крові вгору. Він називається м'язово-венозна помпа або периферичний венозний "насос". До нього входять глибокі вени гомілки з клапанами і м'язи гомілки. Як це працює:

 1. Фаза. М'язи гомілки розслабляються і глибока вена заповнюється кров'ю.
 2. Фаза. М'язи гомілки напружуються, стискають глибокі вени, і кров піднімається вгору, так як клапани не дають крові опуститися вниз.
 3. Фаза. М'язи гомілки розслабляються і глибокі вени заповнюються кров'ю знову.

І цикл повторюється, кожен крок допомагає серцю підняти кров вгору.

Таким чином, при фізичному навантаженні м'язи скорочуються, і кров видавлюється вгору, оскільки руху вниз перешкоджають венозні клапани. На підтримку нормального кровообігу і постійного венозного тиску впливає венозний тонус. Тиск у венах регулюється судинним центром, розташованим в головному мозку.

Венозні клапани складаються в нормі із двох стулок, які орієнтовані в бік серця. В області прикріплення клапана до стінки, діаметр вени дещо більше. У нормі при змиканні стулок клапана кров з вищого відділу не може проникнути в ніжній. Якщо це відбувається, то такий стан називається рефлюксом. Клапани по венах розподілені неоднаково. Їх більше там, де найбільш виражена робота м'язового насоса - тобто на гомілки.

Недостатність клапанів і слабкість судинної стінки призводять до того, що кров під дією м'язової помпи починає текти не тільки вгору, але і вниз, надаючи надлишковий тиск на стінки судин, приводячи до розширення вен, утворення вузлів і прогресуванню клапанної недостатності. Порушується потік крові по перфорантних венах. Рефлюкс крові з глибоких судин в поверхневі призводить до подальшого зростання тиску в поверхневих венах. Нерви, розташовані в стінках вен, подають сигнали в судиноруховий центр, який віддає команду підвищити венозний тонус. Вени не справляються з підвищеним навантаженням, поступово розширюються, подовжуються, стають звивистими. Підвищений тиск призводить до атрофії м'язових волокон венозної стінки і загибелі нервів, що беруть участь в регуляції венозного тонусу.

Класифікація варикозного розширення вен

Існує декілька класифікацій варикозного розширення вен. Таке різноманіття обумовлено великою кількістю варіантів перебігу варикозу.

Постадійна класифікація

 • Стадія компенсації (по Савельєву - компенсація А). Скарги відсутні. При огляді спостерігаються варикозно розширені вени на одній або двох ногах.
 • Стадія субкомпенсації (по Савельєву - компенсація Б). При огляді на ногах видно виражені варикозно розширені вени. Пацієнти скаржаться на відчуття розпирання, парестезії ( «мурашки») в області гомілок, нічні судоми. Відзначається невелика набряклість стоп, щиколоток і гомілок вечорами. Вранці набряки зникають.
 • Стадія декомпенсації. До перелічених ознак приєднуються дерматити, екзема. Хворих турбує свербіж шкіри. Шкіра стає сухою, блискучою, щільно згуртованою з підшкірною клітковиною. Дрібні крововиливи і подальше відкладення гемосидерину обумовлюють гіперпігментацію.

Профілактика

Перш за все, не захоплюйтеся гарячими ваннами, сауною, тривалим перебуванням на сонці. Все перераховане знижує венозний тонус, веде до застою крові в нижніх кінцівках. Не носіть стягуючий одяг, панчіх і шкарпеток з тугими резинками, так як це веде до здавлення вен.

Надлишкова маса тіла і заняття спортом, пов'язані з великим статичним навантаженням на ноги (теніс, важка атлетика, бодібілдинг) збільшують венозний тиск. Високі підбори (вище 4 см) - нашим венах не подобаються. Бережіть вени, не травмуйте їх.

Якщо ви відчуваєте важкість у ногах увечері після робочого дня, то під час сну і відпочинку ноги слід тримати в піднесеному стані. Ніжний кінець матраца або ліжка повинен бути піднятий на 3-5 см. Якщо ваша робота супроводжується довгим сидінням за столом або ви довго стоїте, то слід частіше міняти положення ніг, крокувати на місці, обертати стопи. Важливу профілактичну роль грає формування правильних поведінкових стереотипів (лежати краще, ніж сидіти і ходити краще, ніж стояти). Існуює спеціальна гімнастика при захворюванні вен. Після душу або прийняття ванни ноги обполосніть холодною водою.

Існують види спорту які дуже корисні - це, перш за все плавання, а також ходьба, прогулянки на велосипеді, лижах. При появі перших ознак варикозного розширення вен слід звертатися до флеболога.

Що говорить рефлексотерапія

Одна з основних древніх концепцій про функції печінки - це вмістилище запальності, гніву та злості. За законами рефлексотерапії печінка відповідає за судини.

Також печінка є кров'яним депо, тобто виконує функції сховища і регуляції кількості крові, розподіл крові по внутрішнім органам. При дефіциті печінки (застою крові) виникають системні захворювання судин та сухожиль (варикозна хвороба, геморой та ін). Ці дані підтверджуються сучасними дослідженнями.

Відомо, що в печінці може затримуватися близько 50 - 60% циркулюючої крові. Крім того, печінкою виробляються біологічно активні речовини (типу вітаміну «К» і ін), що безпосередньо беруть участь в згортанні крові. Концепція про те, що «гнів ранить печінку» правдива, так як в стані гніву посилено виділяються в кров норадреналін і адреналін, що супроводжуються викидом крові з кров'яних депо, в тому числі і з печінки. Помічено, що після стану злості, невдоволення, гніву може загостриться геморой, варикозна хвороба.

На варикозну хворобу нижніх кінцівок часто страждають люди, які відчувають почуття емоційної пригніченості. Невірно вибраний напрям в житті, професія. Перегляньте своє ставлення до роботи. Професія, крім заробляння грошей, повинна приносити радість творчості, можливість самовдосконалення, задоволення.

Також перебування довгий час в ненависної ситуації, наприклад, складні сімейні взаємини, може привести до розширення вен. Коли одного з партнерів не влаштовує ситуація в родині, він не наважується зробити рішучий крок і розірвати ці стосунки. Варикозну хворобу може викликати і страх перед майбутнім, який стає перешкодою для легкого і вільного просування вперед.

Методи лікування за допомогою аплікаційної терапії Ляпко

Зона додатки - поперековий відділ із захопленням нижньогрудного відділу хребта і область грудної клітки справа (зона проекції печінки, вона відповідає за судини) 15-25 хвилин.


Краще проводити 3 процедури в день. Наприклад: вранці після ходьби, коли з'являється втома в ногах. Потрібно лягти, покласти гомілки на аплікатор «Шанс», під стопи «Устілки плюс», положення ніг піднесене для поліпшення відтоку крові, час впливу 15-20 хвилин. Після цього на проблемну зону нанести крем для вен.

В обід прокатувати «Валиком великим» або «Валиком універсальним» уздовж зовнішньої і внутрішньої поверхонь стегон і гомілок впродовж 3-7 хвилин.

Увечері аплікаційну терапію проводити паравертебрально на поперековий відділ із захопленням нижньогрудного відділу хребта, також на область грудної клітки справа (зона проекції печінки), можна використовувати «Ромашку М», «Килимок великий», «Квадро», «Народний», «Масажну подушку голчасту», «Масажний килимок голчастий великий» або обмотати «Чарівної стрічкою «Здоров'я». Час впливу 15-20 хвилин.


«Чарівну стрічку « Здоров'я» можна намотувати на гомілки на дві ноги відразу, або чергуючи. Процедуру проводити лежачи, нога піднята на подушечці. Можна ходити, але після зняття стрічки на проблемну зону нанести крем для вен, полежати з піднятими ногами для поліпшення відтоку крові. Час впливу 15-20 хвилин.

Через день потрібно замість процедури на поперек і нижньогрудний відділ хребта проводити аплікаційну терапію на шийно-комірний відділ хребта для зняття спазму судин голови з метою профілактики спазму периферичних капілярів, в тому числі і ніг. Всі ці процедури сприяють поліпшенню кровообігу, зняття почуття "важкості" в ногах, зняття набряків ніг, болю, а також поліпшенню загального самопочуття.

Крім цієї методики рекомендовано зволоження ніг, марлеві компреси з лікувальними настоями трав і речовинами, вони поліпшують трофіку і кровообіг. Під аплікатор можна покласти марлеві, тканинні пов'язки, змочені відварами трав для вен.

Аплікації можна отримувати в ваннах (ванночках) з лікувальними травами, мінералами, солями. В цьому випадку аплікації можуть тривати 1-1,5 години з аналогічним перервою і повтором до 2-4 разів на добу протягом 5-7 днів, потім можуть застосовуватися звичайні методики 1-2 рази на день. Можливі інші варіанти, що підбираються індивідуально в поєднанні з іншими методами лікування: лікувальна гімнастика, фізичні вправи, масаж та ін. Аплікаційна терапія Ляпко поєднується з усіма видами фізіотерапевтичного та медикаментозного лікування.

Короткочасний вплив до 10 хвилин на попереково-крижову зону, область сідниць (зони 6,7,8,9) плоскими аплікаторами «Ромашка М», «Устілки плюс», «Шанс», «Квадро» сприяє поліпшенню мозкового кровообігу, зняття спазму судин голови, підвищенню артеріального тиску. Вплив 20 хвилин і більше сприяє зниженню артеріального тиску (Мал.1).

Мал.1