Шум у вухах та аплікаційна терапія Ляпко

Шум у вухах - визначення

Шум у вухах (Тіннітус) - це слухові відчуття у вигляді дзижчання, шипіння, писку, які спостерігаються без зовнішнього звукового сигналу. Найчастіше йдеться про суб'єктивний шум у вухах, який чує лише сама людина. Але іноді і про об'єктивний шум, якщо слухові відчуття викликає мимовільна вібрація м'язів слухового апарату, яку може почути і лікар – за допомогою фонендоскопа.

Дані про наявність шуму у вухах досить різні.

Часто об'єктивно шум у вухах не фіксується. Жителі галасливих міст часто просто не звертають уваги на те, що вони мають шум у вухах. Але коли під час дослідження їх помістили в умови абсолютної тиші, то 93% учасників експерименту заявили, що чують якийсь шум. Це можна пояснити тим, що за відсутності зовнішнього сигналу слух загострюється і починає «зчитувати» шуми самого організму.

Усі процеси в організмі керуються головним мозком. Клітини мозку отримують інформацію від органів та систем, аналізують її, виробляють необхідну реакцію і нервовим клітинам передають необхідні накази різним органам тіла. Шум у вухах виникає від сукупності різних факторів, що призводять до збою в роботі певних відділів головного мозку та порушення нейронних зв'язків. В результаті мозок перестає віддавати "правильні" накази для точної роботи слухової системи, що призводить до шуму у вухах і більш серйозних наслідків.

Ступені шуму у вухах

Лікарі виділяють чотири ступені шуму у вухах (залежно від стану пацієнта):

 • перший ступінь – не впливає на самопочуття людини;
 • другий ступінь – викликає дискомфорт в умовах тиші та заважає спати;
 • третій ступінь – дискомфорт у вухах відчувається постійно, людина не висипається, значно погіршується якість її життя;
 • четвертий ступінь – створює нестерпний дискомфорт.

Причини шуму у вухах

Для встановлення діагнозу важливо враховувати, в одному або в обох вухах відчувається шум. Шум в одному вусі викликаний локальною причиною, якщо шумить відразу в обох вухах, то проблема, швидше за все, має системний характер.

Також важлива наявність інших симптомів: зниження слуху, головний біль, запаморочення, нудота.

Шум у вухах може бути викликаний різними захворюваннями.

Насамперед це патології слухового апарату, які класифікують в області розташування.

Захворювання внутрішнього вуха:

 • Атрофічні та дистрофічні зміни у внутрішньому вусі вікового характеру – шум у вухах зазвичай супроводжує розвиток приглухуватості.
 • Пошкодження внутрішнього вуха через тривале прослуховування гучної музики в навушниках, робота в шумних умовах, з вогнепальною зброєю.
 • Прийом лікарських засобів, що відрізняються несприятливим впливом на органи слуху (ототоксичністю).
 • Отосклероз – патологічне розростання кісткової тканини внутрішнього вуха. Шум та зниження слуху спостерігаються спочатку на одному вусі, потім може розвинутися на другому вусі.
 • Хвороба Меньєра (скупчення рідини в порожнині внутрішнього вуха), що супроводжується запамороченням.
 • Лабіринтит (запалення внутрішнього вуха) – проявляється запамороченням, шум у вухах є другорядним симптомом.

Захворювання середнього вуха:

 • середній отит (запалення середнього вуха);
 • ексудативний отит (накопичення рідини в порожнині середнього вуха);
 • пошкодження барабанної перетинки (наприклад, внаслідок звукової травми).

Захворювання зовнішнього вуха:

 • сірчана пробка;
 • попадання у вушний прохід комахи або стороннього тіла.

Інші причини шуму у вухах:

 • Захворювання серцево-судинної системи. При атеросклерозі бляшки на стінках артерій призводять до порушення струму крові, виникають завихрення, які сприймаються слуховим апаратом та відчуваються як шум у вухах. Шум у вухах посилюється при підвищенні артеріального тиску при гіпертонічній хворобі, стресі, вживанні алкоголю або кофеїну.
 • Захворювання нервової системи. Шум в одному вусі, погіршення слуху, запаморочення спостерігається при невриномі (пухлини слухового нерва); при розсіяному склерозі, мігрені.
 • Шум у голові після коронавірусу – може бути ознакою ураження церебральних судин. Пацієнти, які перенесли це вірусне захворювання, починають гірше сприймати високочастотні звуки, до яких належать дитячі голоси, спів птахів.
 • Тривалий стрес.
 • Зловживання гаджетами.
 • Однією з найчастіших причин шуму у вухах є шийно-грудний остеохондроз.

Коли при шумі у вухах слід звернутися до лікаря?

Якщо з'явився шум у вухах, і він не проходить, то необхідно звернутися до лікаря та з'ясувати його причину, щоб унеможливити розвиток найбільш небезпечних захворювань. Крім того, якщо разом з шумом у вухах спостерігаються зниження слуху, запаморочення, нудота, блювання, сильний головний біль або біль у ділянці серця.

Лікування шуму у вухах

Зі скаргою на шум у вусі або в обох вухах потрібно, перш за все, звернутися до лор-лікаря, який проведе огляд, при необхідності призначить додаткові методи дослідження та консультацію лікаря-невролога.

Лікування шуму у вухах полягатиме у виявленні та лікуванні захворювання, що викликало його. Деякі патологічні зміни, що викликають шум у вухах, необоротні, такі як вікові зміни. Іноді усунути причину шуму у вухах досить просто, видаливши сірчану пробку, стороннє тіло.

В інших випадках може знадобитися серйозне обстеження та проведення комплексного медикаментозного та фізіотерапевтичного лікування.

При своєчасному зверненні до лікаря більша ймовірність відновлення гостроти слуху та позбавлення шуму у вухах.

Фізіотерапевтичні методи лікування

Застосовуються такі види фізіотерапевтичного лікування:

 • Ендауральна електростимуляція та ендауральний фоно- та електрофорез з різними лікарськими препаратами.
 • Біорезонанс.
 • Магніто- та лазеротерапія.
 • Широко використовується рефлексотерапія - голкорефлексотерапія, акупресура, фармакопунктура з введенням лікарських препаратів у біологічно активні точки та електропунктура, аплікаційна терапія Ляпко.

У комплекс лікувальних вправ обов'язково потрібно включати ручний масаж вушних раковин, відтягування їх у різні боки: вгору, вниз, уперед, назад, робити притискачі у ділянці козелка.

Також необхідно робити самостійно вібромасаж барабанних перетинок після консультації та навчання у лікаря.

Аплікаційна терапія Ляпко при шумі у вухах

Аплікаційні пристрої Ляпко, будучи одним з методів рефлексотерапії, можуть розглядатися як самостійний розділ фізіотерапевтичного лікування.

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що має безліч оздоровчих лікувальних можливостей. Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатогольчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Докладнішу інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

Зони для підбору аплікаційної дії при шумі у вухах, у голові, при головних болях, у разі порушення слуху (мал. 1): основні 0, 1; допоміжні 2, 10, 11; додаткові 3, 8, 22, 24, 25, 31 (28), 20.

Мал.1

Аплікатори потрібно застосовувати на область потилиці із захопленням потиличних пагорбів і 1-2 шийного хребця, розташувавши від одного вуха до іншого, одночасно або по черзі впливати на скроневу область перед вухом, область чола, область вушних раковин.

Для цього підійде пояс "Універсальний М", пояс "Малюк" у якому пластини-сегменти можна пересувати.

Також можна використовувати на ці зони аплікатор "Супутник", "Шанс". Час дії 20-30 хвилин, процедури можна робити 1-2 рази на день.

На зони активних точок перед і за вушною раковиною можна фіксувати на 1-3 години невеликий аплікатор «Краплинка». Аплікатором «Краплинка», «Малюк» можна робити притискання вушних раковин по 2-3 хвилини з кожного боку.

Аплікатор «Чарівна стрічка «Здоров'я» 1п. 7 -9 сегментна дозволяє одночасно впливати на всю область голови, захоплюючи основні та допоміжні зони - 0, 1, 2, 10, 11, 12.

При обмотці стрічкою голови на чутливі зони (область перенісся та вушних раковин) рекомендується накладати серветки 1-2 шари. Для кращого притиску потилиці процедуру краще приймати в лежачому положенні.

Рекомендовано використання ПАЛ "Ромашка М" у вигляді "шапочки" на голову. Для рівномірного притиску та посилення ефекту зверху можна надіти в'язану шапочку, поверх якої робити легкі комфортні натискання руками.

На шийно-комірцеву зону застосовувати плоскі аплікатори: "Ромашку М", "Шанс", "Масажну подушку голчасту", "Квадро", під шию покласти валик для кращого рівномірного притиску.

Крім цього прокатувати 10-12 хвилин «Валиком універсальним М», «Валиком великим М», «М'ячиком голчастим» зазначені вище зони із захопленням шийно-комірцевої ділянки, а також прокатувати додаткові та допоміжні зони на тілі, вказані на малюнку 1.

Після аплікаційної процедури робити масаж цих зон, використовуючи масажер "Фараон" або ручний масаж.

Позитивний терапевтичний ефект на біологічні активні точки на стопі (зона 31) має аплікатор «Устілки Плюс»: вранці ходьба протягом 2-3 хвилин (можна приймати з ними душ), увечері 15-20 хвилин у положенні сидячи, імітуючи ходьбу або прокочуючи ногами пластикову пляшку тощо.