Лікування і профілактика сколіозу за допомогою пристроїв аплікаційних Ляпко

Що таке сколіоз

Сколіоз – викривлення хребетного стовпа. Причому не будь-яке викривлення, саме бічне відхилення вертикальної осі хребта. Справа в тому, що в нормі наш хребет не є рівним. Наявні в передньому та задньому напрямку вигини (лордози та кіфози) оберігають його від надмірних навантажень під час підтримки тіла у певному положенні. Негативні процеси в організмі розвиваються лише у тих випадках, якщо ці вигини виражені понад допустиму норму.

Часто причиною сколіозу є вроджені порушення сполучної тканини хребців чи інші порушення скелета, і навіть травми, патологія нервової системи.

Не останню роль у розвитку сколіозу грає незбалансоване харчування з низьким вмістом солей кальцію, надмірне захоплення газованими напоями, вуглекислий газ та ортофосфорна кислота які сприяють вимиванню солей кальцію з кісткової тканини.

Погіршує захворювання неправильний спосіб життя.

Розвиток хвороби починається поступово та непомітно. Болі в області хребта з'являються вже тоді, коли сколіоз набуває активної фази захворювання. Вони виникають під час фізичного навантаження та зменшуються або повністю зникають після відпочинку або у стані спокою.

Без належного лікування сколіоз поступово прогресує. При розвитку тяжкого ступеня захворювання у хворих можуть виникнути порушення роботи внутрішніх органів, різні проблеми з нервовою системою.

Найчастіше сколіоз «тягне» за собою та інші відхилення в організмі, такі як:

 • деформація грудної клітки;
 • остеохондроз;
 • зміни кісток тазу;
 • асиметричність м'язів;
 • зміщення серця, судин, внутрішніх органів;
 • стискання легенів;
 • плоскостопість;
 • зміна положення спинного мозку тощо.

Зрештою, виникає дуже складна деформація хребта та всього тіла.

Діагностика сколіозу

Для виявлення деформації хребта часто досить звичайного візуального огляду. Привертає увагу видима кривизна контурів хребта, асиметрія плечового пояса, кутів лопаток, вторинне викривлення таза і укорочення нижньої кінцівки на стороні викривлення.

За наявності хоча б однієї з цих ознак показана рентгенографія хребта, магнітно-резонансна томографія (МРТ), в ході якої на екрані монітора можна отримати тривимірне зображення хребта. При значних викривленнях необхідно досліджувати роботу внутрішніх органів – провести спірометрію, електрокардіографію, УЗД серця та внутрішніх органів.

Залежно від віку появи деформації виділяють такі групи сколіозів:

 • Інфантильний (діагностується до 3-х років) (Infantile)
 • Ювенільний (діагностується від 3-х до 10 років) (Juvenile)
 • Юнацький (підлітковий) (діагностується від 10 до 15 років) (Adolescent)
 • Сколіоз у дорослих (діагностується у зрілому віці, після припинення росту) (Adult)

У дорослих основною причиною появи сколіозу є дегенеративно-дистрофічні зміни у хребті.

Залежно від місця виникнення деформації сколіоз буває:

 • грудний
 • грудо-поперековий
 • поперековий
 • комбінований S-подібний

Виділяють 4 ступеня сколіозу:

Сколіоз 1 ступеня – кут викривлення не перевищує 10 градусів. Асиметрія на очі практично не визначається. Привертає увагу сутулість, неоднаковий рівень плечового пояса.

Сколіоз 2 ступеня – кут викривлення становить від 11 до 25 градусів. У цьому ступені вже відзначається торсія (поворот) хребців. Спостерігається видима на око асиметрія плечового пояса та тазу. Через патологічну напругу м'язів формується м'язовий валик у ділянці нирок з увігнутого боку, а в грудній ділянці – з опуклою.

Сколіоз 3 ступеня – викривлення становить від 25 до 50 градусів. Видима деформація грудної клітки – западіння міжреберних проміжків з увігнутого боку викривлення та випирання з опуклою. Ослаблення черевного преса, формування горба.

Сколіоз 4 ступеня – кут викривлення перевищує 50 градусів. Виражений косметичний дефект та всі попередні ознаки. Низька переносимість навіть невеликих фізичних навантажень. Крім опорно-рухового апарату страждають внутрішні органи.

Перший і другий ступені до закінчення формування скелета у підлітка піддаються корекції за допомогою фізичних вправ.

У разі виявлення у людини третього або четвертого ступеня сколіозу терапевтичний процес виявляється набагато складнішим і тривалішим.

При цьому слід враховувати, що остаточне формування хребта завершується до 20 років і після настання так званої скелетної зрілості корекція викривлення практично неможлива. Проте й у разі діагноз «сколіоз» перестав бути остаточним вироком.

Лікування сколіозу

Лікування сколіозу може проводитися як консервативно, так і оперативно. До консервативних методів відносять медикаментозне лікування, масаж, фізіотерапевтичні процедури, мануальну терапію тощо.

Медикаменти (хондропротектори, вітаміни, загальнозміцнюючі препарати) у лікуванні сколіозу грають лише допоміжну роль. Зміцнити м'язи, ліквідувати м'язовий валик, і навіть значною мірою стабілізувати хребет можна за допомогою масажу та мануальної терапії. Хороший ефект дають заняття лікувальною фізкультурою. Але тут за неадекватних фізичних навантажень посилюється нестабільність хребта і сколіоз прогресує. При великому ступені сколіозу протипоказані біг, силові вправи, стрибки, рухливі ігри.

З появою перших ознак сколіозу рекомендується розпочати займатися плаванням. Цей вид спорту добре знімає напругу з хребта, дбайливо витягуючи його, розвиває м'язи плечового пояса та ніг, змушує працювати м'язи спини у різних режимах, не перенавантажуючи їх. Після кожного сеансу занять у басейні добре провести масаж або нетривалий час у сауні.

При викривленні хребта будь-яка фізична активність вітається, проте вона у жодному разі має бути надмірної. Головною метою лікування сколіозу є зміцнення м'язів спини та відновлення симетричності їх структури.

Паралельно слід простежити над роботою нервової системи, внутрішніх органів.

Лікування сколіозу у дітей

При лікуванні сколіозу у дитини потрібно знизити надмірне навантаження на хребет, при цьому одночасно зміцнити м'язи спини та всього тулуба.

Рекомендовано:

 • спати на твердому ліжку, використовувати ортопедичний матрац;
 • до школи ходити лише з ранцем;
 • розвивати в дитині внутрішню самодисципліну, вона має навчитися самостійно стежити за своєю поставою;
 • підібрати підходящий для дитини стілець і стіл для занять вдома (меблі повинні бути фізіологічними і зручними, відповідати зростанню дитини);
 • щодня займатися лікувальною фізкультурою;
 • бажано пройти курс лікування у спеціалізованому санаторії.

Дитині, яка хвора на сколіоз, необхідно здорове, збалансоване харчування. Слід включити до раціону вітамінно-мінеральний комплекс з такими обов'язковими елементами, як: кальцій, фосфор, магній, натрій, калій, вітамін D, група вітамінів B.

Корисний контрастний душ (це – тонізуюча процедура для судин та м'язів всього організму).

Неприпустиме пасивне куріння (оскільки нікотин викликає звуження капілярів та судин, що погіршує кровопостачання м'язово-зв'язувального апарату).

Дуже добрий результат дає корекція положенням - створюється оптимальна поза, що сприяє нормалізації постави. При 2 ступені сколіозу рекомендується носити спеціальний ортопедичний корсет. Він виготовляється індивідуально в ортопедичних майстернях при спеціалізованих ортопедичних центрах. Носити корсет рекомендують постійно не менше 16 годин на добу (краще всі 24 години), знімаючи тільки для проведення гігієнічних процедур.

З урахуванням усіх особливостей та стадії захворювання, рекомендуються лікувально-оздоровчі сеанси лікувальної фізкультури.

Комплекс вправ розробляється для кожного пацієнта індивідуально з урахуванням локалізації та виразності викривлення:

 • прикладної кінезіології;
 • остеопатії;
 • мануальної терапії (м'які техніки);
 • медичний масаж;
 • голкотерапії, аплікаційної терапії Ляпко.

Лікування сколіозу за допомогою аплікаційних

Особливо якісно і досить швидко можна досягти прекрасних результатів у комплексному лікуванні сколіозу за допомогою аплікаційних пристроїв Ляпко, які відносяться до засобів фізіотерапевтичного лікування.

Дія аплікаторів заснована на засадах традиційної китайської медицини — поверхневої багатоголкової голкорефлексотерапії, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Докладнішу інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

Їх застосування одномоментно надає ефект кількох процедур: масажу, електрофорезу та акупунктури. Дозволяє зменшити кількість лікарських препаратів, та виправлення постави протікає значно швидше.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфострум, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини.

Пристрої аплікаційні Ляпко дозволяють просто і швидко досягти поліпшення кровопостачання в зоні застосування, при цьому знімається спазм м'язів, а, отже, зменшуються і больові синдроми в м'язах, суглобах, в області внутрішніх органів. Зникають ниючі болі в спині, які неминуче супроводжують це захворювання.

Також ПАЛ нормалізують сон, роботу серцево-судинної, нервової системи.

Так як сколіоз - захворювання хронічне і прогресуюче, застосовувати аплікаційні пристрої Ляпко слід курсами протягом усього життя.

За наявності сколіозу аплікаційна терапія допоможе покращити стан м'язів, частина з яких переростягнута, а частина спазмована. Це дозволяє виправити різне м'язове навантаження на хребет.

Для цього в першій половині дня потрібно працювати валиком "Валиком великим М" або "Валиком універсальним М" вздовж хребта з одного та іншого боку по черзі, 2-3 рази на день.

Починати процедуру потрібно з боку опущеного плеча, це свідчить про те, що там м'язи напружені, спазмовані та їх потрібно розслабляти. Для цього катаємо валиком легко 10-15 хвилин по всій довжині спини.

Потім переходимо на протилежний бік спини, там де м'язи переростягнуті - їх потрібно тонізувати. На цьому боці валиком працюємо 3-5-7 хвилин.

Процедури слід приймати курсами по 10-14 днів із перервою у 2-4 тижні. Хороший ефект має і більш часте використання ПАЛ.

Впливати необхідно на м'язи спини та грудної клітки спереду.

У другій половині дня краще перед сном потрібно застосовувати як ручний масаж спини, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину. Тривалий, до 15 хв. і більше, масаж сприяє повному розслабленню м'язів, створює седативний (заспокійливий) ефект.

Під час сеансу слід виконувати кругові рухи за годинниковою стрілкою або поздовжні – вгору-вниз.

Після масажу рекомендуємо укладання на плоский аплікатор для відпочинку та релаксації.

Крок аплікатора підбирають залежно від індивідуальної шкірної чутливості та віку пацієнта.

На аплікатори лягають спиною – на сам хребет можна застосовувати. Важливо правильно укласти пацієнта з урахуванням ділянок викривлення, щоб було рівномірне зіткнення з голками для комфортного відчуття.

Зони застосування: вся площа шиї, спини, попереково-крижового відділу. Чим більша зона впливу, тим лікувальний ефект кращий. Рекомендовано застосовувати плоскі аплікаційні пристрої великих розмірів. Для кращого розслаблення хребта під стегна можна додатково покласти невеликі подушки. Тривалість дії 20-40 хвилин у вечірній час перед сном.

У зоні застосування покращено кровообіг, пори «розкриті», нанесення протизапальних, знеболювальних кремів, мазей сприяє кращому їх проникненню в шкіру, підшкірну клітковину, м'язи та посилення їхньої дії.

Якщо процедура проводитися в денний час, то протягом 1-2 годин показаний постільний режим для зменшення «вагового навантаження» на хребет. Вертикальне положення відразу після лікування посилює навантаження на хребет через власну вагу та знижує ефект від процедури.

На зону спини рекомендовано застосовувати плоскі аплікатори великих розмірів: Аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2 х4», «Народний», «Ромашка М», «Квадро».

Також можливе використання плоских аплікаторів менших розмірів: "Масажна подушка голчаста", "Устілки плюс", "Шанс", "Супутник плюс", які укладають на зону болю.

Крім області спини для посилення ефекту рекомендовано застосовувати аплікатори на допоміжні зони на передній поверхні тулуба у зоні проекції болю.

Час дії 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час.

При вираженому больовому синдромі пояс "Малюк", пояс "Універсальний М" закріплюється впоперек або вздовж хребта на зони болю на 20-40 хвилин.

Також можна обмотувати зону болю «Чарівною стрічкою «Здоров'я», яка одночасно впливає на основну та допоміжну зону.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор "Устілка Плюс". Ступні є відбитком нашого тіла. За наявності плоскостопості змінюється постава, виникає навантаження на хребет і це може призвести до сколіозу. Досвідчені масажисти та мануальні терапевти лікування хребта завжди починають з масажу та корекції стопи. Більш детальну інформацію можна отримати у статті «Стопа - особлива рефлексогенна зона нашого організму».

<