Болі в спині

Болі в спині або попереку - знаходяться серед найбільш частих скарг пацієнтів у загальномедичній практиці. Вони займають друге місце (після респіраторних захворювань) по частоті звернень за медичною допомогою.

Причини болю в спині

Існує безліч станів здоров'я людини, які призводять до появи болю в хребті(спині і попереку). Деякі з них є природженими, як спина Бифида, інші формуються з віком (остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз, остеопороз і так далі). Проте більшість причин болю в хребті(спині і попереку) у працездатного населення пов'язана по своєму походженню з однотипними фізичними навантаженнями на роботі(сидіння за кермом в автомобілі або сидяча робота за комп'ютером) і травмами хребта.

Біль у спині - своєрідна розплата людства за прямоходіння, коли найбільше навантаження лягає на поперековий відділ хребта, що несе основний тягар маси людського тіла. Згубний вплив на хребет чинять гіподинамія, неправильне харчування, ожиріння, стреси.

Біль у спині можна розділити на первинну і вторинну.

Причини первинного болю - патології хребетного стовпа - дистрофічні і функціональні зміни в суглобах хребців, міжхребцевих дисках, м'язах, сухожиллях, зв'язках.

Вторинні болі пов'язані з травматичними ураженнями хребта, пухлинними та інфекційними процесами, захворюваннями внутрішніх органів, в тому числі органів малого таза, остеопорозом і іншою патологією. Це своєрідний сигнал тривоги про неполадки в організмі. У болю в попереку безліч причин, не обов'язково пов'язаних з патологією хребта. Особливо поширені причини постійного болю в попереку - доброякісні та злоякісні захворювання тазових органів у жінок і чоловіків (ендометріоз, міома матки, дисменорея, запальні захворювання яєчників, ураження великих судин, нирок, хронічний простатит, деякі хвороби нервової системи).

Загальні причини виникнення болю в хребті (спині і попереку) включають в себе:

 • м'язовий спазм (гострий або хронічний);
 • протрузія або грижа міжхребцевого диска (з можливим защемленням нерва);
 • дегенеративні процеси хребта (остеохондроз, спондильоз, спондилолістез);
 • хвороба Шеєрмана-Мау;
 • хвороба Бехтерева;
 • стеноз хребетного каналу;
 • сакроілеїт;
 • артроз міжхребцевого суглоба (спондилоартроз) і т.д.

Болі в попереку можуть виникнути, якщо ви:

 • Проводите багато часу за кермом автомобіля або комп'ютером.
 • Займаєтеся динамічною, фізичною працею з різкою зміною положення тіла (особливо якщо ваша спеціальність пов'язана з важким фізичним навантаженням).
 • Надмірно навантажуєте себе в тренажерному залі чи фітнес клубі. Будьте особливо обережні, якщо почали тренуватися недавно!
 • Ведете переважно сидячий або стоячий спосіб життя.
 • Захоплюєтеся дачними роботами.
 • Маєте надмірну вагу.

Додатковий ризик для жінок:

 • Ви вагітні або недавно народжували.
 • Ви досягли пост менопаузи.

Найбільш часта причина виникнення болю в попереку - остеохондроз хребта, який проявляється в результаті защемлення нервових корінців, що відходять від спинного мозку на тому чи іншому рівні.

Болі в попереку при поперековому остеохондрозі

Болі в попереку при остеохондрозі можуть посилюватися при кашлі та чханні, при будь-яких рухах, особливо при нахилах тулуба вперед. Поряд з болем у попереку, поперековий остеохондроз може виявлятися порушенням чутливості окремих ділянок шкіри або м'язів нижньої половини тулуба і ніг. Як правило, при остеохондрозі спостерігається викривлення поперекового відділу хребта. Найбільш часто поперековий остеохондроз проявляється радикулярними болями - тобто тими, що розвиваються в результаті защемлення нервових корінців, що відходять від спинного мозку на тому чи іншому рівні.

Один з широко відомих поперекових синдромів - люмбаго.

Болі в попереку при люмбаго

Люмбаго- напад раптового і різкого болю, і перенапруги м'язів у ділянці нирок. Виникає, як правило, в момент фізичного навантаження або після нього, провокується перегріванням і подальшим охолодженням тіла. Раптово протягом декількох хвилин або годин з'являється різка біль ( «простріл»), іноді вона носить пекучий і розпираючий характер ( «начебто кол встромили в поперек»).

Хворий не може розігнутися, м'язи спини напружені. Найменший рух, кашель або фізичне напруження загострюють біль. Натискання на поперек заподіює біль. При повторних нападах люмбаго, болі нерідко з'являються в задній або наружній поверхні стегна або гомілки, що вказує на залучення в патологічний процес відповідних спинномозкових корінців. Ішіас розвивається в результаті защемлення корінця, розташованого трохи нижче, ніж при люмбаго.

Болі в попереку при ішіасі

Ішіас - попереково-крижовий радикуліт, захворювання корінців попереково-крижового відділу спинного мозку і, головним чином, сідничного нерва. Біль при ішіасі буває найрізноманітнішою. Серед можливих різновидів болю і відчуттів зустрічаються стріляючий біль, печіння, поколювання, «мурашки» і оніміння одночасно. Біль при ішіасі може бути такою жорстокою, що пацієнт не може спати або виконувати такі необхідні дії, як сидіти, стояти, ходити, нахилятися або повертатися. Сильні болі виникають в сідниці і по задній поверхні ноги. Як і при люмбаго, вони посилюються при зміні положення тіла.

Болі в попереку при захворюваннях нирок

Біль у ділянці нирок є одним з характерних ознак захворювання нирок.

Для патології нирок характерна постійна «тупа» ниюча біль в реберно-хребетному куті з боку хворої нирки. Часто біль іррадіює ( "віддає") в підребер'ї, область пупка і нижній відділ живота. Описана біль обумовлена швидким розтягненням ниркової капсули, наприклад, при набряку на фоні гострого пієлонефриту або заблокованого сечоводу.

Для ниркової кольки характерна гостра біль. Тим часом багато захворювань - хронічний пієлонефрит, гідронефроз, злоякісні пухлини та полікістоз нирок - протікають без болю, оскільки супроводжуються дуже повільним розтягуванням ниркової капсули. 

Відмінність болю в хребті від болю в нирках

Ознаки болю в хребті:

 • Біль з'явилася після фізичного навантаження.
 • Біль посилюється при нахилі, поворотах в сторони. 
 • Біль така сильна, що хочеться завмерти в одній позі і не рухатися.
 • Температура тіла нормальна.

Ознаки запалення нирок

 • Немає чіткого зв'язку болю і рухів.
 • Поява болю не пов'язана з фізичним навантаженням.
 • Напередодні було переохолодження, перемерзли.
 • Температура тіла підвищена більш 37,7 градусів.
 • Натиски рукою в зоні розташування нирок викликають різкий біль, що віддають всередину.
 • Є порушення сечовипускання, змінений колір сечі.

Психосоматика болю в спині

Іноді болі в спині можуть бути психогенного характеру, виникають не після підняття важких предметів, а після перенесеного емоційного перенапруження, нервового зриву. Психогенний біль, на відміну від невралгії і міофасціального больового синдрому, часто посилюється в спокої після напруженої емоційної діяльності і виникає в результаті змін функціонального стану нервової системи.

Хребет - внутрішній стрижень, який допомагає витримувати удари долі, основа процесу передачі інформацій, що відбуваються в життєвій системі людини. Проблеми з хребтом відображають відсутність підтримки в житті від рідних, близьких. Ви все звалили на себе, сприймаєте життя, як непосильну ношу, постійне перенесення тягот. Кожен відділ спини має своє психосоматичне значення. Верхня частина спини відповідає за енергію любові. Людина відчуває себе недолюбленного і всіми силами намагається здобути прихильність і визнання, привернути до себе уваги і любов. Недолюбленність викликає почуття провини і образи, злість. Висловити негатив людина не може, тому на спину лягає додатковий тягар.

На середню частину спини б'ють образи і невирішені конфлікти. Людина зациклена на минулому, живе старими образами.

Поперек - ділянка, на яку припадає максимум емоційного навантаження. Страх за гроші, як їх заробити, як поліпшити матеріальне становище, призводить до проблем з нижньою частиною спини. Від людей з болем у спині часто можна почути в розмові такі фрази: «Це для мене непосильна ноша. Звалив все на свої плечі. Це мій «хрест» і я повинен пронести його через усе життя».

Як собі допомогти? Перш ніж брати на себе, на свої плечі чужі проблеми, розберіться спочатку зі своїм життям. Потрібно відновити гармонію всередині себе і гармонію між собою і світом. Необхідно навчитися жити сьогоднішнім днем і радіти життю. Змініть свій світогляд, навчитеся бачити, як все життя Всесвіт підтримує і піклується про вас.

Можна займатися самонавіюванням. Написати собі список афірмацій - коротких фраз, що містять вербальну формулу, які при багаторазовому повторенні закріплюють необхідний образ або установку в підсвідомості людини, сприяючи поліпшенню її психоемоційного фону і стимулюючи позитивні зміни в житті. Наприклад: «Я отримую радість від спілкування з родичами», «З кожним роком я стаю щасливіше, я люблю своє тіло, здоров'я», «День і ніч я у всіх справах отримую підтримку» і т.п. Тільки наше ставлення до життя перетворює її в тягар. Потрібно ставитися до життя, як до гри, навчитися піклуватися про своїх близьких з почуттям радості і любові.

Лікування болю в спині

З огляду на, що один і той же симптом може бути наслідком різних захворювань, будь-яке лікування слід починати з візиту до лікаря і встановлення точного діагнозу. Підступність болю в спині полягає в тому, що якщо не звернутися до лікаря і не усунути викликаючий її фактор, то вона повертається знову і з часом стає хронічною.

Розрізняють гостру (що триває до 10 днів) і хронічну (що триває більше 3-х місяців) біль, механізми розвитку якої принципово різняться. Якщо в основі гострого болю лежить, частіше за все, реальне пошкодження тканин організму (травма, запалення, інфекційний процес), то в патогенезі хронічного болю на перший план виходять зміни в центральній нервовій системі, викликані тривалим безперервним потоком больовий імпульсації від пошкодженого органу. При хронічному болі часто спостерігається ситуація, коли реальне пошкодження тканин вже відсутня, а біль триває, як би «відірвавшись» від першопричини хвороби, і ставши самостійним захворюванням.

Медикаментозна терапія.

Для поліпшення стану пацієнта і швидкого купірування болю призначаються препарати в формі таблеток, ін'єкцій: НПЗЗ, знеболювальні, антигістамінні, міорелаксанти, спазмолітики, вітаміни групи В, при сильних болях призначають блокади.

Фізіотерапія при болях в спині

Фізіотерапія при болях в спині є ключовим етапом у позбавленні та лікуванні больового синдрому. Вона є необхідною складовою при профілактиці ускладнень, відновлення тканин, зняття запалення. У схемі лікування може використовуватися як одна методика, так і відразу декілька, щоб посилити терапевтичний ефект.

Використання фізіотерапії підсилює дію практично будь-яких лікарських речовин, може допомогти скоротити терміни лікування гострих захворювань, знизити тривалість періодів загострення хронічних захворювань і збільшити періоди ремісії.

Існує цілий ряд фізіотерапевтичних процедур, що використовуються для лікування болю в спині: УФВ, електрофорез, лазеротерапія, голковколювання, аплікаційна терапія Ляпко, лікувальна фізкультура, масаж, бальнеотерапія, грязелікування та інші.

Застосування фізіотерепевтичного лікування при гострому болі протипоказано, так як при посиленні кровообігу буде наростати набряк тканин, що сприятиме виразності больового синдрому. Поліпшувати кровообіг необхідно після того, як мине гострий біль, і набряк почне зменшуватися. Це, як правило, через 2-3 дня після розпочатого протизапального, знеболюючого медикаментозного лікування.

Застосування аплікаційної терапії Ляпко в гострому періоді дозволено, але потрібно враховувати індивідуальні особливості пацієнта. Якщо біль посилюється, то потрібно почекати 2-3 дні, якщо стало легше, то продовжувати лікування аплікатором.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом.

Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора.

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антістрессорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини. Стикаючись з шкірою, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, вмикаючи в роботу його «внутрішнього лікаря».

Важливо відзначити, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційної терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, так як посилюється робота периферичного кровообігу і серце в цей час відпочиває. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

При болях в спині у багатьох пацієнтів відзначається позитивна динаміка від аплікаційної терапії Ляпко. Вона поєднується з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування. Простота застосування пристроїв аплікаційних Ляпко, їх безпека дозволяє приймати такі процедури в домашніх умовах. Після зняття аплікатора в місці його застосування протягом 10 хвилин всі пори відкриті, тому для поліпшення оздоровчого ефекту можна нанести мазі, креми, що мають знеболюючу, протизапальну дію.

Як працювати з аплікатором, зони впливу

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї.

Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.

Тут також проходять дуже важливі меридіани, які впливають на всі органи і системи організму, в районі яких вони проходять, керують захисної енергією людини, впливають на його стійкість до захворювань.

Таким чином, багатоголковий вплив бажаний і найбільш ефективний на область поверхні шкіри над хребтом справа і зліва від хребетного стовпа і на задню поверхню тулуба, голови і шиї. На сам хребет застосовувати можна.

Вибір найбільш важливої ділянки шкіри на задній поверхні тіла буде залежати від основного діагнозу, патології, зони пошкодження тих чи інших органів, рівня сегментарной іннервації цих органів.

У методичних рекомендаціях щодо застосування аплікаційної терапії Ляпко до кожного захворювання завжди дається схематичний малюнок із зазначенням необхідних зон впливу.

Допоміжні зони - передня поверхня тулуба, голови і шиї. У зв'язку з тим, що внутрішні органи і залози внутрішньої секреції знаходяться безпосередньо під передньою черевною стінкою, під грудною кліткою, в області шиї, обличчя, вплив на них або на окремі шкірні ділянки (метамери) в цих зонах за допомогою аплікаторів сприяє регуляції, нормалізації, відновленню, поліпшенню і активації діяльності цих органів. Результат досягається швидше при використанні допоміжних зон одночасно з основними і додатковими зонами.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структурах спинного і головного мозку.

На внутрішній і зовнішній поверхні рук і ніг є зони «Іньских» (жіночих) і «Янський» (чоловічих) груп каналів - меридіанів органів, розташованих на певній поверхні рук і ніг, і мають різні групи точок, що відрізняються за призначенням.

Використовуючи для аплікацій і впливаючи на різні групи точок тих чи інших каналів меридіанів, ми маємо можливість додатково регулювати (змінювати, підсилювати або знижувати) діяльність тих чи інших органів і систем (спільна дія). Таким чином, ми підсилюємо роботу під час накладення аплікаторів Ляпко на основні та допоміжні зони і додатково надаємо лікувальну дію.

Додаткові (зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок) і допоміжні зони (передня поверхня тулуба, голови і шиї) потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони. Таким чином, результат досягається швидше при використанні основних зон одночасно з додатковими і допоміжними зонами або якщо немає можливості, то по черзі.

На область спини рекомендовано застосовувати плоскі аплікатори великих розмірів: Аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4», «Народний».

«Ромашка М», «Квадро», «Дует». Чим більше площа впливу, тим ефект краще.

Також можливе використання плоских аплікаторів менших розмірів: «Масажна подушка голчаста», «Устілки плюс», «Шанс», «Супутник плюс», які укладають на зону болю. Крім області спини для посилення ефекту рекомендовано застосовувати аплікатори на допоміжні зони на передній поверхні тулуба, в зоні проекції болю. Наприклад: біль в грудному відділі хребта - укладаємо аплікатор на грудину. Час впливу 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час. Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», які також можна застосовувати і на всі частини тіла.

Крім плоских аплікаторів можна обкатувати область спини, передньої поверхні тулуба, рук, ніг «Валиком великим М» або «Валиком універсальним М» до появи рівномірно рожевого забарвлення шкіри. Їх також можна використовувати для розігріву тіла перед масажем.

Спочатку прокатуємо валиком уздовж хребта, по міжребе́р'ям з одного боку, до появи рівномірно рожевого забарвлення. Потім, точно так же прокатуємо другу сторону. Час впливу 3-7-10 хвилин в залежності від індивідуальної реакції шкіри.

Пояс «Малюк», Пояс «Універсальний М» закріплюється поперек і вздовж хребта на зони болю або застосовується в положенні лежачи, як звичайний аплікатор.

Також можна обмотувати зону болю «Чарівною стрічкою «Здоров'я».

Аплікатор «Краплинка», можна зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале 1 - 3 години.

Можна застосовувати як ручний масаж спини, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеному маслом, кремом. Тривалість масажу і його інтенсивність визначається отримання бажаного ефекту. Тривалий, до 15 хв. і більше, масаж сприяє повному розслабленню м'язів, створює седативний (заспокійливий) ефект. Короткий масаж, 3-5-7 хв., надає тонізуючу (стимулюючу) дію. Під час сеансу слід виконувати кругові рухи за годинниковою стрілкою або подовжні - вгору-вниз. Після масажу рекомендуємо укладання на плоский аплікатор для відпочинку та релаксації.

Точки на додаткових зонах (нижніх і верхніх кінцівках) для зняття болю в спині. На зону точок можна фіксувати маленький аплікатор «Краплинка» та аплікаційні пояса (мал.1)

мал.1

Профілактика болю в спині

Болі в хребті (спині і попереку) зустрічаються набагато рідше у осіб, що ведуть спортивний спосіб життя. Профілактиці розвитку остеохондрозу хребта і появи болю в хребті (спині і попереку) сприяють, перш за все, регулярні заняття гімнастикою, спорт, активний відпочинок. Це знімає денну завантаженість одних і тих же м'язів, зв'язок і суглобів поперекового відділу хребта. Аплікаційна терапія Ляпко є хорошим засобом профілактики і лікування болю в спині.

Відео з доктором