Болі в спині

Болі в спині або попереку знаходяться серед найбільш частих скарг пацієнтів у загальномедичній практиці. Вони посідають друге місце (після респіраторних захворювань) за частотою звернень за медичною допомогою.

Причини болю в спині

Існує безліч станів здоров'я людини, які призводять до появи болів у хребті (спині й попереку). Деякі з них є вродженими, як спіна біфіда (Spina Bifida), інші формуються з віком (остеохондроз, спондильоз, спондилоартроз, остеопороз і т.д.). Однак більшість причин болю в хребті (спині й попереку) у працездатного населення пов'язані за своїм походженням з однотипними фізичними навантаженнями на роботі (сидіння за кермом в автомобілі або сидяча робота за комп'ютером) і травмами хребта.

Болі в хребті (спині й попереку) зустрічаються набагато рідше в осіб, які ведуть спортивний спосіб життя. Профілактиці розвитку остеохондрозу хребта й появи болю в хребті (спині й попереку) сприяють насамперед самостійні заняття гімнастикою, спорт, активний відпочинок. Це знімає денну завантаженість тих самих м'язів, зв'язок і суглобів поперекового відділу хребта..

Біль у спині — своєрідна розплата людства за прямоходіння, коли найбільше навантаження лягає на поперековий відділ хребта, що несе основний тягар маси людського тіла. Згубний вплив на хребет мають і гіподинамія, неправильне харчування, ожиріння, стреси.

Біль у спині можна розділити на первинний й вторинний.

Причини первинного болю — патології хребетного стовпа — дистрофічні й функціональні зміни в суглобах хребців, міжхребцевих дисках, м'язах, сухожиллях, зв'язках.

Вторинні болі пов'язані із травматичними ураженнями хребта, пухлинними й інфекційними процесами, захворюваннями внутрішніх органів, у тому числі органів малого таза в жінок, остеопорозом та іншою патологією. Це своєрідний сигнал тривоги про негаразди в організмі. У болю в попереку безліч причин, не обов'язково пов'язаних із патологією хребта. Особливо поширені причини постійного болю в попереку — доброякісні й злоякісні захворювання тазових органів у жінок і чоловіків (ендометріоз, міома матки, дисменорея, запальні захворювання яєчників, ураження великих судин, нирок, хронічний простатит, деякі хвороби нервової системи).

Загальні причини виникнення болю в хребті (спині й попереку) включають у себе:

 • м'язовий спазм (гострий або хронічний);
 • протрузія або грижа міжхребцевого диска (з можливим ущемленням нерва); 
 • дегенеративні процеси хребта (остеохондроз, спондильоз, спондилолістез);
 • хвороба Шеєрмана–Мау;
 • хвороба Бехтерева;
 • стеноз хребетного каналу;
 • сакроілеїт (запалення крижово-клубового зчленування);
 • артроз крижово-клубового зчленування;
 • артроз міжхребцевого суглоба (спондилоартроз) і т.д.

Болі в попереку можуть виникнути, якщо ви:

 • Проводите багато часу за кермом автомобіля або комп'ютером.
 • Займаєтеся динамічною фізичною працею з різкою зміною положення тіла (особливо якщо ваша спеціальність пов'язана з важким фізичним навантаженням).
 • Надмірно навантажуєте себе в тренажерному залі або фітнесі-клубі. Будьте дуже обережні, якщо почали тренуватися нещодавно!
 • У вас переважно сидячий (офісні працівники) або стоячий (продавці, офіціанти, працівники вуличної реклами, хірурги) спосіб життя.
 • Захоплюєтеся дачними роботами. 
 • Страждаєте надлишковою вагою.

Додатковий ризик для жінок:

 • Ви вагітні або недавно народили.
 • Досягли постменопаузи, що сприяє розвитку остеопорозу.

Найбільш часта причина виникнення болю в попереку — остеохондроз хребта, який проявляється в результаті ущемлення нервових корінців, що відходять від спинного мозку на тому або іншому рівні.

Болі в попереку при поперековому остеохондрозі

Болі в попереку при остеохондрозі можуть підсилюватися при кашлі й чханні, при будь-яких рухах, особливо при нахилах тулуба вперед. Разом із болем у попереку поперековий остеохондроз може проявлятися порушенням чутливості окремих ділянок шкіри або м'язів нижньої половини тулуба й ніг, ослабленням або зникненням сухожильних рефлексів ніг. Як правило, при остеохондрозі спостерігається викривлення поперекового відділу хребта. Залежно від площини, у якій відбувається викривлення, розрізняють сколіози (викривлення вправо або вліво), лордози (вигин уперед) і кіфози (згладжування поперекового відділу або навіть вигин його назад).

У тому випадку, якщо при остеохондрозі відбувається защемлення спинного мозку, спостерігається порушення сечовипускання або дефекації, а також порушення чутливості сечового міхура або статевих органів.

Найбільш часто поперековий остеохондроз проявляється радикулярними болями — тобто такими, що розвиваються в результаті защемлення нервових корінців, які відходять від спинного мозку на тому або іншому рівні.

Один із широко відомих поперекових синдромів — люмбаго.

Болі в попереку при люмбаго

Люмбаго (lumbago; лат. lumbus — поперек; синонім — простріл) — це напад раптового й різкого болю, а також перенапруження м'язів у поперековій області. Виникає, як правило, у момент фізичного навантаження або після нього, провокується перегріванням і наступним охолодженням тіла. Раптово упродовж декількох хвилин або годин з'являється різкий біль, який ніби прострілює («простріл»), іноді він носить пекучий характер, немов розпирає («начебто кіл застромили в поперек»).

Болі в попереку при люмбаго з'являються в початковій стадії дистрофічного процесу в міжхребцевому диску, студенисте ядро якого втрачає пружність і розпадається на окремі фрагменти. Фрагменти ядра при фізичній напрузі й рухах хребта натискають на фіброзне кільце, що містить чутливі рецептори. Подразнення рецепторів у сегменті хребта є причиною болю, рефлекторних реакцій і тонічної напруги м'язів поперекової області.

Характер різкого раптового болю у попереку — рвучкий, пульсуючий, проколюючий, прострілюючий. Хворий не може розігнутися, м'язи спини напружені. Найменший рух, кашель або фізична напруга загострюють біль. Натискання на поперек завдає болю. Під час нападу людина стає безпомічною, застигає у вимушеній позі, будь-яка спроба руху підсилює біль, розвивається спазм м'язів поперекової області. Тривалість болю в попереку — від декількох хвилин до декількох годин і діб. У спокої й у положенні лежачи на твердій поверхні гострий біль стихає. Іноді сильний біль зникає так само раптово, як і з'явився. У цьому випадку у хворих виникає відчуття, що в попереку «щось встало на місце».

При повторних нападах люмбаго болі нерідко з'являються в задній або задньозовнішній поверхні стегна або гомілки (люмбоішіалгія), що вказує на залучення в патологічний процес відповідних спинномозкових корінців.

Ішіас розвивається в результаті защемлення корінця, розташованого трохи нижче, ніж при люмбаго.

Болі в попереку при ішіасі

Ішіас (грец. ischiás, від ischíon — таз, стегно, множина ischía — сідниця), попереково-крижовий радикуліт, захворювання корінців попереково-крижового відділу спинного мозку й (переважно) сідничного нерва.

Цей нерв є найбільшим в організмі людини. Він бере свій початок на п'ятьох різних рівнях спинного мозку в поперековому відділі хребта, відділі, що несе на собі основне навантаження. Потім сідничний нерв спускається вниз по нозі, розділяючись на більш дрібні нерви, які йдуть у стегно, коліно, гомілку, гомілковостопний суглоб, ступню й пальці. Через велику довжину сідничного нерва і його тісний зв'язок з багатьма органами, захворювання сідничного нерва зустрічаються дуже часто.

Біль при ішіасі буває найрізноманітнішим. Серед можливих різновидів болю й відчуттів зустрічаються стріляючий біль, печіння, поколювання, «мурашки» й оніміння одночасно. Біль при ішіасі може бути такий жорстоким, що пацієнт не може спати або виконувати такі необхідні дії, як сидіти, стояти, ходити, нахилятися або повертатися.

Прострілюючі болі виникають у сідниці й по задній поверхні ноги, як правило, на одній стороні тіла. Як і при люмбаго, вони підсилюються при зміні положення тіла. На нозі виявляються особливо хворобливі для дотику ділянки — це кісткові виступи по нижньому краю сідниці й в області коліна. Разом із цим виявляються хворобливі вузлики в самих м'язах стегна й гомілки.

Напади люмбаго й ішіасу схильні повторюватися протягом життя. Тому дуже важливо виявити тип навантаження або положення тіла, які провокують їхню появу. Це дозволить запобігати розвитку нападів. Гострі прояви захворювань купіруються анальгетиками, знеболювальними блокадами в область хребта, а також спеціальними прийомами по розтягненню хребта й сідничної області. Лікування синдрому повинно бути комплексним.

Болі в попереку при захворюваннях нирок

Біль у поперековій області є одною з характерних ознак захворювання нирок.

Для патології нирок характерний постійний «тупий» ниючий біль у реберно-хребетному куті з боку хворої нирки. Часто біль іррадіює («віддає») у підребер'я, область пупка й нижній відділ живота. Описаний біль обумовлений швидким розтяганням ниркової капсули, наприклад, при набряку на тлі гострого пієлонефриту або заблокованого сечоводу. Тим часом багато захворювань — хронічний пієлонефрит, гідронефроз, злоякісні пухлини й полікістоз нирок — протікають без болю, оскільки супроводжуються дуже повільним розтяганням ниркової капсули.

Лікування болів в спині

Враховуючи, що один і той самий симптом може бути наслідком різних захворювань, будь-яке лікування слід починати з візиту до лікаря й установлення точного діагнозу.

Для зняття гострого болю, у якості додаткового оздоровчого засобу й для профілактики болів у спині й попереку, можливе застосування аплікаторів Ляпка. Вони впливають на шкірні рецептори, точки й рефлекторні зони, викликаючи адекватні реакції організму. Включають імунну систему в роботу, дають їй додаткові сили для успішної боротьби із хворобою. Стикаючись зі шкірою, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, включаючи в роботу «внутрішнього доктора» людини.

При неврологічних симптомах остеохондрозу хребта найчастіше лягають спиною на аплікатори квадро, розташовані уздовж усього хребта. При гарній переносності аплікатори можна розташувати по всій площі шиї, спини, попереку й таза. Хронічні радикуліти із тривалим загостренням і випаданням функцій припускають лікування тривале, упродовж декількох місяців, по 3 курси, з перервами на 1–2 тижні..

Аплікатор для спини - який вибрати

Області оніміння й болю, а також прилеглих до них зон, додатково можна обкатувати за допомогою аплікаторного валика, а також довгостроково носити маленькі аплікатори в точках максимального болю (поперекова область уздовж сідничного нерва).щного нерва).

При неврологічних симптомах остеохондрозу хребта найбільш ефективним є комплексне лікування. Аплікацію зазначених зон і точок рекомендується поєднувати із застосуванням кремів, зі звичайним масажем або масажем за допомогою масажера «Фараон». При відсутності протипоказань доцільно поєднувати аплікацію із сеансами мануальної терапії у фахівця, що володіє цим методом.

Завершити сеанс краще аплікацією стоп (5–10 хвилин), використовуючи устілки «Устілка Плюс».

При хронічному перебігу й для профілактики остеохондрозу попереково-грудного, попереково-крижового відділів хребта рекомендоване носіння маленьких аплікаторів і аплікаторних поясів у місцях найбільших болів (поперек, сідничний нерв) .

Після аплікацій рекомендоване використання мазей із розігріваючим, знеболювальним ефектом природного рослинного походження.

Багатоголчаста терапія аплікаторами Ляпка добре сполучається практично з усіма видами фізіотерапевтичного лікування..

Гарний лікувальний ефект досягається тільки при правильному виконанні рекомендацій та індивідуальному доборі зон і методів впливу.