Лімфатична система та аплікаційна терапія Ляпко

Будова та функція лімфатичної системи

Лімфатична система одна із складно влаштованих систем — система очищення, виведення з організму отрут, найпростіших. Від цієї системи залежить імунітет людини, її життя.

Органи, що утворюють лімфатичну систему, займають десяту частину всіх клітин організму та важать близько 5 кілограмів. Лімфатичні органи – це селезінка, мигдалики та тимус (який розвивається до підліткового віку). Їхні основні функції – перешкода потрапляння та розвитку інфекції в організмі. Лімфоїдна тканина є там, де є загроза дії бактерій на організм. Вона захищає його від інфекцій, а також забезпечує сталість внутрішнього середовища організму, шляхом безперервного очищення від своїх клітин, що переродилися.

При диханні повітря не тільки зволожується і зігрівається, але й зустрічає перешкоду для мікроорганізмів у вигляді носоглоткового кільця, потім, проходячи далі через дихальні шляхи, знешкоджується лімфоїдною тканиною бронхів і легень.

Але найбільше скупчення лімфоїдної тканини в травному тракті, оскільки з їжею в організм надходить багато мікроорганізмів. Лімфоїдна тканина представлена тут у вигляді солітарних фолікул, пейєрових бляшок у слизовій оболонці кишківника, червоподібним відростком сліпої кишки – апендиксом.

Центральним органом лімфатичної системи є тімус. Він регулює її функції та визначає її тип. У ньому відбувається дозрівання клітин імунної системи. Тимус розташований у верхній частині грудної клітки, відразу за грудиною.

Лімфа є прозорою рідиною без кольору і запаху, що складається з води, солей, білків, жирів. За своїми фізико-хімічними властивостями відрізняється від плазми тільки за вмістом білка.

Кров, проходячи через артеріальний ділянку капіляра, фільтрується через його стінку в навколишню тканину, у венозній частині капіляра йде засмоктування назад з тканини рідини в кровоносне русло. Але повертається не вся рідина, частина її утворює лімфатичну систему.

Лімфатичний капіляр має особливу будову, є тонкою трубкою, що складається з одного шару клітин, між якими є щілини, відкриті в міжклітинну тканину (мал.1).

Тому в лімфатичний капіляр разом з рідиною можуть всмоктуватися більші частинки: колоїди, емульсії, клітини. Лімфатичні капіляри у вісім разів ширші за кровоносні.

Мал.1

Починаються сліпо, сплітаючись між собою, утворюють сіті різної форми. З капіляра лімфа надходить у пост капіляр, рух лімфи в ньому відбувається лише в одному напрямку через наявність клапана: знизу вгору та зовні всередину. Тому, щоб не порушити лімфатичну систему, масаж потрібно робити за напрямом руху лімфи – знизу нагору. Швидкість руху лімфи багато в чому залежить від скорочення м'язів, положення тіла людини та її дихання. Головний м'яз для приводу в рух лімфи - діафрагма. При фізичних навантаженнях та глибокому диханні «животом» амплітуда руху діафрагми збільшується, і циркуляція лімфи посилюється.

Лімфа збирається в дрібні лімфатичні судини, потім у більші - колектори (мал.2). З колекторів утворюються лімфатичні стволи, які перетворюються на протоки. Вони називаються частинами тіла, де збирають лімфу: судини шиї, передпліччя, стегна та ін. Головним колектором лімфозбору служить грудна протока, в який відтікає лімфа з трьох чвертей тіла, він вливається в лівий венозний кут, менша частина лімфи (одна четверта) збирається в праву протоку і вливається в правий венозний кут. У кров через колектори щодобово надходить близько 2 літрів лімфи.

Мал.2

Лімфатичний вузол - найважливіший елемент лімфатичної системи становить приблизно 1% від загальної маси тіла. Він має особливу складну будову, що розташовується по ходу лімфатичних судин (мал.3).

Рис.3

Функції лімфовузла

Основна функція – участь у механізмі імунітету. У лімфовузлах відбувається процес підготовки лімфоцитів до імунного захисту організму, вироблення антитіл та доставка їх струмом крові до осередку інфекції.

  1. Транспортна - скорочення м'язових елементів капсули лімфовузла сприяє активному лімфотоку через нього.
  2. Бар'єрна - проходячи через вузол, лімфа очищається від бактерій, токсинів, продуктів клітинного обміну. Лімфовузли грають роль своєрідного фільтра, який захоплює токсини та «випускає» вже очищену лімфу.

В основі механізму імунітету лежить взаємодія 3-х видів клітин

В основі механізму імунітету лежить взаємодія 3-х видів клітин: одноядерних макрофагів, Т та В лімфоцитів.

Макрофáги (мал.4) - клітини, здатні до активного захоплення і перетравлення бактерій, залишків загиблих клітин і чужорідних або токсичних для організму частинок. Присутні практично в кожному органі і тканині, де вони виступають як перша лінія імунного захисту від патогенів і відіграють важливу роль у підтримці тканинного гомеостазу.

Мал.4

Лімфоцит (мал.5) - гнучка клітина, що постійно трансформується, зброя організму для боротьби з інфекцією. Утворюється в кістковому мозку, струмом крові потрапляє до тимусу, в якому під впливом гормонів перетворюється на Т-лімфоцит. З кісткового мозку виходять і попередники В-лімфоцитів, які набувають індивідуальності у лімфатичному вузлі.

Мал.5

Чого не можна робити з лімфатичною системою

Лімфовузли, як і всю лімфатичну систему, не можна гріти, ставити компреси. Під час масажу лімфовузли потрібно обходити стороною, тому що там живуть лейкоцити, а при механічному впливі чи русі проти ходу потоку вони загинуть.

Лімфу можна почистити зсередини: змусити рухатися можуть тільки активні рухи, скорочення м'язів під час гімнастики, занять спортом.

За порушення функцій лімфатичної системи відбувається забруднення лімфатичного русла шкідливими речовинами. Підвищується навантаження на всі органи виведення та детоксикації: печінку, кишечник, нирки. Таким чином, чистота внутрішнього середовища нашого організму безпосередньо пов'язана із мережею лімфатичних судин.

Лімфатична система, також як нирки та шлунково-кишковий тракт має вихід назовні токсичних речовин через слизові оболонки. Виведення їх назовні відбувається через:

  • піхву (у жінок) та уретру (у чоловіків);
  • кишечник - через нього виділяється безліч отрут;
  • потові залози, особливо у пахвових западинах;
  • ніс - через нього виводиться основна кількість повітряно-краплинної інфекції;
  • мигдалини, гортань, трахею, бронхи, легені.

Застосування дезодорантів з тривалою дією призводить до того, що шкідливі речовини відкладаються в найближче місце – молочну залозу, що призводить до мастопатії. Потрібно дати можливість організму потіти і все потім просто змивати.

Профілактичні заходи для гарної роботи лімфи

Для очищення лімфи потрібно цілеспрямовано впливати не тільки на лімфатичну систему, але і на роботу печінки та кишечника.

У кишечнику найбільше лімфатичної тканини, через неї проходить транспорт усіх жиророзчинних речовин, здійснюється виведення шлаків. У печінці активно протікає процес знешкодження речовин, принесених лімфою.

Потрібно правильно харчуватися та стежити за регулярним випорожненням кишечника. При неправильній роботі кишечника та печінки в організмі наростатимуть явища інтоксикації.

Також регулярно займатись фізичними вправами, дихальною гімнастикою, а на роботі – виробничою гімнастикою.

Зарядку робити до появи поту, що є показником гарного розігріву тіла, поліпшення кровообігу та руху лімфи.

Обов'язково контролювати свою вагу, не допускати переїдання.

Регулярно, двічі на рік, проводити сеанси лімфодренажного масажу, самостійно або у спеціалістів.

Лімфатична система добре очищається через піт за підвищеної температури. Тому рекомендується один раз на тиждень ходити до лазні.

Під час відвідування лазні, при прийомі душу потрібно щіткою або мочалкою по 10-15 разів проводити по тілу по ходу руху лімфи. Хороші результати дає щоденний лімфатичний самомасаж тіла, діафрагмальний подих, які широко рекомендує Шишова О.І. Відновленню лімфоструму та капілярного кровопостачання сприяє гімнастика Микуліна О.О.

Ефективними засобами покращення лімфо та кровотоку є аплікаційні пристрої Ляпко.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей.

Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатогольчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Більш детальну інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

Аплікаційна терапія Ляпко на область живота показана для покращення роботи органів черевної порожнини, кишечника, де знаходиться найбільша кількість лімфоїдної тканини, яка відповідає за роботу імунної системи.

Для цього рекомендується застосовувати плоскі аплікатори на нижньо-грудний та попереково-крижовий відділ хребта, додатково на допоміжну зону – передню черевну стінку (одночасно або по черзі), також можна обмотати ці зони «Чарівною стрічкою «Здоров'я» на 20-30 або прокатати ці зони аплікаційними валиками протягом 10-15 хвилин.

Аплікаційна терапія Ляпко застосовується як самостійна процедура, так і як підготовка для розслаблення м'язів передньої черевної стінки для вісцерального масажу живота.

Ці процедури покращують роботу внутрішніх органів, знімають застійні, запальні явища в них, відновлюють роботу лімфатичної системи, підвищують імунітет.

Після лазні, душа можна обкатати все тіло за вказаною вище схемою «Валиком великим М», «Валиком універсальним М» протягом 5–10 хвилин.

На кінцівки можна застосувати «Чарівні стрічки «Здоров'я», намотувати їх по ходу руху лімфи – від кінчиків пальців до тулуба, зверху по стрічці додатково для посилення ефекту робити руками притискачі в тому ж напрямку. Після зняття стрічки погладжування або легкі розтирання в аналогічному напрямку.

На тулубі застосовувати плоскі аплікатори: «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2 х4».

"Ромашка М", "Квадро", "Шанс", "Народний", розташувавши їх як уздовж хребта, так і поперек.

Час дії 15-30 хвилин для отримання розслаблюючого ефекту.

Після зняття аплікатора на проблемні зони, за потребою, можна нанести протизапальний крем, крем з антицелюлітним ефектом. Застосування аплікаційної терапії за вказаними вище методами посилює кровообіг, лімфоток, добре знімає втому, усуває напругу і ломоту в м'язах, біль, підвищує життєвий тонус.

Для поліпшення циркуляції лімфи рекомендовано комплексну процедуру з використанням аплікаційного костюма Ляпко та фітопаросауни. «Фізіопроцедура» включає наступні етапи:

  1. Використання аплікаційного костюма Ляпко - 30-40 хвилин.

  2. Вплив цілющим пароконцентратом фітопаросауни (кедрової фітобочки) - 10-20 хвилин.

  3. Відпочинок. Рекомендовано випити 2-3 склянки трав'яного лімфо стимулюючого чаю. Такими властивостями володіють листя малини, смородини, деревію, полуниці, суниці, брусниці, плоди шипшини, овес та ін.

Комплекс рекомендується доповнити втиранням відвару з трав, ручним масажем або з використанням масажерів «Фараон», «Фараон Л».

Після таких процедур ви відчуєте себе відпочивши і повним життєвих сил.