Захворювання органів дихання та аплікаційна терапія Ляпко

До захворювань органів дихання відносяться бронхіт, бронхіальна астма, трахеїт, кашель курця, ГРВІ, пневмонія, емфізема, ларинготрахеїт та ін. Це поширена група патологій, на яку страждають люди будь-якого віку і практично цілорічно.

У осінньо-зимовий період ці захворювання викликаються різними інфекціями, а весняно-літній, найчастіше алергенами.

Причини захворювань органів дихання

 • Інфекційні – викликаються вірусами, бактеріями, грибами та можуть призвести до бронхіту, пневмонії, ангіни, ГРВІ тощо.
 • Алергічні – за наявності зовнішніх алергенів. Найчастіше це пилок рослин, алергени тварин, побутові алергени. Вони можуть призвести до аутоімунних захворювань органів дихання, коли дія імунної системи спрямована на тканини власного організму, що викликає такі захворювання, як бронхіальна астма та ін.
 • Провокують забруднення повітря, побутові забруднення, робота у шкідливих умовах праці, куріння (активне та пасивне), несприятливі кліматичні умови.
 • Зловживання алкоголем, переохолодження, наявність захворювань інших органів та систем (цукровий діабет, захворювання серця), наявність вогнищ хронічної інфекції та багато інших.

Симптоми захворювань органів дихання

 1. Найпоширенішим симптомом є задишка, яка буває різною: при фізичному навантаженні, на фоні хвороб, із утрудненим вдихом чи видихом, змішана.
 2. Кашель: сухий, вологий, постійний чи періодичний.
 3. Кровохаркання – рідкісний симптом, але характерний лише захворюванням органів дихання. Найчастіше зустрічається при туберкульозі, раку або абсцесі легень.
 4. Больові відчуття. Біль у різних частинах тіла: грудях, горлі, по ходу розташування трахеї.

З симптомів діагностують різні захворювання дихальної системи.

Діагностика захворювань органів дихання

Включає огляд пацієнта. З його допомогою виявляють можливу патологію форми грудної клітки, визначають тип дихання, його ритм, глибину та частоту. Лікар проводить аускультацію, перкусію та пальпацію грудної клітки.

Також існують інструментальні та лабораторні методи діагностики:

 • Рентгенологічні методи дослідження (рентгеноскопія, рентгенографія, томографія, бронхографія, флюорографія) є найважливішими у діагностиці захворювань органів дихання.
 • Методи функціональної діагностики: спірографія, спірометрія.
 • Лабораторні методи дослідження: мікроскопічне дослідження мокротиння, загальний та біохімічний аналіз крові, загальний аналіз сечі.

Лікування захворювань органів дихання

Лікування захворювань органів дихання призначається індивідуально, з урахуванням виявленого діагнозу, тривалості захворювання, стану імунної системи та наявності супутніх захворювань. При одних захворюваннях лікування триває кілька тижнів, за інших лікування приймається тривало і спрямоване на зменшення вираженості клінічних симптомів та частоту виникнення загострень. По-третє, лікування полягає у профілактиці та зміцненні імунітету.

Найпоширеніший метод лікування захворювання органів дихання – медикаментозний. Призначають антимікробні, антитоксичні протизапальні засоби, препарати відхаркувальної дії, бронхолітичні, болезаспокійливі, антигістамінні засоби.

У випадках, коли медикаментозні методи лікування виявляються неефективними і патологія дає серйозні ускладнення, вдаються до оперативного втручання.

Фізіотерапевтичні методи лікування

Фізіотерапевтичні методи лікування при захворюваннях органів дихання займають важливе місце, призначаються залежно від стадії захворювання та вираженості основних клінічних синдромів.

Спрямовані на:

 • купірування та прискорення вирішення запального процесу;
 • відновлення прохідності бронхів;
 • усунення бронхоспазму;
 • поліпшення роботи епітелію слизової оболонки верхніх дихальних шляхів;
 • відновлення та покращення можливостей бронхолегеневої системи;
 • підвищення стійкості до фізичних навантажень;
 • попередження загострень та досягнення тривалої ремісії;
 • запобігання прогресу захворювання та розвитку незворотних змін у легенях.

Протипоказання до фізіотерапевтичного лікування:

 • гострі гнійні запальні захворювання легень;
 • абсцес легень;
 • тромбоемболія легеневої артерії;
 • спонтанний пневмоторакс;
 • тяжка форма бронхіальної астми;
 • легенево-серцева недостатність ІІ-ІІІ ступеня;
 • загальні протипоказання до призначення фізичних методів лікування.

Застосовують: УФО на область грудної клітки, УВЧ та ДМВ-терапію, магнітотерапію, лікарський електрофорез.

Муколітичні методи – використання інгаляцій з муколітичними препаратами.

Бронхолітичні методи – для збільшення бронхіальної прохідності використовуються небулайзерні інгаляції з бронхолітиками.

ЛФК, дихальні вправи, масаж.

Усі види рефлексотерапії: акупунктура, су-джок, електропунктура (вплив на БАТ імпульсними струмами малої сили та низької частоти), електромагнітна акупунктура (КВЧ), аплікаційна терапія Ляпко.

Аплікаційна терапія Ляпко при захворюваннях органів дихання

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояси, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним приладом, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей.

Їхня дія заснована на принципах традиційної китайської медицини — поверхневої багатоголчастої акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності. Докладнішу інформацію можна отримати у статті «Аплікатори Ляпко – механізми дії та зони застосування».

Зони аплікацій при фарингіті, ларингіті, застудних захворюваннях, бронхіальній астмі та інших хворобах бронхів та легень (рис. 1): основні 2, 3; додаткові 1, 4, 12, 13; допоміжні 20, 22, 28, 31.

Рис. 1

Процедури проводяться за відсутності підвищеної температури тіла.

Рекомендується використовувати наступні аплікатори. На шийно-комірцеву зону, на область проекції бронхів, легень на спину застосовують плоскі аплікатори: "Ромашка М", "Квадро", "Масажна подушка голчаста", "Шанс", "Народний".

Також плоскі аплікатори великих розмірів – чим більша площа впливу, тим ефект краще: Аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2 х4».

При застудних захворюваннях, хронічних хворобах бронхів і легенів аплікатор користуються як «гірчичником», застосовуючи аплікатори на передній поверхні тулуба. Використовують аплікатори менших розмірів: "Шанс", "Супутник".

На зону спини та передній поверхні грудної клітки аплікатори можна застосовувати одночасно або по черзі.

Час дії 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні.

Для зняття нападу бронхіальної астми слід лягти на будь-який плоский аплікатор основною зоною (1, 2, 3).

Можна лягти або зафіксувати на ці зони аплікаційні пояси «Малюк», «Супутник».

Одночасно аплікаційним «Валиком великим М», «Валиком універсальним М» або маленьким аплікатором «Супутник», «Шанс» проводити вплив в області верхніх відділів передньої поверхні грудної клітки в зонах 12 та 13 протягом 10-20 хв.

При цьому необхідно стримувати подих або хоча б дихати з довгим видихом через стислі губи.

При застудах, бронхіальній астмі рекомендовано довго (1-3 години) впливати маленькими аплікаторами «Краплинка», «Малюк» перехресно. Наприклад, на зону точки D зліва, на зону точки З праворуч, на зону точки зліва. На зону точок А та Е або F (рис. 1)

При нежиті, алергічному чи застудному риніті лежати на плоскому аплікаторі невеликих розмірів на зоні 1 або фіксувати на цю зону аплікаційний пояс: «Малюк» або «Універсальний М». Тривалість дії 10-20 хв, можна кілька разів на день.

Також можна застосовувати пояс «Чарівна стрічка «Здоров'я» 1п. 7 -9 сегментна, яка дозволяє одночасно впливати на всю область голови, захоплюючи основні та допоміжні зони 1,2,12.

При обмотці стрічкою голови на чутливі зони (область перенісся та вушних раковин) рекомендується накладати серветки в 1-2 шари. Для кращого притиску потилиці процедуру краще приймати в лежачому положенні.

Можливе оброблення всіх цих зон за допомогою валика протягом 15-20 хв.

Всі захворювання органів дихання, особливо алергічного характеру, потребують корекції дихання. Необхідно регулювати дихання у бік зменшення його інтенсивності, стримуючи його (дихання має бути безшумним, невидимим). І тому найбільш підходять метод К.П. Бутейко, пранаями із системи йоги з тривалими паузами після вдиху та видиху, дихання через апарат Фролова, дихання під щільною ковдрою.

На допоміжні зони на руках та ногах можна впливати аплікаційними валиками протягом 3-5 хвилин або замотувати їх «Чарівною стрічкою «Здоров'я» на 15-20 хвилин.

Лікування завжди завершується аплікацією стоп. Стопи перед аплікацією можна розігріти і зволожити (зазвичай при застудах, стопи на дотик холодні та сухі). Для цього 3-7 разів на день впливати валиком або аплікатором по 5-10 хвилин.

На голчасті «Устілки плюс» можна акуратно наступати всією стопою, на них можна стояти і ходити. У положенні сидячи, можна прокатувати по підлозі предмети, масажуючи всі рефлекторні зони.

Для закріплення ефекту після застосування аплікаторів корисно використовувати розтирання з кедровим, ялицевим маслом та іншими лікарськими травами.

Також для покращення функції бронхів, легень рекомендується робити ручний масаж грудної клітки, а також використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеному олією, кремом протягом 10-15 хвилин.