Біль у шиї

Що таке біль у шиї

Шия виконує безліч життєво важливих функцій. Вона з'єднує голову з тулубом. Шийні хребці і м'язи покликані забезпечити голові найбільшу рухливість. Між хребцями знаходяться диски, поруч з якими проходять шийні нерви. Анатомічна структура шиї включає в себе: м'язи, артерії, вени, лімфатичні судини і вузли, щитовидну залозу, стравохід, гортань і трахею. Захворювання цих органів і систем можуть бути причиною болю в шиї, роблять її досить вразливим місцем.

Біль у шиї (цервікалгія) - це больові відчуття різного характеру та інтенсивності, що виникають у шийній зоні. Біль у шиї може супроводжуватися запамороченням, відчуттям оніміння потилиці або руки, набряком шкіри. Шия може боліти при інфекційно-запальних захворюваннях, травмах і дегенеративних процесах в хребті, після тривалого перебування у вимушеному незручному положенні.

Класифікація

Виділяють гостру форму тривалістю до 10 днів, і хронічний біль в шиї, який може бути постійний або рецидивуючий. Відповідно до етіопатогенетичної класифікації розрізняють дві форми цервикалгії:

 • Вертеброгенна біль в шиї. Розвивається внаслідок первинного ураження кістково-хрящових структур шийного відділу хребта. Сюди відносять спондилогенну цервикалгію, пов'язану з ураженням кісток і здавленням спинного мозку, і дискогенну, обумовлену деформацією міжхребцевих дисків.
 • Невертеброгенна біль в шиї. Може виникати при запальних процесах в м'язово-зв'язкового апарату, патологіях внутрішніх органів - глотки, щитовидної залози, лімфатичних вузлів і слинних залоз. За локалізацією розрізняють больовий синдром спереду або в бічних відділах шиї, в області хребетного стовпа. Окремо виділяють біль в горлі.

У більшості випадків больовий синдром в шиї зникає протягом 1-2 тижнів, набагато рідше він триває від 8 до 12 тижнів. Найчастіше біль розташовується в області хребта, але іноді вона може «віддавати» в руку (радикулопатія). Локалізація болю тільки в шиї називається цервикалгія, при іррадіації болю в руку - цервіко-брахіалгія, при іррадіації в голову - цервікокраніалгія.

Причини болю в шиї

Біль у шиї ззаду

Біль в шийному відділі хребта може бути симптомом таких патологічних станів:

 • Дегенеративні зміни хребта: шийний остеохондроз, остеоартроз, грижа міжхребцевого диска.
 • Компресійні переломи шийних хребців.
 • Міофасциальний синдром - захворювання, при якому спазмуються окремі м'язи.
 • Системні хвороби сполучної тканини: хвороба Бехтєрєва, артрити (ревматоїдний, псоріатичний).
 • Інфекційні процеси: остеомієліт, туберкульоз хребців.

Біль у шиї спереду

 • Патології щитоподібної залози: гострий і підгострий тиреоїдит.
 • Розтягування і розриви м'язових волокон.
 • Запальні процеси: міозити, неврити.
 • Гнойна шийна кіста.
 • Ураження лімфоїдних утворень.
 • Шийний компресійний синдром: корінцевий, хребетної артерії.
 • Посттравматичні набряки і гематоми шиї.
 • Хвороби сусідніх органів: езофагіти, трахеїти.
 • Приступ стенокардії.

Біль в горлі

Іноді больовий синдром настільки виражений, що здається, що болить вся шия. З болями в горлі протікають такі стани:

 • Ларингіти.
 • Вірусні хвороби: ГРВІ, інфекційний мононуклеоз, грип та ін.
 • Бактеріальні інфекції: ангіна, дифтерія, скарлатина.
 • Алергічне запалення: ларинготрахеїти, фарингіти.
 • Сторонні тіла в глотці.
 • Злоякісні і доброякісні новоутворення горла або голосового апарату.

Біль у шиї збоку

віддавати в плече і вухо, при сильному дискомфорті супроводжуються формуванням вторинної кривошиї, в результаті чого голова схиляється в уражену сторону.

Причини:

 • патології кровоносних судин, включаючи атеросклероз;
 • перебування в незручній позі під час сну, робота за комп'ютером;
 • м'язові спазми, які можуть провокуватися сильним навантаженням на шию, різким рухом або переохолодженням;
 • злоякісні утворення в щитовидній залозі, глотці і гортані.

Лікування

При появі болю в шиї потрібно звернутися до лікаря, який проведе огляд і за допомогою необхідного обстеження визначить причини болю і призначить відповідне лікування.

Для встановлення причини болю в шиї призначають рентгенографію, КТ, МРТ, УЗД, електроміографію, лабораторні аналізи. Для купірування симптому застосовують анальгетики, нестероїдні протизапальні засоби, методи фізіотерапії.

Фізіотерапевтичне лікування

Фізіотерапія при болях в шиї є ключовим етапом у позбавленні та лікуванні больового синдрому. Вона є необхідною складовою при профілактиці ускладнень, відновлення тканин, зняття запалення. У схемі лікування може використовуватися як одна методика, так і відразу декілька, щоб посилити терапевтичний ефект.

Використання фізіотерапії підсилює дію практично будь-яких лікарських речовин, може допомогти скоротити терміни лікування гострих захворювань, знизити тривалість періодів загострення хронічних захворювань і збільшити періоди ремісії.

Фізіотерапевтичне лікування при болю в шиї направлено на зняття (купірування) больового синдрому, поліпшення кровообігу і мікроциркуляції в ураженому сегменті, зняття запалення, усунення метаболічних і дистрофічних порушень, зменшення рухових розладів.

Фізичні методи лікування можна застосовувати на етапах стаціонарного і амбулаторного лікування.

У гострому періоді: через 2-3 дня (у міру стихання гостроти процесу) призначаються - лазеротерапія, імпульсні струми (СМТ, ДДТ, інтерференційні струми), магнітотерапія, УФО сегментарної зони, дарсонвалізація шийно - комірцевої зони хребта і потиличної області голови, електрофорез на зони болю, голкорефлексотерапія, поверхнева аплікаційна терапія Ляпко.

Застосування аплікаційної терапії Ляпко в гострому періоді дозволено, але потрібно враховувати індивідуальні особливості пацієнта. Якщо біль посилюється, то потрібно почекати 2-3 дні, якщо стало легше, то можна продовжувати лікування аплікатором Ляпко.

У стадії ремісії: призначають теплолікування, в тому числі озокерит і грязелікування на шийно-комірцеву зону, бальнеолікування (йодобромні, скипидарні ванни, ванни з лавром, бішофітні), підводний душ-масаж, масаж лікувальний, мануальну терапію, обов'язково регулярні заняття лікувальною фізкультурою.

Психосоматика болів в шиї

На фізіологічному рівні шия з'єднує голову і тіло, а на рівні психології хвороб - це місце з'єднання духовного і матеріального. Майже всі фахівці в області психосоматики сходяться на думці, що шия - символ гнучкості мислення, а біль в ній - неможливість людини подивитися на ситуацію під іншим кутом. Шия символізує гнучкість розуму і тіла, а хворобливі відчуття в ній свідчать про впертість і небажання людини приймати інші думки, є серйозний внутрішній конфлікт між бажаннями і здоровим глуздом. Людина може сама не помітити, як забороняє собі дивитися туди, куди хочеться або подобається. Так зване «самообмеження». Пригнічуване бажання утворює енергетичний блок, який в підсумку переходить в м'язовий затиск.

Як позбутися від болю в шиї і усунути психосоматичну причину.

 • Давати волю емоціям. Будь-яке придушення емоцій веде до утворення енергетичних блоків в тілі, що згодом призводить до фізичного болю. Всі емоції: негативні або позитивні потрібно вміти висловлювати, робити це усвідомлено і вчасно.
 • Розвивати гнучкість розуму. Неможливо бути завжди правим, це вірна ознака відсутності гнучкості розуму. Потрібно навчитися приймати інші точки зору і дивитися на ситуацію з різних сторін. Не забувати тренувати і тіло, адже все взаємопов'язано.
 • Спробувати виявити внутрішні конфлікти. Це може бути ненависна робота або оточення, з яким неприємно спілкуватися. Ніколи не варто займатися чимось через силу в протягом довгого часу, так як ні до чого хорошого це не призведе. Потрібно зробити перерву або постаратися змінити ситуацію і щось поміняти в своєму житті.
 • Об'єктивно міркувати. Нерухомість шиї може бути ознакою вузькості поглядів і ігнорування реальних фактів. Подивитися на ситуацію з боку незацікавленої людини.
 • Регулярно робити гімнастику, в тому числі і для шиї. При низькій фізичної активності в тілі з'являються застійні енергетичні процеси.
 • Прислухатися до тіла і емоціям. Спостерігати за тим, чим ти займаєшся, коли починаєш хворіти.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом.

Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора.

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антістрессорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини. Стикаючись з шкірою, голки аплікатора стимулюють викид внутрішніх ліків людини, вмикаючи в роботу його «внутрішнього лікаря».

Важливо відзначити, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційної терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, так як посилюється робота периферичного кровообігу і серце в цей час відпочиває. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

При болях в спині у багатьох пацієнтів відзначається позитивна динаміка від аплікаційної терапії Ляпко. Вона поєднується з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування. Простота застосування пристроїв аплікаційних Ляпко, їх безпека дозволяє приймати такі процедури в домашніх умовах. Після зняття аплікатора в місці його застосування протягом 10 хвилин всі пори відкриті, тому для поліпшення оздоровчого ефекту можна нанести мазі, креми, що мають знеболюючу, протизапальну дію.

Як працювати з аплікатором, зони впливу

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур. Тут також проходять дуже важливі меридіани, які впливають на всі органи і системи організму, в районі яких вони проходять, керують захисної енергією людини, впливають на його стійкість до захворювань. Таким чином, багатоголковий вплив бажаний і найбільш ефективний на область поверхні шкіри над хребтом справа і зліва від хребетного стовпа і на задню поверхню тулуба, голови і шиї. На сам хребет застосовувати можна. Вибір найбільш важливої ділянки шкіри на задній поверхні тіла буде залежати від основного діагнозу, патології, зони пошкодження тих чи інших органів, рівня сегментарной іннервації цих органів. У методичних рекомендаціях щодо застосування аплікаційної терапії Ляпко до кожного захворювання завжди дається схематичний малюнок із зазначенням необхідних зон додатку.

Допоміжні зони - передня поверхня тулуба, голови і шиї. У зв'язку з тим, що внутрішні органи і залози внутрішньої секреції знаходяться безпосередньо під передньою черевною стінкою, під грудною кліткою, в області шиї, обличчя, вплив на них або на окремі шкірні ділянки (метамери) в цих зонах за допомогою аплікаторів сприяє регуляції, нормалізації, відновленню, поліпшенню і активації діяльності цих органів. Результат досягається швидше при використанні допоміжних зон одночасно з основними і додатковими зонами.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структурах спинного і головного мозку. На внутрішній і зовнішній поверхні рук і ніг є зони «Іньских» (жіночих) і «Янський» (чоловічих) груп каналів - меридіанів органів, розташованих на певній поверхні рук і ніг, і мають різні групи точок, що відрізняються за призначенням.

Використовуючи для аплікацій і впливаючи на різні групи точок тих чи інших каналів меридіанів, ми маємо можливість додатково регулювати (змінювати, підсилювати або знижувати) діяльність тих чи інших органів і систем (спільна дія). Таким чином, ми підсилюємо роботу під час накладення аплікаторів Ляпко на основні та допоміжні зони і додатково надаємо лікувальну дію.

Додаткові (зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок) і допоміжні зони (передня поверхня тулуба, голови і шиї) потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони. Таким чином, результат досягається швидше при використанні основних зон одночасно з додатковими і допоміжними зонами або якщо немає можливості, то по черзі.

Зони аплікацій при болях в шиї (мал.1): основні 2, 3; допоміжні 1, 4, 12, 13; додаткові 20, 22, 28, 31.

Рис.1

Рекомендується використовувати такі аплікатори. Плоскі аплікатори: «Ромашка М», «Шанс», «Масажна подушка голчаста», «Квадро», «Народний», «Супутник плюс», «Устілки плюс», «Краплинка».

Аплікаційні пояса: «Малюк», «Універсальний М», «Чарівна стрічка «Здоров'я». З огляду на гнучкість і еластичність, маленький крок голок 4,3 «Чарівної стрічки « Здоров'я », її дуже зручно використовувати на область шиї.

Аплікаційні валики: «Валик лицьовий М», «Валик універсальний М», «Валик великий М», «М'ячик голчастий». Вранці, вдень обкатувати шийно-комірцеву зону спини, голову, передню поверхню тулуба, а також впливати на допоміжні зони на руках і ногах, відчуття повинні бути приємними. Також їх можна використовувати для розігріву тіла перед масажем.

Крім шийно-комірцевої зони для посилення ефекту рекомендовано одночасно або по черзі застосовувати аплікатори на додаткові зони на передній поверхні тулуба і допоміжні зони на кінцівках.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», які також можна застосовувати і на всі частини тіла.

Час впливу плоскими аплікаторами, поясами, стрічками 20-30 хвилин; валиками, «м'ячиком голчастим» прокатуємо протягом 10-15 хвилин.

Курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час.

При болях в шиї можна застосовувати як ручний масаж спини, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеному маслом, кремом. Тривалість масажу і його інтенсивність визначається отримання бажаного ефекту. Тривалий, до 15 хв. і більше, масаж сприяє повному розслабленню м'язів, створює седативний (заспокійливий) ефект. Короткий масаж 3-5-7 хв., надає тонізуючу (стимулюючу) дію. Під час сеансу слід виконувати кругові рухи за годинниковою стрілкою або подовжні - вгору-вниз.

Після масажу рекомендуємо укладання на плоский аплікатор для відпочинку та релаксації. Аплікатор «Краплинка», можна зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале - 1 - 3 години.

Розташування біологічно активних точок при болях в шиї

Хороший результат дає вплив на акупунктурні точки шийно-комірцевої області (мал. 2). Якщо біль локалізується в передній поверхні шиї, краще застосовувати місцеві точки: IG16, IG17. При максимальної болючості кращу дію надають віддалені точки: GI4, Р7. При болях задньої поверхні шиї: місцеві: VВ20, VВ21, VВ12, Т15, V10, V11, ТR15, ТR16, IG15. Віддалені: IG3, V60, VB38.

На місцеві і віддалені активні точки на хворому боці впливають заспокійливим методом (15-20хвилин), на протилежному боці - тонізуючим (3-7-хвилин).

Мал. 2 Акупунктурні точки, які використовуються при болях в шиї

Профілактика болю в шиї

Незалежно від способу життя, потрібно максимально зберегти себе від причин виникнення болю в шиї. Для цього варто позбутися поганих звичок, робити кожен день вправи для шиї, стежити за поставою і правильно організовувати своє робоче місце.

У процесі лікування болю в шиї потрібно використовувати методи як фізичного, так і психологічного впливу, а також мануальну терапію (при відсутності протипоказань), масаж. На всіх етапах лікування, реабілітації та профілактики дуже широко використовуються аплікатори Ляпко.