Біль у шиї

Шия виконує безліч життєво важливих функцій. Вона з'єднує голову з тулубом. Шийні хребці й м'язи покликані забезпечити голові найбільшу рухливість. Між хребцями знаходяться диски, поруч із якими проходять нерви шиї. Анатомічна структура шиї включає в себе: м'язи, артерії, вени, лімфатичні судини й вузли, щитоподібну залозу, стравохід, гортань і трахею. Захворювання цих органів і систем можуть бути причиною болю в шиї, роблять її досить вразливим місцем.
Біль у шиї може сигналізувати про механічні проблеми, що мають місце в шийному відділі хребта, у рідких випадках вона свідчить про наявність системного захворювання


У більшості випадків больовий синдром у шиї зникає протягом 1–2 тижнів, набагато рідше він триває від 8 до 12 тижнів. Найчастіше біль розташовується в області хребта, але іноді він може «віддавати» в руку (радикулопатія).
Локалізація болю тільки в шиї називається цервікалгією, при іррадіації болю в руку — цервікобрахіалгією, при іррадіації в голову — цервікокраніалгією.


Причиною виникнення болів у шиї можуть бути остеоартроз або остеохондроз шийного відділу хребта, ушкодження м'язів шиї й власних зв'язок хребта. Зміни міжхребцевих суглобів є основною причиною міофасціального болю й гострої кривошиї. Грижі міжхребцевих дисків шиї бувають украй рідко, зазвичай вони можуть виникнути в нижньошийному відділі хребта (C5–C6 і C6–C7).

До системних порушень, що можуть привести до болю в шиї, можна віднести: анкілозуючий спондиліт (хвороба Бехтерева), ревматоїдний артрит, ревматична поліміалгія, пухлини й інфекції. Біль у шиї може з'явитися через тривале незручне положення голови.

При змінах у шийному й грудному відділах характерні сильні болі в шиї, потилиці, вони носять постійний ниючий характер і часто підсилюються при певному положенні, особливо при тривалому фізичному навантаженні. Хворі часто скаржаться на обмеження рухливості шиї, хрускіт у ній при повороті голови. Іноді турбують запаморочення, нудота, шум у вухах, болі в руках, оніміння пальців рук. 

Незалежно від способу життя потрібно максимально убезпечити себе від причин виникнення болів у шиї. Для цього варто позбутися від поганих звичок, робити щодня вправи для шиї, стежити за поставою й правильно організовувати своє робоче місце.

У процесі лікування болів у шиї потрібно використовувати методи як фізичного, так і психологічного впливу, а також мануальну терапію (при відсутності протипоказань), масаж. На всіх етапах лікування, реабілітації й профілактики дуже широко використовуються аплікатори Ляпка.