Травми і переломи верхніх кінцівок

Будова кісток

Скелет людини складається з 206 кісток, різних за формою, будовою та розміром. Він представлений великим різноманіттям - від широких і плоских кісток склепіння черепа до довгих трубчастих кісток кінцівок.

Функції кісток - підтримання форми тіла, забезпечення йому опори і участь разом з м'язами в русі. Скелет захищає від пошкоджень життєво важливі органи. Череп захищає головний мозок, органи зору і слуху, а грудна клітка - серце і легені.

Кісткові тканини - це спеціалізований тип сполучної тканини з високою мінералізацією міжклітинної органічної речовини, що містить близько 70% неорганічних сполук, головним чином фосфатів кальцію. У кісткової тканини виявлено понад 30 мікроелементів (мідь, стронцій, цинк, барій, магній і ін.), які відіграють найважливішу роль в метаболічних процесах в організмі.

Кістки - це головне сховище мінеральної речовини кальцію, в них зосереджено 99% його запасів. Кальцій є не тільки будівельним матеріалом для кісток і зубів, але і бере участь у багатьох обмінних процесах в організмі, таких як нервова провідність, згортання крові, м'язове скорочення.

Будова кістки (Мал.1). Кожна кістка вкрита зверху окістям фіброзно-тканинною плівкою, яка пронизана кровоносними судинами, що доставляють живильні речовини і гормони клітинам кістки. А також нервами, які передають інформацію про біль і положення кістки в просторі. Під окістям компактно знаходиться речовина кістки - щільно упакована тверда тканина, а глибше - пориста губчаста речовина.

Склад кістки. Кісткова тканина утворена щільним каркасом з волокон білка колагену (органічна речовина, що забезпечує пружність), який заповнений кристалами солей кальцію (мінеральна речовина). Колаген - міцний і гнучкий матеріал, що є основою більшості сполучних тканин, таких як кісткова, хрящова, волокниста (в шкірі, сухожиллях, в зв'язках). Незважаючи на високу ступінь мінералізації, в кісткових тканинах відбуваються постійне оновлення речовин, постійне руйнування і творення, пристосування до умов, що змінюються умовами функціонування. Морфо-функціональні властивості кісткової тканини змінюються в залежності від віку, фізичних навантажень, умов харчування, а також під впливом діяльності залоз внутрішньої секреції, іннервації і інших чинників.

Кісткові клітки. Кісткова тканина складається в основному з колагену і солей кальцію, але це жива структура, яка безперервно змінюється, руйнуючись і оновлюючись за участю особливих клітин: остеобластів, остеоцитів, остеокластів.

Остеобласти виробляють білок, який формує колагеновий каркас кістки і іонів кальцію, тобто синтезують міжклітинну речовину кістки. Знаходяться під окістям.

Остеоцити. Коли остеобласти виявляються замурованими в утвореному кістковому матеріалі, вони знижують свою активність і перетворюються в остеоцити з довгими відростками. Це вельми численні клітини кісткової тканини, які забезпечують їй обмін речовин.

Остеокласти. Вони починають працювати, якщо потрібно видалити пошкоджену тканину в кістки для утворення нової або вивільнити кальцій з кістки, який потрібен в іншому місці організму. Для цих цілей клітини руйнують міжклітинну речовину кістки або виводять кальцій за допомогою кислоти і ферментів.

Мал.1

Загоєння перелому

Після перелому організм відразу ж намагається відновити кісткову тканину в первісний стан. Для повного зрощення кістки потрібно від шести тижнів до декількох місяців.

Відразу після перелому починається кровотеча з пошкоджених судин окістя (мал.1). Утворюється згусток крові, який називається гематомою. Кров згортається, перестає витікати, на місці її згустку поступово утворюється фіброзна сполучна тканина. Після кількох днів у місцях гематоми розвивається жорстка тканина, яка називається мозолями. Клітини, звані фібробластами, починають виробляти волокна колагену, головного білка в кісткової і сполучної тканини. Потім хондробласти починають виробляти волокнисті хрящі. Ця тканина робить мозолі жорсткіше, усуваючи розрив між частинами кісток. Даний процес триває близько трьох тижнів.

Кісткова мозоль після перелому .
Далі остеобласти починають виробляти кісткові клітки, перетворюючи мозолі в кісткові мозолі. Ця кісткова шкаралупа забезпечує необхідний захист протягом 3-4 місяців, перш ніж кістка пройде фінальну стадію зцілення. Повинно пройти досить багато часу, перш ніж кістка буде готова взяти на себе повне навантаження. Остеокласти і остеобласти протягом декількох місяців будуть працювати над перетворенням мозолі в повноцінну кісткову тканину. Ці клітини так само зменшують опуклість, повертаючи кісткам первісний вигляд. Покращується кровообіг разом з припливом таких поживних речовин, як кальцій і фосфор, які зміцнюють кістки. Навіть самі незначні переломи вимагають медичної допомоги, щоб процес загоєння пройшов максимально швидко.

Значення застосування фізіотерапевтичних процедур при переломах

Після перелому потрібно перш за все відновити цілісність пошкодженої кістки. З цією метою використовуються методи витягнення, іммобілізації і хірургічне втручання.

Але не менше значення має повернення рухливості, іннервації, трофіки травмованої кінцівки. Медицина має безліч методик, спрямованих на реабілітацію після переломів, і однією з найбільш значущих є фізіотерапія.

Значимість фізіотерапевтичних процедур на етапах лікування і реабілітації після переломів переоцінити важко. У складі комплексної терапії вони сприяють одужанню і поверненню працездатності, полегшують стан пацієнта. Основні завдання фізіотерапевтичного лікування:

  • профілактика атрофії м'язів і формування контрактур;
  • зменшення набряку;
  • усунення больового синдрому;
  • поліпшення мікроциркуляції і харчування тканин;
  • запобігання інфекційно-запальних процесів при відкритих переломах.

Правильно підібраний комплекс процедур не тільки сприяє одужанню, але і дозволяє знизити медикаментозне навантаження на організм. Вибір конкретних способів фізіотерапевтичного лікування безпосередньо залежить від стадії регенерації кісткової тканини.

Показані такі види фізіопроцедур: УВЧ, магнітотерапія, електрофорез, масаж, аплікаційна терапія Ляпко та ін.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

  • рефлекторно-механічних;
  • гальвано-електричних;
  • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатоголкової терапії проявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, нейротрофічному та імуномодулюючому впливі. Також в регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження і гальмування в ЦНС.

Аплікаційна терапія при травмах і переломах верхніх кінцівок

Якщо в тілі пацієнта є металеві пластини, штифти, то їм протипоказані будь-які види електрофізіотерапії і єдиним засобом фізіотерапевтичного лікування є аплікатор Ляпко. Аплікаційну терапію Ляпко можна застосовувати з перших днів травми або перелому, вона поєднується з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування.

Як працювати з аплікатором, зони аплікацій

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Додаткові і допоміжні зони потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранена поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони.

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.
Допоміжні зони: передня поверхня тулуба, голова та шия.
Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структур спинного і головного мозку.

Загальні рекомендації

При накладенні гіпсу в перші дні часто з'являється сильний набряк, посилення болю в місці перелому, що призводять до того, що доводиться надрізати гіпс. Перш за все, потрібно впливати будь-якими плоскими аплікаторами на шийно-комірцеву зону хребта, звідки йде іннервація до кінцівки - основна зона, якщо є туди доступ. Також рекомендовано впливати на всі вільні поверхні рук вище і нижче місця перелому (гіпсової пов'язки), а також на здорову руку, роблячи акцент на симетричне місце перелому, цим рефлекторно зменшується набряк і біль на пошкодженої кінцівки. Вплив може проводитися як плоским аплікатором, так і «Валиком великим М», «Валиком універсальним М». Також можна застосовувати статико-динамічні аплікатори: "Чарівна стрічка" Здоров'я", пояс «Універсальний М», пояс «Малюк». Їх потрібно фіксувати на кінцівку на більш тривалий час від 30 до 60 хвилин 2-3 рази на день.

При травмах - та ж методика. Якщо шкіра над травмованої зоною кінцівки не ушкоджена, то впливати можна на місце травми. При ударах, для уникнення виникнення гематом, можна зафіксувати на це місце будь-плоский аплікатор, аплікаційну стрічку або прокатати валиком.

Зони аплікацій (мал.2): основні 2, 3; додаткові 4, 13; допоміжні 20, 22, 24, (28, 30).

Мал.2

Також прокатувати валиком, м'ячиком голчастим пальці на здоровій руці і на травмованій. Тривалість дії на стороні перелому в 2 рази більше, ніж на здоровій руці.

Наприклад, вплив за допомогою статичних аплікаторів протягом 15- 20 хвилин на шийно-комірцеву зону і на хвору руку, 5-7 хвилин на здорову руку.

Додаткові рекомендації. Хороший результат дає короткочасний вплив на симетричні зони здорової кінцівки, зони відповідності на долонях і стопах, що застосовуються в Су Джок терапії (мал.3)


Мал.3

При виявленні за допомогою «Валика лицьового М» або «Валика універсального М» больових зон і зон незвичайної чутливості, на них слід фіксувати маленькі аплікатори «Краплинка» на 1-2 години.

До складу голок аплікаторів входить мідь і цинк, які стимулюють і прискорюють процеси загоєння і утворення кісткової мозолі

За старих часів знахарі, при лікуванні переломів, практикували такий метод: дрібним напилком від старої мідної монети настругували мідний порошок. Трохи цього порошку (1/10 грама), розмішували в молоці, або сметані, або протирали з яєчним жовтком і давали хворому всередину, 2 рази на тиждень. Це прискорювало зрощення переломів. Потрібно приймати їжу, багату такими вітамінами і мікроелементами, як: марганець, мідь, цинк, фосфор, кальцій, магній, вітаміни В6, В9, В12, С, D, К. Всі ці елементи допомагають засвоюватися кальцію і білка - з яких організм і будуватиме кісткову тканину. Доцільно застосування муміє всередину і зовнішньо (в розчині) на область перелому. У перші дні при патології м'язів, кісток і суглобів потрібно дотримуватися спокою, але в подальшому потрібно поступово нарощувати фізичну активність. Якщо м'язи не працюють, то вони швидко слабшають і атрофуються. Без навантаження порушується робота зв'язкового-суглобового апарату, що подовжує процес одужання і відновлення після травми, підвищує ймовірність травм в майбутньому.

Після зняття гіпсу м'язи завжди болісно напружені, вимагають поступового розтягнення, а суглоби - «розробки». Після зняття гіпсу болі можуть з'являтися практично у всіх частинах спини, так як іммобілізація як верхній, так і нижній кінцівок після переломів призводить до грубого порушення стереотипу рухів всього тіла і появі виражених асиметрій тіла. Тому для запобігання появи м'язових болів в спині, слід з перших днів перелому застосовувати на спину плоскі аплікатори протягом 20-30 хвилин у вечірній час, прокатувати спину «Валиком великим М», «Валиком універсальним М» вранці і вдень протягом 3-5хвилин (до появи рівномірно рожевого забарвлення). Робити масаж спини, використовуючи масажер «Фараон».

Після зняття гіпсу продовжуємо впливати на хвору руку і на здорову. При переломах в променево-зап'ястковому суглобі рекомендовано обмотувати руку аплікатором «Чарівна стрічка «Здоров'я», крутити в долоні і робити прожими валиком або «М'ячиком голчастим». Затиснувши м'ячик в долоні, робити її ротацію (повороти).