Остеопороз

Що таке остеопороз?

Зниження смертності від інфекційних і серцево - судинних захворювань у всьому світі протягом двох десятиліть призвело до тривалості життя. Симетрично тривалості життя збільшується кількість людей, які страждають від захворювань опорно-рухового апарату.

Деякі вікові зміни організму неминучі. Вчені стверджують, що не варто боятися старості. Якщо регулярно займатися фізичними навантаженнями, такими як гімнастика, ходьба, та правильно харчуватися, то можна зберегти нормальне функціонування опорно-рухового апарату і в літньому віці.

Остеопороз - хронічне системне, метаболічне захворювання, яке характеризується зниженням кісткової маси і структурною перебудовою, що призводить до підвищення ламкості кісток і ризику переломів. Остеопороз розвивається поступово і клінічно виявляється, як правило, після переломів, що послужило підставою називати його «прихованою епідемією».

За даними Всесвітньої Організації Охорони здоров'я остеопороз, як причина інвалідності та смертності людини, займає четверте місце в світі після таких захворювань, як серцево - судинні, онкологічні та цукровий діабет.

При остеопорозі кістки стають пористими як губка, відбувається прогресуюче зменшення щільності кісткової тканини, внаслідок чого значно знижується їх міцність. Це захворювання вражає одночасно всі кістки скелета, що призводить до ризику переломів у найпростіших життєвих ситуаціях, навіть при повсякденних навантаженнях.

У наших кістках містяться мінеральні речовини, зокрема кальцій і фосфор, які надають кісткам твердість і щільність. Остеопороз характеризується зменшенням вмісту цих мінеральних речовин у всіх кістках скелета, за рахунок їх "вимивання". Причиною цього є гормональні порушення та порушення обміну речовин.

Кістки і суглоби при остеопорозі схильні до деформацій від ваги власного тіла. Хребці часто набувають приплющену і клиноподібну форму. Округлі головки тазостегнових суглобів стають овальними, скошеними. Можливі деформації колін і гомілковостопних суглобів, прогресуюча плоскостопість.

Виникають так звані патологічні переломи - це переломи через підвищеної крихкості кістки. Для такого перелому досить ваги власного тіла або одного незручного руху.

Переломи хребців зазвичай протікають безсимптомно, поки не приведуть до здавлення спинного мозку або нерва. Часто трапляється патологічний перелом шийки стегна.

Найбільш часті зони переломів при остеопорозі

Дослідження показали, що кожна третя жінка, і кожен п'ятий чоловік старше 50 років страждають від цієї хвороби.

Розрізняють два основних типи остеопорозу:

 • Первинний (самостійне захворювання) розвивається, як правило, після 50 років.
 • Вторинний остеопороз є проявом будь-якого іншого захворювання, найчастіше наслідком порушення обмінних або гормональних процесів в організмі.

Ознаки розвитку хвороби

 • Загальна слабкість, підвищена стомлюваність, нічні судоми, рання сивина, прискорене серцебиття, пародонтоз і зубний наліт, розшарування і крихкість нігтів.
 • Болі в поперековому і крижовому відділі хребта, в гомілковостопному і тазостегновому суглобах, в кістках таза. Болі посилюються після невеликого фізичного навантаження і тривалого перебування в одному положенні.
 • Міжхребцеві грижі
 • Важкість в міжлопатковій області і загальна м'язова слабкість.
 • Зменшення зросту більше, ніж на 1-1,5 см, погіршення постави і викривлення хребта.
 • Більшість хворих на остеопороз скаржаться на значне зниження працездатності і підвищену стомлюваність.

Основні причини

Основними причинами, які можуть привести до розвитку остеопорозу, є:

 • Гормональні зміни, що відбуваються в період клімаксу, на тлі зниження рівня естрогенів. Жінки страждають від переломів втричі частіше.
 • Порушення функції яєчників, а також інших залоз внутрішньої секреції.
 • Недостатня фізична активність і малорухливий спосіб життя, тому що щільність кісткової тканини безпосередньо залежить від фізичного навантаження на кістки.
 • Неправильне харчування і зловживання обмежувальними дієтами.
 • Вживання медичних препаратів (частіше гормональних).
 • Порушення травлення, функцій щитовидної і підшлункової залози.
 • Куріння і зловживання алкоголем.
 • Захворювання шлунково-кишкового тракту, цукровий діабет, алергія і інші захворювання, пов'язані з порушенням обміну речовин і сольового обміну.
 • Тривале застосування гормональних препаратів.
 • Наявність захворювання у родичів (генетична схильність).

Лікування остеопорозу

В даний час загальноприйнятими є чотири варіанти лікування остеопорозу, схвалені Всесвітньою Організацією Охорони Здоров'я (ВООЗ):

 • Гормон замісна терапія (ГЗТ).
 • Бісфосфонати (bisphosphonates).
 • Кальцитонін.
 • Селективні модулятори рецепторів естрогену.

Препарати можна приймати тільки за призначенням лікаря!

Але найкращим варіантом повинна бути профілактика остеопорозу.

Значення застосування фізіотерапевтичних процедур для профілактики остеопорозу, при остеопорозі, при переломах.

Фізіотерапевтичне лікування проводиться для поліпшення кровопостачання, зняття вираженого больового синдрому. Застосовують наступні види фізіолікування: магнітотерапія, ультразвук з гормональними препаратами, електрофорез з новокаїном, лазеротерапія, аплікаційна терапія Ляпко, грязелікування, парафінотерапія та ін.

Правильно підібраний комплекс процедур не тільки сприяє одужанню, але і дозволяє знизити медикаментозне навантаження на організм.

Застосування пристроїв аплікаційних Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора.

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатоголкової терапії проявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, нейротрофічному та імуномодулюючому впливі. Також в регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження і гальмування в ЦНС.

Пристрої аплікаційні Ляпко відносяться до методів фізіотерапевтичного лікування, сприяють поліпшенню кровообігу, мікроциркуляції і транскапілярного обміну, збільшення кровопостачання органів і тканин, зменшення в них запальних процесів. Активізуються всі обмінні процеси в організмі, що особливо важливо для лікування і профілактики остеопорозу. Аплікатори широко застосовуються в умовах лікувальних установ, в оздоровчих центрах і санаторіях. Поєднуються з усіма фізіотерапевтичними процедурами. Простота застосування, безпека, висока ефективність при мінімальних зусиллях дозволяють рекомендувати аплікатори для самостійного використання в домашніх умовах.

Як працювати з аплікатором, зони використання

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта). Додаткові і допоміжні зони потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону. Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони.

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.

Допоміжні зони: передня поверхня тулуба, голови і шиї.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до (центральним) структурам спинного і головного мозку.

На ділянки тіла з великим радіусом кривизни: спина, живіт, область грудної клітини, попереково-крижовий відділ, руки, ноги, долоні і стопи треба впливати плоскими аплікаторами протягом 15-30 хвилин. Можна застосовувати такі аплікатори: «Килимок великий», «Ромашка М», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4», «Квадро», «Шанс», «Народний», «Дует», «Устілки плюс». Курс лікування 10-14 днів, через 2 тижні можна повторити процедури. Якщо вам хочеться, то можна проводити процедури щодня, слухайте своє тіло.

Рекомендується масаж усього тіла масажером «Фараон», час впливу 10- 15 хвилин; обкатка спини «Валиком великим М», «Валиком універсальним М» до появи легкого почервоніння шкіри (5-10хвилин, в залежності від реакції шкіри), або укладання на плоскі аплікатори великих розмірів на 30-40 хвилин.

На суглоби зручно застосовувати аплікатор «Ромашка М», пояс «Малюк», пояс «Універсальний М», «Чарівну стрічку« Здоров'я».

Спільне застосування плоских аплікаторів Ляпко, голчатих валиків і масажера «Фараон» взаємно потенціює (збільшує) їх лікувальну ефективність.

Профілактика

Для підтримки опорно-рухового апарату в хорошому стані потрібно протягом усього життя вести активний спосіб життя: рухатися, робити зарядку, частіше перебувати на свіжому повітрі, приймати сонячні ванни (1-3 години в день). Нестача навантажень призводить до уповільнення обмінних процесів в організмі, зменшення м'язової маси, порушення рухливості і витривалості, слабкості людини.

Було відмічено, що у жінок після 50-70 років, які регулярно займаються фізкультурою, які ведуть активний спосіб життя, стан кісткової і м'язової маси відповідало рівню більш молодого віку.

Для нормальної роботи опорно-рухового апарату в літньому віці важлива фізична активність (мінімум 45 хвилин навантажень середньої інтенсивності 3 рази в тиждень) і правильне харчування.

Обов'язково регулярно робити дихальні вправи, лікувальну фізкультуру, курси масажу і самомасажу, отримувати фізіотерапевтичні процедури. Гарною підмогою в домашніх умовах є аплікатор Ляпко.

Ще одним важливим фактором у справі профілактики остеопорозу є раціональне і збалансоване харчування. Найважливішим в профілактиці остеопорозу є достатня кількість кальцію в раціоні харчування, який організм повинен отримувати протягом усього життя, оскільки втрата кісткової маси починається вже з 30 річного віку.

При прийомі кальцію у вигляді таблеток або біодобавок необхідно комбінувати його з вітаміном D, оскільки він допомагає засвоєнню кальцію організмом. Цитрат кальцію засвоюється краще карбонату.

Слід враховувати, що кальцій погано засвоюється разом з продуктами, що містять щавлеву кислоту - це шпинат, смородина, ревінь, полуниця, шоколад, пшеничні висівки, горіхи, буряк і чай.Продукти корисні при остеопорозі:

 • Всі сорти капусти, особливо броколі, цвітна капуста.
 • Всі види горіхів.
 • Цільнозернові продукти.
 • Молочні та кисломолочні продукти (натуральні).
 • Риба.
 • Морська капуста.
 • Всі сухофрукти, особливо курага і чорнослив.
 • Свіжі овочі та фрукти, зелень.

Жінкам в період менопаузи обов'язково приймати в їжу рослини, що містять фітоестрогени. У традиційній східній кухні більше натуральних естрогенів. Можливо, тому східні жінки легше переносять клімактеричний період.