ЛОР захворювання

Що таке отоларингологія?

Отоларингологія - розділ медицини, що вивчає фізіологію і патологію горла, носа, вуха і прилеглих до них анатомічних областей, а також розробляє методи профілактики, діагностики та лікування захворювань цих органів. Займаються лікуванням патології горла, носа і вуха лікарі-отоларингологи або ЛОР-лікарі.

Розділ отоларингології, що вивчає порушення слуху, такі як туговухість, глухота, називається Сурдологія; а вивчає порушення голосоутворення - фоніатрія.

Захворювання вуха, носа і горла супроводжують людину протягом усього життя. Здебільшого ці захворювання носять запальний характер, оскільки ЛОР-органи тісно пов'язані і перебувають у постійній взаємодії з навколишнім середовищем. Слизові оболонки ЛОР-органів містять велику кількість умовно-патогенних мікроорганізмів, які при найменшому порушенні рівноваги в організмі (при переохолодженні) перетворюються в патогенні і призводять до захворювання.

Ігнорування проблем, що виникли з вухами, носом або горлом у дітей, може вплинути на їх розвиток в майбутньому. Захворювання, які лікуються отоларингологами, важливо вчасно визначити і лікувати.

Класифікація та види захворювань ЛОР органів

Всі захворювання ЛОР органів можна розділити на дві великі групи: гострі і хронічні хвороби. Гострі проявляються більш вираженими симптомами, але лікуються досить ефективно. Хронічні захворювання потребують тривалої терапії, з'являються в результаті неякісного лікування гострих форм. Тому, щоб не допускати розвитку ускладнень, переходу захворювання в хронічну форму, потрібно не займатися самолікуванням, а вчасно звертатися за медичною допомогою.

Найбільш поширені захворювання ЛОР органів.

Захворювання порожнини носа. Риніт - нежить, який може бути викликаний респіраторною інфекцією, вірусом або може бути викликаний алергеном. Аденоіди- патологічне розростання лімфоїдної тканини носоглоткової мигдалини, частіше у дітей 3-10 років. Супроводжується утрудненням вільного носового дихання, хропінням під час сну. Веде до частих простудних захворювань і запалення в середньому вусі, зниження слуху, зміни голосу, невиразної мови, затримки розвитку, формування неправильного прикусу. Синусит - називається запалення, яке вражає одну або кілька додаткових пазух носа. Фронтальний синусит - запалення слизових в області лобових пазух. Гайморит - характеризується запаленням гайморових пазух. Його можуть спричинити травми носової перегородки, чужорідні тіла в носі, носові кровотечі.

Захворювання вуха: отити, тимпаніти, евстахіїти, мастоїдити, сірчана пробка, сторонній предмет вуха, пошкодження травматичного характеру.

Захворювання горла: ларингіти, фарингіти, хронічні тонзиліти та інші гострі і хронічні захворювання.

Доброякісні пухлини глотки, гортані, порожнини носа. Грибкові захворювання різної локалізації.

Причини появи хвороб

Мегаполіси з їх великою скупченістю і поганою екологією є особливо сприятливим фоном для розвитку ЛОР-захворювань.

Можна виділити декілька чинників, які сприяють розвитку захворювань ЛОР органів:

 • переохолодження;
 • слабкий імунітет;
 • різкий перепад температур, сезонний перехід;
 • бактерії;
 • віруси, інфекції, основна причина сезонних хвороб;
 • алергічні реакції;
 • стресові ситуації;
 • вплив високої температури і хімічних речовин.

Симптоми захворювань

Захворювання вуха, носа і горла часто є ускладненнями перенесених вірусних інфекцій і розвиваються на фоні ослабленого імунітету. Кожне з численних захворювань ЛОР-органів має свою симптоматику і клінічну картину. Особливу настороженість повинно викликати поява таких симптомів: постійна головна біль, збільшення підщелепних лімфовузлів, біль в горлі і в вухах, погіршення слуху та нюху, труднощі носового дихання, виділення з носа або вуха. Якщо після перенесеної простуди присутні відразу кілька перерахованих симптомів, то можна говорити про запущене запалення.

Затягування лікування або самолікування будь якої ЛОР-патології може мати серйозні наслідки для здоров'я. Захворювання одного з цих органів може викликати ускладнення з боку іншого. Часто банальний нежить викликає такі ускладнення, як отит або гайморит. Тому лікування їх завжди повинно бути взаємопов'язаним і комплексним. Затяжні запальні процеси носа, вуха і горла також можуть викликати ураження інших органів: серця, нирок, суглобів. Крім того, анатомічна близькість до головного мозку і очей, розвинена іннервація і кровопостачання голови змушує розглядати ЛОР-захворювання як одні з найсерйозніших в плані розвитку небезпечних для життя ускладнень.

Діагностика

Сучасні методи діагностики ЛОР-патології включають в себе лабораторні аналізи, ендоскопічні та комп'ютерні дослідження носа, горла, і вуха, ультразвук, пункції придаткових пазух.

Особливості лікування та його методи

Лікування захворювань ЛОР органів може будуватися на різних принципах. Все залежить від конкретної ситуації і особливостей хвороби. Найважливішим завданням у лікуванні отоларінгологічних захворювань є недопущення переходу хвороби в хронічну форму.

Застосовують різні методи в залежності від гостроти хвороби.

 1. Терапевтичні: фізіопроцедури, лікування медикаментами, інгаляції.
 2. Хірургічні. Даний вид лікування застосовується при важких випадках, гострих запаленнях.

Після того, як лікар поставить вам діагноз, буде розроблений план лікування. Методи лікування будуть різними в залежності від гостроти захворювання. лечения.

Основні способи лікування ЛОР-хвороб.

 1. Застосування лікарських препаратів: при захворюваннях носа призначаються краплі в ніс, спреї; для горла - розчини для полоскання, спреї, таблетки для розсмоктування; для вух - антибактеріальні засоби і т.д. Якщо причиною розвитку запального процесу стали віруси, лікарі призначають противірусні препарати, які допомагають організму боротися з патогенними мікроорганізмами. При хворобах інфекційного і бактеріального характеру призначається терапія антибіотиками. При грибкових захворюваннях призначають протигрибкові препарати.
 2. Фізіотерапевтичні процедури: УФВ, лазерне лікування, інгаляції, світлолікування, електролікування, магнітотерапія, теплолікування, голкорефлексотерапія, аплікаційна терапія Ляпко, масаж.
 3. Усунення симптомів фізичними методами: промивання носа, продування вух, усунення сірчаних пробок.
 4. Народні засоби лікування: настойки, трави для полоскання.
 5. Хірургічні способи.

Психосоматика ЛОР-хвороб

Психосоматика носоглотки. Медики порівнюють носоглотку з фільтром, функція фільтра поширюється на думки і емоції людини. Тобто, носоглотка, як фільтр, на метафізичному рівні перешкоджає попаданню негативних, руйнівних думок і емоцій у внутрішній світ людини. Причину перекритої носоглотки у дітей можна пояснити тим, що дитина приховує свої думки чи емоції через страх бути незрозумілим. Тут носоглотка перешкоджає негативної емоції страху і «перекриває» шлях. Ніс символізує почуття власної гідності людини, визнання себе як особистості, своєї унікальності і цінності.

Психосоматика захворювань носоглотки відстежується і по взаємозв'язкам систем в організмі людини. Так, пригнічений настрій (нервова система) призводить до порушення обмінних процесів і кровопостачання (кровоносна система). А порушення кровопостачання судин в носовій порожнині може призвести до вазомоторного риніту. Психоемоційні перевантаження викликають збій у гормональній системі, це може привести до появи алергічної реакції на звичайні речовини. Сильні негативні переживання, стреси і депресії знижують імунітет, що призводить до проникнення мікробів в ослаблений організм і появи звичайного нежиття або запалення глотки. Ніс є органом дихання, а дихання забезпечує життя, закладений ніс говорить про нездатність людини жити повним життям.

Закладеність носа часто зустрічається у не впевнених у собі людей, які відчувають свою незначність, занижують собі самооцінку і пригнічують себе. У таких людей спостерігається гостре відчуття, що їх не визнають. Вони відчувають почуття неможливості проявити себе в повній мірі і розкрити свій творчий хист, тому починають відчувати себе нікчемними

В основі нежиття лежить прохання про допомогу, а також стримуваний плач. Виникає тоді, коли людина стикається з заплутаною ситуацією. У неї виникає відчуття, ніби все навалилося і вона не знає, з чого почати, тому що занадто турбується про малозначні деталі. Така ситуація викликає у людини гнів. Все це заважає людині відчути свої справжні потреби і жити сьогоденням. У цієї недуги є і більш глибокий зміст, який полягає в тому, що людина не повинна себе мучити даремно, їй необхідно розслабитися. Також такій людині слід не пригнічувати свої почуття і перестати звинувачувати інших. Нежить у дітей - це своєрідне прохання про допомогу. Часто діти, які не відчуваючи у взаєминах з батьками своєї сили і цінності, так висловлюють свою безпорадність.

Гайморит

Відповідно до більшості психологів, ця недуга символізує пригнічену жалість до себе, відчуття своєї нікчемності, нездатність впоратися зі своєю надуманною самотністю.

Що робити? Всім відомо, що хвороба психосоматична - це перепочинок, час для роздумів, сигнал до того, що людині потрібно терміново зупинитися і взяти тайм-аут і зайнятися собою і особливо своїм душевним станом.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора. Як працювати з аплікатором, зони

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатоголкової терапії проявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, протинабряковому, нейротрофічному та імунномодулуючому впливі. Також в регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження і гальмування в ЦНС.

Як працювати з аплікатором, зони

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта). Додаткові і допоміжні зони потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону. Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони. Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур.

Тут також проходять дуже важливі меридіани. Над остистими відростками по всій довжині хребта проходить задньосрединий меридіан (мал.1). Цей меридіан є керуючим всіх основних меридіанів янського типу. Це меридіани: жовчного міхура, тонкого кишечника, шлунка, товстого кишечника, сечового міхура. Задньосрединий меридіан керує захисною енергією людини, впливає на його стійкість до захворювань.

Мал.1

На спині на 2 пальця (1,5 цуня) від хребта проходить 1-я гілка, а на 4 пальці (3 цуня) 2-я гілка меридіана сечового міхура (мал.2). Меридіан сечового міхура (V) являє собою найважливішу енергетичну систему організму людини. Відповідає за стан сечового міхура, нирок, статевих органів, кісткової структури, опорно-рухового апарату, хребта, голови, вух і слуху, зору.

Крім цього стан меридіани впливає на всі органи і системи організму, в районі яких він проходить. А з огляду на його велику протяжність, стає зрозумілим його значення для здоров'я людини.Мал.2

Допоміжні зони: передня поверхня тулуба, голови і шиї.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структур спинного і головного мозку.

Рекомендовані зони для підбору аплікаційного впливу при простудних захворюваннях, ринітах, гаймориті, фронтитах, фарингітах, ларингіті, ангінах, головних болях, порушеннях слуху (мал. 3): основні 0, 1; додаткові 2, 10, 11; допоміжні 3, 8, 22, 24, 25, 31 (28), 20.

Мал.3

Варіанти застосування пристроїв аплікаційних Ляпко при захворюваннях лор органів, для зняття головного болю.

Плоскі аплікатори: «Ромашка М», «Шанс», «Масажна подушка голчаста», «Квадро», «Народний», «Супутник плюс», «Устілки плюс», «Краплинка». Аплікаційні пояса: пояс «Чарівна стрічка « Здоров'я», пояс «Малюк», пояс «Універсальний М». Аплікаційні валики: «Валик лицьовий М», «Валик універсальний М», «М'ячик голчастий».

Час впливу плоскими аплікаторами, поясами 20-30 хвилин; валиками та «м'ячиком голчастим» прокатуємо протягом 10-15 хвилин.

1. Пояс «Чарівна стрічка «Здоров'я » 1п. 7 -9 сегментна, яка дозволяє одночасно впливати на всю ділянку голови, захоплюючи основні і допоміжні зони - 0, 1, 2, 10, 11, 12. При обмотці стрічкою голови на чутливі зони рекомендується накладати серветки 1-2 шари. Для кращого притиску потилиці процедуру краще приймати в положенні лежачи.

2.Апплікатор «Ромашка М» на голову у вигляді шапочки, яку можна зафіксувати гумовими ремінцями. Можна лягти головою на «Ромашку М», яка лежить на подушці, з захопленням області 0, 1, 2; під шию покласти валик для кращого рівномірного притиску.

3. Головой лягти на аплікатор «Шанс», «Масажну подушку голчасту», «Квадро», «Народний», «Устілки плюс» із захопленням зон 0, 1, 2. На зону 10 покласти «Супутник плюс». «Устілки плюс» можна одночасно використовувати на зону 0, 1, 2 і 10.

4. Також можна використовувати пояса «Малюк» або «Універсальний М», маленький аплікатор «Краплинка», фіксуючи їх в різних варіантах. Це допомагає при закладеності носа, при гаймориті, фронтитах, фарингітах.

5. Вранці, вдень при головному болі, при закладеності носа обкатувати голову, обличчя «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М», «М'ячиком голчастим» протягом 7 -10-15 хвилин, відчуття повинні бути приємними.

На допоміжні зони на руках і ногах застосовувати «Чарівні стрічки« Здоров'я», прокатувати ці зони «Валиком великим М», «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М».

Прокатування зон на долонях і стопах «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М», «Валиком великим М», «М'ячиком голчастим».

На область стоп використовувати «Устілки плюс»

Точковий масаж

Техніка точкового масажу вважається древньою. Вона допомагає прискорити процес одужання. У старі часи точковий масаж при гаймориті в домашніх умовах був найважливішою складовою в курсі лікування. Акупресура впливає одночасно за кількома напрямками. В першу чергу вона позбавляє хворого від закладеності носа, набряку, краще відходить слиз, йде больовий синдром. Також активізуються імунні сили організму, і пацієнт незабаром повертається до нормального способу життя.

Натискання можна виконувати, використовуючи середній палець, вказівний при цьому згинається і прилягає до середнього. Техніка виконується в три кроки. Перш за все, знадобиться виявити точку, а потім натиснути на неї. Поступово тиск посилюється, такий стан потрібно зберігати протягом 50 секунд, створюючи вібрації. Поступово тиск на точку посилюється, потім послаблюється, і вібрація припиняється. Вплив на зону цих точок можна проводити і маленьким аплікатором «Краплинка». Точки впливу при нежиті, при гаймориті.

Профілактика захворювань ЛОР органів

Якщо говорити про профілактику, вона полягає в наступних заходах: здорова фізична активність, щоденне заняття дихальною гімнастикою, загартовування, повноцінний сон, душевний спокій, збалансоване харчування, своєчасне і правильне лікування простудних захворювань. Для профілактики загострень хронічних захворювань рекомендовано робити вище вказаний точковий масаж.

Для попередження хронічних захворювань слизової і придаткових пазух носа і носоглотки рекомендується щодня промивати ніс підсоленою водою.

Для профілактики болю в горлі показані вправи з сильно витягнутим язиком і вправа «Чашечка».

«Чашечка»

Відео з доктором