Інсульти. Швидка допомога, лікування на етапі домашньої реабілітації.

Що таке інсульт? Його види. Симптоми порушення мозкового кровообігу (інсульту)

Інсульт— гостре порушення мозкового кровообігу, що характеризується раптовою (протягом декількох хвилин, годин) появою загальномозкової неврологічної симптоматики, яка зберігається більше 24 годин або призводить до смерті хворого у коротший проміжок часу внаслідок цереброваскулярної патології (судинно-мозкових порушень).

До інсультів відносять інфаркт мозку, крововилив в мозок і субарахноїдальний крововилив, вони мають етіопатогенетичні та клінічні відмінності (різні причини, механізми виникнення і прояви симптоматики). Виділяються і так звані транзиторні порушення мозкового кровообігу, які пов'язані з короткочасним порушенням кровообігу внаслідок спазму судин. При цьому симптоми випадання функцій тривають не більше доби і повністю відновлюються.

Ішемічний інсульт або інфаркт мозку викликається порушенням припливу крові до ділянки мозку внаслідок закупорки артерії, яка живить цю ділянку, тромбом або атеросклеротичної бляшкою. Найчастіше виникає у хворих старше 60 років, що мають в анамнезі інфаркт міокарда, ревматичні пороки серця, порушення серцевого ритму і провідності, цукровий діабет. Велику роль у розвитку ішемічного інсульту відіграють порушення реологічних властивостей крові, патологія магістральних артерій. Характерно розвиток захворювання у нічний час без втрати свідомості.

Геморагічний інсульт або «нетравматичний внутрішньомозковий крововилив» викликається крововиливом в мозок, яке зазвичай пов'язане з розривом судини, глибоко зміненого атеросклеротичним процесом. При інсульті ділянка мозку гине, при цьому функції, які контролюють цю ділянку, стають неможливими.

Найчастіше виникає у віці 45-60 років. В анамнезі у таких хворих - гіпертонічна хвороба, церебральний атеросклероз або поєднання цих захворювань, артеріальна симптоматична гіпертензія, захворювання крові та ін. Передвісники захворювання (відчуття жару, посилення головного болю, порушення зору) бувають рідко. Зазвичай інсульт розвивається раптово, в денний час, на тлі емоційного чи фізичного перенапруження.

Субарахноїдальний крововилив(крововилив в субарахноїдальний простір). Найбільш часто крововилив відбувається у віці 30-60 років. У числі факторів ризику розвитку субарахноїдального крововиливу відносять куріння, хронічний алкоголізм і одноразове вживання алкоголю у великих кількостях, артеріальна гіпертензія, надлишкова маса тіла.

Незалежно від характеру інсульту показана екстрена госпіталізація в стаціонар, при важкому стані спостереження в умовах реанімаційного відділення. Відмова від госпіталізації пацієнта з інсультом в зв'язку зі старістю (зазвичай при віці старше 70-80 років) є грубою помилкою. У цій ситуації необхідна наполегливість родичів хворого.

Симптоми порушення мозкового кровообігу (інсульту)

Як розпізнати інсульт?

Прояви порушень мозкового кровообігу (інсульту) залежать від того, яку ділянку тканини мозку вражено.

Можуть порушуватися рухові функції:

 • в одній руці або нозі;
 • обох руках або ногах;
 • в руці і нозі з одного боку
 • в руці з одного боку, а в нозі - з іншого;
 • у всіх кінцівках відразу;
 • можуть пропадати тактильні відчуття (відчуття дотику, болю, температурна чутливість) в різних ділянках тіла, порушуватися зір, слух, мова, ковтання і дихання.

Іноді ці явища супроводжуються симптомами, загальними для важких уражень головного мозку, - втратою свідомості, нудотою і блювотою, судомами.

Що робити до приходу лікаря

Покладіть хворого на високі подушки, голова повинна бути приблизно на 30о вище тіла. Голова, плечі повинні лежати на подушці, щоб не було згинання шиї і погіршення кровотоку по хребетних артеріях.

Якщо хворий втратив свідомість, його не можна переносити, надайте допомогу на місці. Пам'ятайте! Не можна використовувати нашатирний спирт, він може викликати зупинку дихання.

Треба відкрити вікно і провітрити приміщення. До голови прикласти міхур з льодом або рушник, змочений у холодній воді (якщо вражена паралічем права сторона, то лід треба прикладати до лівої, і навпаки). До ніг прикласти грілку з гарячою водою або поставити гірчичники на ікри. Стежити за диханням хворого: у враженого інсультом може погіршитися мова або початися блювота, необхідно звільнити прохід для вільного дихання.

Якщо хворий може ковтати, то треба дати йому заспокійливі. Голову і груди корисно кропити холодною водою.

Швидка допомога в гострій стадії з аплікаторами Ляпко.

Точки швидкої допомоги

На кінчику кожного пальця руки, на відстані 3 мм від нігтя знаходяться акупунктурні точки, які є «точками швидкої допомоги» . (мал.1)

Мал.1

При інсультах в гострій стадії для усунення ускладнень, а іноді і для запобігання розвитку інсульту бажано зробити по черзі (починаючи з хворої сторони) поверхневі проколи кінчиків пальців рук в ці точки. Шпилькою, голкою, простерилізованої в вогні або шприцом зробити в ці точки поверхневе голковколювання до появи однієї-двох крапель крові. Перед цим можна помасажувати палець для прискорення появи ефекту.

Після кожного з двох-трьох проколів проводити натиски пальців, намагаючись видавити якомога більше крові. Ця процедура рефлекторно запобігає крововилив з лопнутих судин головного мозку, даючи можливість усунути кровотечу з них, знизивши в них тиск шляхом перерозподілу крові на периферію (кисті, стопи). Якщо немає можливості зробити проколювання, то впливаємо на точки вказівним пальцем або великим пальцем поглибленими масажними, по ходу годинникової стрілки, рухами протягом 5-6 хвилин.

Помасажуйте до почервоніння вуха і зробіть один - два уколи на глибину 2 мм в точки, які знаходяться на найнижчий ділянці мочки кожного вуха, до появи однієї-двох крапель крові. Через деякий час зникне судома м'язів навколо рота, потерпілий остаточно прийде в себе. Після надання швидкої допомоги медики можуть везти його в лікарню.

Крім того, біля кореня нігтя мізинця лівої руки знаходяться кілька дуже важливих акупунктурних точок - Шао-Цзе IG1 і Шао-Чун C9 (мал. 2). Дуже сильним натисканням в цю область в головний мозок дається різкий імпульс і людина приводиться в свідомість. Щоб активувати цю точку, можна вкусити в цьому місці мізинець або натиснути на нього каблуком. Цей спосіб застосовуємо також, якщо потрібно привести до тями п'яного.

Мал.2

Точка швидкої допомоги Жень-Чжун VG26 знаходиться під носовою перегородкою, в верхній третині вертикальної борозни верхньої губи (Мал.3).

Мал.3

Голову зафіксувати і кісточкою пальця або маленьким аплікатором «Краплинка» зробити 8-10 дуже сильних натискань.

При цьому в дихальну систему надсилається потужний імпульс і приводить людину до тями.

Одночасно проводять дуже інтенсивний вплив на поверхню стоп і долонь протягом 30-50 хвилин. Аплікації проводяться плоскими аплікаторами з сильним притиском по 5-10 хвилин, чергуючи з інтенсивним впливом валиком протягом 3-7 хвилин поперемінно хвору і здорову сторону. Застосовується вплив на інші ділянки тіла (передпліччя, гомілки, область хребта, голова, шия) з меншою інтенсивністю і менше за часом.

Більше за часом слід впливати на хвору (уражену) сторону. Так як зазвичай інсульт відбувається в одній половині головного мозку, відбувається випадання функцій на протилежній половині тіла людини (через перехрещення нервових шляхів від головного мозку до тіла людини). Наприклад, при ураженні правої половини головного мозку відзначається зниження сили і чутливості в лівій половині тіла.

Крім того необхідно пам'ятати, що у людини за розумові та мовні функції відповідає ліва половина головного мозку. Якщо інсульт стався в лівій половині, це веде до грубого порушення мови хворого (невиразна мова або її повна відсутність) і розуміння мови оточуючих.

Відновлення (реабілітація) після інсульту

Відновлювальний період після перенесеного інсульту починається в першу добу (зазвичай через кілька днів) хвороби.

В першу чергу необхідно визначити обсяг можливих фізичних і психоемоційних навантажень. Найважливішими компонентами раннього відновного періоду є лікувальна фізкультура. Особливо важливо займатися з ураженими кінцівками. Якщо рука або нога не рухається, необхідно пасивне згинання кінцівки в суглобах, ранній початок легкого масажу (погладжування, легке обкатування валиком універсальним).

У більш віддалений відновний період (1-2 тижні від початку хвороби) необхідно навчати пацієнта самообслуговуванню. Обов'язкові зорові і слухові навантаження: музика, бесіди з родичами, перегляд телевізора, прогулянки на вулиці в сидячому кріслі.

Призначається більш активна лікувальна фізкультура, лікувальний масаж, особливо уражених кінцівок. Дуже важливо запобігти знерухомленню уражених кінцівок в суглобах (так звану контрактуру): відвисання стопи, згинання кисті руки і т.д.

Рекомендації щодо застосування аплікатора Ляпко

При інсультах на стадії реабілітації в домашніх умовах використовують аплікатор по черзі на всі уражені відділи хребта і кінцівки.

Починати треба зі здорової сторони. Укладаються аплікатори уздовж хребта, на шийний відділ або, наприклад, на поперековий.

Паралельно массажують валиком хвору руку або ногу, починаючи з кінчиків пальців, потім піднімаються вище (для відновлення нервової провідності). Обкатка повинна проводиться легко, на хворому боці поліпшується кровообіг - розширюються капіляри - шкіра рожевіє.

Також проводять ручний масаж і подальше обкатування голови валиком. Процедуру бажано завершувати впливом аплікаторів на стопи, сидячи або стоячи;

Час впливу 7-10 хвилин на здоровій стороні, 10-20 на хворій.

Так як пацієнти швидко втомлюються, то такі процедури можна проводити 2 рази на день по 30-40 хвилин.

Протягом дня для покращення руху в руках, для відновлення мовлення пацієнт може самостійно використовувати аплікаційний валик або «М'ячик голчастий». Валик беруть за ручку здоровою рукою і вкладають його в хвору руку. «М'ячиком голчастим» роблять прожими в руці, вкладають в хвору руку. Робота з м'ячиком, валиком в ранковий час протягом 3-5 хвилин допомагає зняти втому, сонливість. В вечірній час - протягом 15 хвилин сприяє хорошому сну.

Частота проведення аплікаційної процедури

Зазвичай в умовах стаціонару і в домашніх умовах двічі на день щодня вранці і ввечері.

Імовірність поліпшення рухових функцій в паралізованих кінцівках максимальна в перші 6 місяців.

Поліпшення мови може тривати аж до 2-х років. Рух в руці зазвичай відновлюються гірше, ніж в нозі. Відсутність будь-яких рухів в руці протягом 4-х тижнів після ГПМК є поганою прогностичною ознакою для відновлення рухової функції. За статистикою у 50% хворих котрі перенесли ішемічний інсульт (ГПМК) вдається досягнути гарних результатів від проведення реабілітації.

Для хворих які перенесли геморагічний інсульт ця цифра нижче. Близько третини хворих, що перенесли ГПМК і вижили протягом року залишаються залежними від сторонньої допомоги. Ця тенденція залишається стабільною і протягом 5 років після інсульту.

Смертність

Летальність у хворих з інсультами багато в чому залежить від умов лікування в гострому періоді. Рання 30-денна летальність після інсульту складає 35%. В стаціонарах летальність становить 24%, а у тих хто лікувався вдома - 43%. Протягом року помирає близько 50% хворих. В цілому інсульт посідає друге місце серед причин смерті (після гострих захворювань серця), причому смертність у чоловіків вище, ніж у жінок.

Експертиза працездатності

Інсульт в даний час є однією з основних причин інвалідизації населення. Інвалідами стають 70-80% тих, що вижили після інсульту, причому, приблизно 20-30% з них потребують постійного стороннього догляду.

Профілактика. Вправи

Один з важливих факторів ризику інсульту у літніх людей - малорухливий спосіб життя. Діти намагаються їх берегти - і в магазин за них діти сходять і прибирання будинку зроблять. Але якщо людина може рухатися, така турбота протипоказана. Літнім, не кажучи вже про молодих, щодня потрібне помірне навантаження. Під помірним навантаженням потрібно розуміти прогулянки в повільному темпі протягом 30 хвилин (не менше двох з половиною годин в тиждень) і до них 10-15 хвилин-більш інтенсивні навантаження: йога, або фітнес, прогулянки в швидкому темпі, або заняття на тренажері- велосипеді (не менше 1 год 15 хвилин в тиждень). Головне, щоб навантаження не викликали пітливість, задишку і серцебиття. Але рух необхідно - це умова нормального руху крові.

Величезну роль у розвитку інсульту відіграє психічний стан людини. Стреси, переживання, нервові навантаження підвищують ризик розвитку інсульту, особливо це стосується людей, які раніше перенесли інсульт.

Щоранку рекомендується робити тонізуючий масаж, застосовуючи пристрої аплікаційні Ляпко. Це обкатка всього тіла «Валиком великим М», «Валиком універсальним М».

Обкатування виробляють по ходу стрілок, так рухається енергія по тілу (мал.4) або довільно, як вам приємно. Одну-дві хвилини прокатати кожну руку, ногу, потім тулуб. Застосування валиків підсилює кровообіг, лімфоток, відмінно знімає втому, заспокоює і покращує психоемоційний стан, усуває напругу і ломоту в м'язах, біль, підвищує життєвий тонус. Після масажу валиком ви відчуєте себе відпочивши і повними сил.

Мал.4

Після тонізуючого масажу валиком добре зробити комплекс фізичних вправ.

Наука геронтологія давно довела, що людина, яка постійно займається помірною фізичною працею, має велику тривалість активного життя, в порівнянні з людиною, яка не має ніяких фізичних навантажень і займається виключно розумовою працею. Такий спосіб життя не змінюється десятками років і може привести до інфаркту або інсульту у віці до 50 років.

Чому потрібно займатися регулярно?

Фізіологи склали карту відповідальності головного мозку за різні ділянки тіла. На кисті припадає 30%, на тіло - 30%, на м'язи обличчя - 30%. Тому для поліпшення мозкового кровообігу крім зарядки для тіла, потрібно ще регулярно робити вправи для кисті, обличчя та очей.

Тренування дрібної моторики рук.

У літніх людей функції мислення, пам'яті, мови безпосередньо залежать від дрібних рухів рук. Ті, хто в'яже, вишиває або займається дрібною ручною роботою, довше зберігають світлу голову. У селах раніше взимку люди похилого віку виконували посильну роботу - лущили кукурудзу, квасолю, щось майстрували. Зараз, на жаль, багато хто працює тільки великим пальцем для перемикання пульта від телевізора. Іноді рухливість і чутливість пальців погіршуються внаслідок хвороби. Необхідно тренувати дрібну моторику, розробляти дрібні суглоби, повертати спритність рук. Завдяки регулярним тренуванням дрібної моторики рук відбувається інтенсивний розвиток психічних процесів: мислення, уваги, пам'яті та мови, відбувається швидке оволодіння втраченими раніше побутовими навичками, а всі рухи стають координованими.

Вправи для пальців рук важливі при проведенні реабілітаційних заходів хворих з інсультом, розсіяним склерозом, після різних травм, а також для профілактики порушення розумової діяльності при деяких видах хвороб. Розвиток дрібної моторики рук грає важливу роль в житті людини, особливо це стосується літніх пацієнтів і людей з обмеженими можливостями. Для відновлення літніх людей з порушеннями опорно-рухового апарату, хворобами серцево - судинної системи, а також після перенесеного інсульту використовуються вправи, спрямовані на відновлення елементарних навичок з самообслуговування.

Дрібна моторика - це чіткі цілеспрямовані рухи пальців рук, контрольовані центральною нервовою системою. Вони можливі тільки при бездоганно злагодженій роботі головного мозку, органів зору і проводять імпульс нервів. Існує нерозривний зв'язок між руховою активністю і когнітивними функціями. Тому, для відновлення дрібної моторики після інсульту в повному обсязі потрібно не тільки розробка м'язів і суглобів, а й вправи, спрямовані на активізацію розумових процесів. На долонях, так само, як і стоп розташовані зони всіх внутрішніх органів. (мал.5)


Приблизний комплекс вправ для рук. Виконувати в довільному порядку:

 1. Потерти долоні одна об одну круговими рухами.
 2. Швидко розтерти долоні одна об одну до відчуття тепла.
 3. Погладить коліна.
 4. Подряпати стіл, як кішка.
 5. Кругові рухи в променезап'ясткових суглобах.
 6. Пальці згинати й розгинати.
 7. Повертати долоні вгору вниз.
 8. Покласти долоні на стіл, піднімати по 1 пальцю.
 9. Поєднати великий і вказівний пальці рук, розчепірити. Потім великий і середній, розчепірити. Великий і безіменний, розчепірити. Великий і мізинець, розчепірити.
 10. Щигля. Виконувати усіма пальцями по черзі.
 11. Взяти аплікаційний «М'ячик голчастий», покатати в долонях. Взяти «Валик універсальний М», «Валик лицьовій М», «Валик великий М» і робити рухи по долоні.
 12. Прокручувати в руках масажер «Фараон», перебираючи пальцями різні грані, робити їм масаж долонь, пальців.
 13. Намазати руки кремом і розтирати крем до повного вбирання.

Вправи для обличчя

Мета - «втомити» мімічні м'язи, відчути їх, роблячи кривляння перед дзеркалом. Дивуємося і хмуримося, робимо в дзеркалі пики. Рот вліво - вправо. М'язи обличчя розігріваються. Після вправ для поліпшення ефекту можна робити массаж обличчя, шиї, зони декольте по масажних лініях «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М». Валики надають м'який, делікатний вплив на шкіру. Тонізують м'язи обличчя і шиї, мають ліфтинговий ефект, покращують овал обличчя, прибирають друге підборіддя. Активізують обмінні процеси в тканинах і клітинах.

Вправи для очей

Після того як ми розігріли м'язи тіла, шиї, обличчя, робимо вправи для очей.

Очима, дивимося максимально зліва направо і навпаки.

У вертикальній площині: вгору до упору і вниз, також до упору.

Можна робити кругові рухи очей, дивитися по діагоналі вліво - вправо або малювати ними вісімки. Повинні відчути тепло в очах від припливу свіжої крові, деяку втому м'язів.

Закінчувати вправи слід водними процедурами.

Душ потрібно приймати обов'язково вранці і ввечері.

Під час прийому душу вранці можна стояти на аплікаційних устілках і за короткий час протонізувати всі органи і системи.

Висновки

Хворобу легше попередити, ніж лікувати.

Якщо інсульт стався, рання госпіталізація і початок лікування, а також в подальшому повноцінне проведення реабілітації хворого - запорука максимально успішного перебігу хвороби.

Відео з доктором