Грижі хребта

Що таке грижа хребта

Міжхребцева грижа - це дегенеративне захворювання, при якому відбувається запалення і деформація міжхребцевого диска, його зміщення, руйнування фіброзного кільця і інші негативні зміни. Грижа періодично здавлює м'які тканини, такі, як зв'язки, нервові корінці, м'язи. Може спровокувати сильний больовий синдром і серйозні порушення в роботі хребта і навіть привести до паралічу. Часто формується в поперековому або шийному відділі, рідше - в грудному. Попереково-крижовий відділ хребта має найбільше навантаження, тому найчастіше зустрічаються грижі цього відділу. В останні роки грижа міжхребцевого диска все частіше зустрічається у молодих людей у віці від 25 років.

Стадії розвитку грижі

 1. Пролапс - диск трохи змінює своє положення. При припиненні впливу на нього негативних факторів, він знову прийме природне положення.
 2. Протрузія - диск сильно змінює положення, але ще не виходить за межі, зазначені хребцями.
 3. Екструзія - ядро залишає безпосередню область хребта, знаходиться в підвішеному стані.
 4. Секвестрація - поява розривів і тріщин фіброзного кільця, вихід пульпи назовню.

Причини розвитку міжхребцевої грижі

 1. Недостатня фізична активність.
 2. Неправильна постава.
 3. Підвищене навантаження на хребет.
 4. Невдалий вибір матраца і подушки: на жорсткому матраці хребет, замість розслаблення, всю ніч напружений.
 5. Різні травми хребта.
 6. Вік старше 30 років у чоловіків і старше 40 років у жінок на фоні інших захворювань хребта.
 7. Надмірна вага і спадкові захворювання хребта в сім'ї.
 8. Порушення харчування дисків.

Симптоми

Симптоматика захворювання залежить від місця розташування пошкодження, защемленного нервового корінця, розмірів грижі.

Грижа в шийному відділі хребта.

У хворого спостерігається слабкість у верхніх кінцівках, періодичні напади оніміння рук, скутість шиї, зниження рухливості голови, головні болі, мігрені, запаморочення, підвищена стомлюваність.

Грижа в грудному відділі хребта. Болі, що виникають через грижі грудного відділу, часто приймають за прояви виразки шлунка, напад холециститу, або серцевий напад. Можуть турбувати болі в грудній клітці, що посилюються під час дихання, оніміння пальців або долонь, відчуття поколювання в пальцях. Інтенсивність больового синдрому і місце його локалізації в тому чи іншому органі залежить від розташування хворого хребця і сили тиску на нервові корінці або спинний мозок.

Симптоми грижі поперекового відділу хребта - це виражений больовий синдром внаслідок здавлення нерва. Болі в попереку мають ниючий або тупий характер, не дають хворому спокійно сидіти, кашляти і навіть стояти. Стає легше, тільки коли людина приймає горизонтальне положення. Біль може мучити роками, атрофується мускулатура ніг і сідниць. Пацієнт може відчувати холод, оніміння в кінцівках, «бігають мурашки» і легкі, але неприємні колючі відчуття. Погіршується робота органів малого таза. Пацієнт може втрачати можливість контролювати дефекацію і сечовипускання.

Раннє звернення до лікаря і проведення обов'язкової діагностики допоможе зупинити негативні зміни в хребцях. Якщо почати лікування на ранніх етапах захворювання, то можна уникнути важких ускладнень і навіть оперативного лікування. Консервативна терапія рекомендована при легкої і середньої стадії. Своєчасна діагностика, медикаментозне, фізіотерапевтичне лікування, заняття лікувальною фізкультурою на ранній стадії допоможуть повністю вилікувати грижу. Будь-які вправи повинні проходити під контролем інструктора і з дозволу лікаря. При запущеній грижі гімнастика допоможе полегшити симптоматику.

Витягування хребта

Кожна людина повинна починати відновлення свого фізичного здоров'я з хребта. Вранці, після пробудження, не встаючи з ліжка, потрібно потягнутися, якби розтягуючи хребет. Зігнути ноги в колінах і зробити плавні повороти з боку в бік. Ранкову лікувальну гімнастику слід починати і закінчувати витягуванням хребта, робити витягування потрібно також після підняття тяжкості або падіння. Один з простих методів витягування хребта в домашніх умовах. Почати слід з підняття хребців. Прийняти вихідне положення найкраще сидячи на жорсткому стільці. Можна стоячи, або лежачи на підлозі. Покласти долоні на верхню частину стегон, впираючись зап'ястями в низ живота. Сконцентруватися на хребті. Почати підняття з куприка. Прогнутися в попереку, уявити, що крижі приймають горизонтальне положення, як у кішки хвіст. У цьому положенні можуть легко піднятися поперекові, грудні, шийні хребці і зніметься м'язова напруга в спині. Повільно, впираючись руками в стегна, випрямляти спину і тягнутися вгору. Потім розслабити плечі і витягнути вгору шию, більше потилицю, ніж щелепу, щоб напружилися всі м'язи верхньої частини тулуба. Такі вправи робити в разі потреби при появі втоми в спині, можна 5-10 разів в день. При регулярних заняттях можна домогтися витягнення, вирівнювання хребта і в 70 років.

Фізіотерапевтичне лікування

У пацієнтів з невеликими грижами, з уповільненим характером захворювання, періодичне застосування фізіопроцедур в фазу згасаючого загострення, або неповної ремісії, дозволяє істотно поліпшити самопочуття, повернути пацієнта до працездатності без оперативного втручання.

Грижі схильні до прогресування і фізіопроцедури потрібно повторювати разом з іншими методами лікування.

Завдання фізіотерапевтичного лікування

 1. Ліквідація, або істотне зменшення зони набряку спинномозкових нервів, їх корінців у відповідному сегменті, ураженому грижею.

 2. Ліквідація вторинного м'язового спазму, який є важливим компонентом розвитку хронічного болю в спині. Безпосередній тиск грижі на зв'язки і нервові корінці викликає біль за типом прострілу, невралгічний та різкий біль, подібно до удару електричного струму, а хронічний спазм м'язів призводить до розвитку постійних, ниючих болів в попереку невеликої інтенсивності. Незважаючи на низьку інтенсивність болю, м'язовий спазм обмежує рух в спині, погіршує якість життя пацієнтів.

 3. Нормалізація кровотоку, яка включає в себе більш інтенсивне кровопостачання, активний венозний і лімфатичний відтік. Застосування фізіотерепевтичного лікування при гострому болі протипоказано, так як при посиленні кровообігу буде наростати набряк тканин, що сприятиме виразності больового синдрому. Поліпшувати кровообіг необхідно після того, як мине гострий біль, і набряк почне зменшуватися. Це, як правило, через 2-3 дня після розпочатого протизапального, знеболюючого медикаментозного лікування. Застосування аплікаційної терапії Ляпко в гострому періоді дозволено, але потрібно враховувати індивідуальні особливості пацієнта. Якщо біль посилюється, то потрібно почекати 2-3 дні, якщо стало легше, то можна продовжувати лікування аплікатором.

 4. Просто симптоматична ліквідація болю - це застосування анестетиків, їх введення методом електрофорезу.

Показані такі види фізіотерапевтичного лікування:

 • електрофорез з речовинами, що знімають запальний процес і больовий синдром;
 • діадинамічні струми;
 • електроанальгезія;
 • синусоїдально-модульовані струми;
 • ампліпульс-терапія;
 • зігріваюче лікування хребта.

Хороші результати дає грязелікування і бальнеолікування. Ці фізіопроцедури використовуються для лікування грижі під час реабілітації після курсу медикаментозної і мануальної терапії. Вони стимулюють обмінні процеси, знижують набряки і запалення, позитивно впливають на судини. Широко застосовуються парафінолікування, озокерит, нафталан.

Не можна забувати і про водолікування. Лікувальні душі: дощовий, голчастий, душ Шарко, віяловий душ і особливо підводний душ-масаж, який поєднується з підводним витягуванням, дуже корисні при остеохондрозі і грижах хребта.

Голкотерапія, багатоголкова поверхнева аплікаційна терапія Ляпко призначаюється після купірування больового синдрому. Метод найбільш ефективний при поєднанні з масажем.

Масаж при грижі хребта проводять у відсутності загострення з дозволу лікаря. Він сприяє поліпшенню кровообігу в нервових, кісткових, м'язових тканинах. Дозволить зменшити набряк та напругу, зніме м'язовий спазм, больовий синдром, відновить втрачену рухливість у хребті. Для лікування гриж використовують різні види масажу: класичний, шведський, міофасціальний, точковий.

При правильно підібраному лікуванні виходить прибрати больовий синдром, основні симптоми, зупинити подальше руйнування і зміщення міжхребцевих дисків. Протягом декількох років при своєчасному, регулярному лікуванні 30% гриж зменшуються в розмірі, «усихають», і якщо грижа при цьому не ущемила нерв, то проходить больовий синдром, пацієнт повертається до нормального життя. Якщо ж був при цьому затиснутий нерв то показано оперативне лікування.

Аплікаційна терапія Ляпко

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Механізми дії аплікатора.

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

рефлекторно-механічних;

гальвано-електричних;

імунологічних.

Як працювати з аплікатором, зони вплаву.

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта).

Додаткові (зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок) і допоміжні зони (передня поверхня тулуба і голови) потрібно використовувати в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони.

Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур. Тут також проходять дуже важливі меридіани, які впливають на всі органи і системи організму, в районі яких вони проходять; керують захисною енергією людини, впливають на його стійкість до захворювань. При грижах хребта у багатьох пацієнтів відзначається позитивна динаміка від аплікаційної терапії Ляпко. Вона поєднується з усіма видами медикаментозного і фізіотерапевтичного лікування. Простота застосування пристроїв аплікаційних Ляпко, їх безпека дозволяє приймати такі процедури в домашніх умовах.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антистресорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини. Тривала периферична імпульсація в спинномозкові центри викликає рефлекторні місцеві реакції в зоні програми аплікаторів Ляпко, які проявляються розширенням капілярів і активацією судинної ланки мікроциркуляції, поліпшенням артеріовенозного кровотоку, що супроводжується місцевим підвищенням температури і почервонінням шкіри, релаксацією м'язів, стимуляцією тканинного обміну, поліпшенням відновних процесів.

На зону спини рекомендовано застосовувати плоскі аплікатори великих розмірів: аплікатор «Килимок великий», «Масажний килимок голчастий великий», «Шанс 6,2х4», «Ромашка М», «Квадро», «Шанс», «Народний», «Дует».

Також можливе використання плоских аплікаторів менших розмірів: «Масажна подушка голчаста», «Устілки плюс», «Шанс», «Супутник плюс», які укладають як на зону грижі, так і вище і нижче цієї зони. Дивитися потрібно на свої відчуття. Крім області спини для посилення ефекту рекомендовано застосовувати аплікатори на допоміжні зони на передній поверхні тулуба, в зоні проекції грижі. Наприклад: грижа в поперековому відділі хребта - укладаємо аплікатор на живіт. Час впливу 20-30 хвилин, курс лікування 10-14 днів, який можна повторювати після перерви через 1-2 тижні. Такі процедури курсами можна застосовувати тривалий час.

Завершити сеанс краще впливом на стопи, використовуючи аплікатор «Устілка Плюс», які можна застосовувати і на всі частини тіла.


Крім плоских аплікаторів можна обкатувати область спини, передньої поверхні тулуба «Валиком великим М» або «Валиком універсальним М» до появи рівномірно рожевого забарвлення шкіри. Їх також можна використовувати для розігріву тіла перед масажем.

Спочатку прокатуємо валиком уздовж хребта, по міжреберьям з одного боку, до появи рівномірно рожевого забарвлення. Потім точно так прокатуємо другу сторону. Час впливу 3-7-10 хвилин в залежності від індивідуальної реакції шкіри.

Пояс «Малюк», Пояс «Універсальний М» - закріплюється поперек і вздовж хребта на зони грижі, вище і нижче їх або застосовується в положенні лежачи, як звичайний аплікатор.

Також можна обмотувати зону грижі «Чарівної стрічкою «Здоров'я».

Аплікатор «Краплинка», можна зафіксувати на зоні болю. З огляду на невелику площу впливу, носіння тривале - 1 - 3 години.

Можна застосовувати як ручний масаж спини, так і робити масаж, використовуючи масажер «Фараон», яким можна працювати через тонку тканину або по тілу, змащеному маслом, кремом.

Спільне застосування аплікаторів Ляпко, голчатих валиків і масажера «Фараон» взаємно потенціює (збільшує) їх лікувальну ефективність.

Після зняття аплікатора в місці його застосування протягом 10 хвилин всі пори відкриті. Нанесення знеболюючих мазей, кремів, компресів підсилює їх лікувальний ефект.

Висновки

При наявності грижі невеликого розміру, що не здавлює нервовий корінець, дотримуючись принципів здорового способу життя і раціонального підходу до фізичних навантажень, можна уникнути регулярних загострень. Для цього необхідно правильно носити важкі речі, відмовитися від сумок і перейти на рюкзак або візок, сумку з коліщатками. Обов'язково стежити за поставою, боротися з плоскостопістю, контролювати вагу, відмовитися від шкідливих звичок і споживати достатню кількість рідини. Регулярно займатися лікувальною гімнастикою, плаванням. При плановому фізичному навантаженні використовувати напівтвердий корсет на область попереку, а також уникати переохолоджень. Застосування аплікаційної терапії Ляпко в домашніх умовах є хорошим засобом профілактики загострень.

Всі ці прості заходи дозволять надовго зберегти здоров'я хребта і свободу рухів.

Відео з доктором