Фізіотерапія в гінекології

Фізіотерапія в гінекології

Фізіотерапевтичні процедури в гінекології використовуються як лікувальні заходи, що допомагають відновленню організму жінки після пологів, операцій, а також є засобом профілактики деяких захворювань. При наявності гінекологічних проблем і захворювань лікар може призначити фізіотерапевтичні процедури, які дають хороші результати. Вони сприяють скороченню термінів лікування, не дають побічних ефектів, які можуть зустрічатися при проведенні медикаментозного лікування, захищають від ускладнень і рецидивів захворювань.

Користь від фізіотерапії:

 • відновлення функціональності органів;
 • знеболювання;
 • відновлення гормонального фону;
 • поліпшення обмінних процесів в тканинах;
 • стимулювання крово- і лімфообігу;
 • розсмоктування спайок і профілактика їх подальшої появи;
 • поліпшення клітинного імунітету.

Фізіотерапевтичні процедури підбираються індивідуально в залежності від особливостей жінки і її хвороб. Буває так, що показано кілька методів, які можуть застосовуватися спільно або по черзі.

Методи фізіотерапії в гінекологічній практиці

Фізіотерапевтичні процедури проведені після оперативних втручань, дозволяють не допускати утворення спайок в органах жіночої репродуктивної системи. При їх наявності призначають фізіолікування для зняття болю. Найбільш ефективною процедурою в даній ситуації є електрофорез, при якому за допомогою гальванічного (постійного) струму в організм вводяться лікарські речовини.

В післяопераційному періоді активно і успішно застосовується магнітотерапія.

Для знеболення, зняття судинного спазму призначається електро- ультразвукова терапія.

Для стимуляції гормональної функції яєчників використовується ультразвукова терапія. Для розсмоктування і розм'якшення спайок застосовується ультразвук і електрофорез з ферментними препаратами.

При запальних патологіях з бактеріостатичною і бактерицидною функцією призначається ультрафіолетове опромінення.

Інфрачервоне опромінення має глибоку зігріваючу дію, застосовується при уповільнених запальних захворюваннях. Для поліпшення кровообігу використовується електро-, магнітно-, ультразвукова терапія. Лазеротерапія має виражену репараційну і регенераційну дію, стимулює клітинний імунітет, але не застосовується в період вагітності. Електричні або магнітні поля призначаються в протизапальних і протинабрякових цілях.

Природні процедури у вигляді мінеральних вод та грязей використовують при лікуванні багатьох гінекологічних патологій, так як мінеральний склад і біологічно активні речовини надають потужний сприятливий вплив на весь організм.

Теплові процедури у вигляді парафіно- і озокеритолікування дозволяють впоратися з больовим синдромом, а також стимулювати гормональну функцію яєчників.

Лікувальні сеанси проводяться як транскутанно, тобто через шкіру, так і порожнинним способом.

Через шкіру процедура здійснюється шляхом впливу на зону живота, попереку, внутрішню поверхню стегон, промежину.

Порожнинна методика проводиться трансвагінально або трансректально. Сеанси призначаються з 5-7 дня менструального циклу, що пов'язано з овуляцією.

Масаж використовується для поліпшення кровообігу, нормалізації м'язового тонусу. При вагітності через зростаюче навантаження на хребет часто жінок турбує біль в шийно-комірцевій зоні та в спині. У даній ситуації можливе призначення масажу цих відділів.

В післяпологовий період масаж покращує тонус матки, допомагаючи їй відновити колишні розміри в короткі терміни, повернути тонус м'язів передньої черевної стінки. Також на ранньому післяпологовому етапі рекомендується проведення масажу грудей перед годуванням для збільшення лактації.

У період клімаксу і менопаузи для відновлення регулюючої і координуючої функції нервової системи, а також для ліквідації розладів, що розвиваються на фоні клімаксу (порушення функції ендокринних залоз, серцево-судинної системи, нервової та ін.), застосовують фізичні методи лікування. При клімактеричних неврозах з успіхом застосовують шийно-лицьову іоногальванізацію по Келлату, гальванічний комір по Щербаку, поздовжню діатермію голови, аплікаційну терапію Ляпко. Застосування фізіологічних методів лікування чинить позитивний вплив при патологічно протікаючому клімаксі. Хороші результати дає голкорефлексотерапія, аплікаційна терапія Ляпко.

Психосоматика

Всі проблеми з гінекологією- це накопичені претензії і образи на чоловіків. Перш за все потрібно прибрати всі образи, злість, гнів на чоловіків. Змінити свій світогляд. Засмучення в житті жінки призводить до змін в матці.

Аплікаційна терапія Ляпко при лікуванні жіночих хвороб

Пристрої аплікаційні Ляпко відносяться до методів фізіотерапевтичного лікування. Широко застосовуються в умовах лікувальних установ, в оздоровчих центрах і санаторіях. Поєднуються з усіма фізіотерапевтичними процедурами, з усіма видами медикаментозного лікування. Простота застосування, безпека, висока ефективність при мінімальних зусиллях дозволяють рекомендувати аплікатори для самостійного використання в домашніх умовах.

Показання до застосування аплікаторів Ляпко при жіночих хворобах:

 • ранні токсикози;
 • порушення лактації, гіпо- та гіпергалактія, мастити;
 • збереження вагітності;
 • знеболювання і регулювання пологової діяльності, відновлення в післяпологовому періоді і після кесаревого розтину;
 • безпліддя;
 • порушення оваріально-менструального циклу (аменорея, дисменорея);
 • аднексити;
 • захворювання органів малого таза;
 • клімактеричний синдром та ін.

Протипоказання до застосування аплікаторів Ляпко

Відносними протипоказаннями до застосування аплікаторів і валиків є:

 • гострі інфекційні захворювання;
 • загострення хронічних захворювань з підвищенням температури тіла;
 • стан декомпенсації при захворюваннях серцево-судинної системи, легенів, печінки, нирок;
 • гострі тромбофлебіти;
 • хвороби крові та кровотворних органів в стадії декомпенсації;
 • гострий хірургічний стан;
 • різке виснаження;
 • алергія на будь-який метал;
 • порушення цілості шкірних покривів: рани, опіки, обмороження.

При наявності доброякісних і злоякісних захворювань, багатоголкова терапія аплікаторами Ляпко застосовується тільки для лікування окремих симптомів (метод анальгезуючого впливу, зняття психо-емоційного напруження, поліпшення сну і т.д.) і обов'язково після консультації лікаря - онколога.

Наприклад: фіброміома відноситься до доброякісних утворень, тому аплікатор не застосовувати на область малого тазу як спереду, так і ззаду. Але для зняття болю в попереку можна застосовувати вище і нижче - на грудний відділ, на ноги, на стопи. При проблемах в молочній залозі не застосовувати на зони проекції молочної залози, можна на віддалені зони. Час впливу 20 хвилин, курс лікування 1-2 тижні, лікування можна повторити через 2-4 тижні.

Механізми дії аплікатора

Аплікатори Ляпко в різних модифікаціях (пластини, валики, аплікаційні пояса, аплікаційні стрічки) є оригінальним, потужним, що володіє безліччю оздоровчих лікувальних можливостей приладом. Їх дія заснована на принципах традиційної китайської медицини - поверхневої багатоголкової акупунктури, а також на загальних фізіологічних механізмах життєдіяльності.

Високий оздоровчий ефект аплікаторів Ляпко обумовлений поєднанням інтенсивних реакцій:

 • рефлекторно-механічних;
 • гальвано-електричних;
 • імунологічних.

Клінічні ефекти методу багатоголкової терапії проявляються в анальгетичному, спазмолітичному, протизапальному, протинабряковому, нейротрофічному та імуномодулюючому впливі. Також в регуляції функцій вегетативної нервової системи, нормалізації процесів збудження і гальмування в ЦНС.

Як працювати з аплікатором, зони додатка

У 90% випадках необхідно впливати на зону болю, а для підвищення ефективності на додаткові і допоміжні зони. У загальну рецептуру завжди необхідно включати основну зону (область хребта). Основні зони розташовані на задній поверхні тулуба, голови, шиї. Основними названі в зв'язку з тим, що ділянки шкіри по обидві сторони хребта і безпосередньо над хребтом найближче розташовані від виходів корінців черепно-мозкових і спинномозкових нервів і інших структур. Тут також проходять дуже важливі меридіани. Над остистими відростками по всій довжині хребта проходить задньосерединний меридіан. Цей меридіан є управителем всіх основних меридіанів янського типу. Це меридіани: жовчного міхура, тонкого кишечника, шлунка, товстого кишечника, сечового міхура. Задньосерединний меридіан керує захисною енергією людини, впливає на його стійкість до захворювань. На спині на 2 пальця (1,5 цуня) від хребта проходить 1-я гілка, а на 4 пальці (3 цуня) 2-я гілка меридіана сечового міхура (мал.1). Меридіан сечового міхура (V) являє собою найважливішу енергетичну систему організму людини. Він відповідає за стан сечового міхура, нирок, статевих органів, кісткової структури, опорно-рухового апарату, хребта, голови, вух і слуху, зору. Крім цього стан меридіана впливає на всі органи і системи організму, в районі яких він проходить. А з огляду на його велику протяжність, стає зрозуміло його значення для здоров'я людини.

мал.1 Меридіан сечового міхура

Допоміжні зони - передня поверхня тулуба, голови і шиї. У зв'язку з тим, що внутрішні органи і залози внутрішньої секреції знаходяться безпосередньо під передньою черевною стінкою, під грудною кліткою, в області шиї, обличчя, вплив на них або на окремі шкірні ділянки в цих зонах за допомогою аплікаторів сприяє регуляції, нормалізації, відновленню, поліпшенню і активації діяльності цих органів. Результат досягається швидше при використанні допоміжних зон одночасно з основними і додатковими зонами.

Додаткові зони: зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок, що є вторинними (периферійними) по відношенню до центральних структур спинного і головного мозку.

На внутрішній і зовнішній поверхні рук і ніг є зони «Інських» (жіночих) і «Янських» (чоловічих) груп каналів - меридіанів органів, розташованих на певній поверхні рук і ніг, і мають різні групи точок, що відрізняються за призначенням.

Використовуючи для аплікацій і впливаючи на різні групи точок тих чи інших каналів меридіанів, ми маємо можливість додатково регулювати (змінювати, підсилювати або знижувати) діяльність тих чи інших органів і систем (спільна дія). Таким чином, ми підсилюємо роботу під час накладення аплікаторів Ляпко на основні та допоміжні зони і додатково надаємо лікувальну дію. Додаткові (зони шкіри нижніх і верхніх кінцівок) і допоміжні зони (передня поверхня тулуба, голови і шиї) потрібно використовувати і в тому випадку, коли з ряду причин неможливо впливати на основну зону (накладено гіпс, ранова поверхня). Для посилення лікувального ефекту доцільно включати в рецептуру вплив на симетричні зони здорової сторони. Таким чином, результат досягається швидше при використанні основних зон одночасно з додатковими і допоміжними зонами або якщо немає можливості, то по черзі.

Зони аплікацій при гінекологічних захворюваннях (мал. 2): основні 8, 9; допоміжні 7, 18, 19; додаткові 23, 25,27, 29, 30, 31.

мал.2

Загальні рекомендації.

Ефективно поєднання статичних аплікаторів з валиками або маленькими аплікаторами (мал. 3) в області нижніх відділів живота, а також тривалого носіння (від 1 до 3 годин) в точках А-F в різних поєднаннях.

Для лікування гінекологічних патологій необхідний комплект з статичних аплікаторів, валика і маленьких аплікаторів.

Плоскі аплікатори: «Ромашка М», «Квадро», «Шанс», «Масажна подушка голчаста», «Дует», «Народний», «Устілки плюс», «Супутник плюс», «Краплинка».

Аплікаційні валики: «Валик великий М», «Валик універсальний М», «Валик лицьовий М», «М'ячик голчастий».

Аплікаційні пояса: «Малюк», «Універсальний М», «Чарівна стрічка« Здоров'я».

Про що говорить китайська медицина

З точки зору китайської медицини, практично всі жіночі хвороби - ендометріоз, міома матки, синдром полікістозних яєчників, аменорея, дисменорея, клімактеричний синдром, передменструальний синдром, безплідність - відносяться до хвороб холоду. Причина таких захворювань - розлад гормональної та нервової систем.

Ці дві системи дуже тісно пов'язані між собою. Тому регулярні і хронічні нервові стреси часто призводять до гормональних розладів. Звідси гормонозалежні гінекологічні проблеми. За допомогою голчастої терапії лікар відновлює нормальну роботу органів ендокринної системи - щитовидної залози, гіпоталамо-гіпофізарної системи, наднирників. В результаті зникає причина гінекологічного захворювання. У цьому методі лікування використовується принцип рефлексотерапії.

Вплив голками аплікатора на зони певних біологічно активних точок викликає їх роздратування. Воно передається пов'язаним з ними органам ендокринної системи. Застосовуючи голковколювання тонізуючої дії (валик 3-7 хвилин, плоский аплікатор 7-10 хвилин), можна посилити роботу внутрішніх органів. Голковколювання седативної (заспокійливого) дії (валик 15-20 хвилин, плоский аплікатор 20-30 хвилин і більше) знижує активність органів внутрішньої секреції.

Голкотерапія знімає стреси, які викликають спазми гладкої мускулатури внутрішніх органів, порушення кровообігу і застій крові в області малого тазу. Все це може привести до розвитку пухлинних процесів, порушення роботи органів статевої сфери, гіпертрофії слизових тканин (ендометріозу).

За допомогою голкотерапії седативного типу можна знизити вироблення гормонів стресу (кортизолу та адреналіну), збільшити вироблення гормонів щастя ендорфінів і дофаміну і нормалізувати баланс естрогенів. Завдяки поліпшенню гормонального фону вдається вилікувати безліч гінекологічних захворювань. Застосування аплікаторів Ляпко на шийно-комірцеву зону і між лопатками (зони стресу) на 20-30 хвилин допомагає боротися зі стресами.

Вплив на низ живота, попереково-крижовий відділ хребта усуває м'язові спазми і покращує кровообіг в області малого тазу. Під час менструації не застосовувати.

Рефлексотерапія в гінекології не обмежується впливом на нервову і ендокринну систему. Оскільки більшість жіночих захворювань відносяться до хвороб холоду, необхідно збільшити кількість тепла в організмі. За рівень енергії тіла відповідає печінка. Майже всі жіночі хвороби розвиваються на фоні млявої роботи цього органу.

Печінка відіграє ключову роль в підтримці балансу жіночих гормонів (естрогенів) в організмі. При недостатній роботі печінки виникає надлишок цих гормонів. Це призводить до мастопатії і інших гінекологічних проблем (міоми, ендометріозу і ін.). Вплив голкотерапією на зони активних точок і меридіану печінки (мал.3) стимулює її роботу, збільшує тепло в організмі, лікує хвороби холоду, покращує гормональний фон. Потрібно тонізувати меридіан печінки: прикладати плоскі аплікатори на зону печінки на 7-10 хвилин або прокатувати «Валиком лицьовим М» 3-7 хвилин по ходу руху енергії в меридіані печінки від великого пальця вгору по внутрішній поверхні обох нижніх кінцівок.

мал.3 Меридіан печінки

Ще один важливий орган, на який впливає рефлексотерапія - нирки. Вони відповідають за циркуляцію крові в нижній частині тіла, включаючи область малого таза. Вплив багатоголкової терапії на зони біологічно активних точок меридіан нирок (мал.4) може нормалізувати роботу органу.

мал.4 Меридіан нирок

Методики при безплідді

В основі методики лежить посилення кровообігу в органах малого тазу і зняття стресових ситуацій, що дуже важливо при терапії безпліддя. Показано вплив на шийно-комірцеву зону, нижньо-грудний відділ хребта, крижовий відділ хребта, низ живота (на 2 пальці нижче пупка) на 20-30 хвилин. Також прокатування 3-7 хвилин «Валиком лицьовим М», «Валиком універсальним М», «Валиком великим М» стоп, внутрішньої поверхні п'ят і по всій внутрішній поверхні ніг, що захопить одночасно меридіан нирок і печінки. Устілки на стопи на 20-30 хвилин. Під час менструації не застосовувати.

Методики при болісній менструації

Болісні місячні (альгоменорея) іноді вважаються нормою. Статистика стверджує, що сильні болі під час менструацій регулярно відчувають 10-15%, періодично - до 70% жінок дітородного віку. Насправді це не норма, а порушення менструальної функції, скорегувавши яку, можна позбутися болю.

Причини болісних менструацій

Залежно від причин, якими викликані болісні місячні, лікарі поділяють їх на 2 типу - первинну і вторинну альгоменорею. Про первинну альгоменорею говорять тоді, коли достовірна органічна причина хворобливих місячних під час обстеження не визначена. Її основні причини - нестабільність рівня статевих гормонів і гормоноподібних речовин і порушення в роботі нервової системи. У цей час підвищується скоротливість маткової м'язи, внаслідок чого здавлюються маткові судини, а тканини не отримують достатнього харчування. Вторинна альгоменорея виникає через захворювання. Найчастіше це запалення, викликане фіброміомою, ендометріоз, травмою, гінекологічної операцією (припікання ерозії, кесарів розтин, видалення міоми та ін.) Радити, що робити при сильних болях при місячних, повинен ваш гінеколог. Зверніться до лікаря, не чекаючи початку нового циклу, щоб встигнути здати необхідні аналізи і мазки, пройти УЗД.

Застосовувати аплікаційну терапію Ляпко можна починати через 3 дні після закінчення місячних і закінчувати за 3 дні до початку. Під час менструації не застосовувати. Зони програми: крижі, куприк, область живота на 2 пальці нижче пупка, пахові складки, внутрішня поверхня стегон, стопи. Час впливу плоскими аплікаторами 20-30 хвилин, прокатування валиками 15 хвилин.

Можна фіксувати маленький аплікатор «Краплинка», «Чарівну стрічку« Здоров'я» на ногу навколо медіальної кісточки на ніч.

Розташування біологічно активних точок на тілі людини і вплив на них

Біологічно активні точки на животі

1.Море енергії VC6 ци -хай - дана біологічно активна точка розташована на два пальця (1,5цуня) нижче пупка, її стимуляція допомагає нормалізувати цикл, позбутися від менструальних болів і запорів. Крім цього, стимуляція цієї точки допоможе при розладах харчування, головному болі і загальної слабкості.

2.Точка початку VC4 Гуань-юань - дана біологічно активна точка розташована на відстані чотирьох пальців (на 3 цуня) нижче пупка на тій же лінії, що і «море енергії». Стимуляція цієї точки допомагає при менструальних болях, нерегулярних менструаціях, проблемах репродуктивної системи.

Точки в паховій області 3.Точкі Rp 12 (Sp 12) ("несуча двері") і Rp 13 (Sp 13) ("особняк"). Симетричні точки, знаходяться в області таза в западині, що утворюється при згинанні нижніх кінцівок (мал.5).

рис.5

Крестец

Крижі 4.Точкі В 27, В 28, В 29, В 30, В 31, В 32, В 33, В 34 (крижові точки). Точки розташовані біля основи хребта в області куприка (мал. 6). Допомагають при болях в нижній частині спини, знімають біль і напругу при менструації.

5.Точка У 48 ("чрево і життєво важливі органи"). Симетрична крапка, знаходиться приблизно на два пальці вліво і вправо від крижів між підставою сідниць і верхньою частиною тазової кістки (мал. 6).

мал.6

Точки на нозі

6.Точка Sp 4 (RP4) гунь-сунь ("дід-онук"). Симетрична крапка, розташована на верхній стороні зводу ступні під великим пальцем, на відстані 1 пальця від кісткового виступу (мал.7).

7.Точка Sp6 (RP6) сань-інь-цзяо на 3 цуня (на 4пальця) вище центру медіальної кісточки (мал.7)

Мал.7

8.Точка Хе-гу - про цю точці відомо багатьом, вона розташована на стику вказівного і великого пальця. Стимуляція цієї точки допомагає нормалізувати нерегулярний цикл, заспокоює м'язи матки, допомагає позбутися від головного болю, болю в плечах, животі, а також від алергій і запорів. Під час вагітності цю біологічно активну точку стимулювати не можна.

поліпшення поліпшення

Варіанти застосування аплікаторів на поперекову і крижово - сідничну зону і низ живота.

1. «Ромашка М» застосовується в положенні лежачи на зони 7, 8, 9 або на низ живота і лобкову зону 18, 19.

Застосування на шийно-комірцеву зону, між лопатками допомагає боротися зі стресами, показано при безплідді, при клімаксі.

2.Аплікатор «Квадро», «Шанс», «Народний», «Устілки плюс» укладається уздовж хребта з захопленням зон 7, 8, 9 або поперек спини по черзі на зону 7, 8, 9; на низ живота і лобкову область на зону 18, 19.

3. Пояс «Малюк», пояс «Універсальний М» - закріплюється поперек хребта поперемінно на зону 7, 8, 9; уздовж хребта на зони 7, 8, 9 або застосовується в положенні лежачи, як звичайний аплікатор, на зони 7, 8, 9 або 18, 19. Також на ці зони можна фіксувати пояс «Чарівна стрічка« Здоров'я».

4. Обкатка «Валиком великим М», «Валиком універсальним М», «Валиком лицьовим М» зон 7, 8, 9, 18, 19, а також внутрішню поверхню стопи, стегон.

Вплив на долоні валиками або «м'ячиком голчастим» протягом 10-15 хвилин дає заспокійливий ефект, допомагає при болісних місячних.

Поясом «Чарівна стрічка« Здоров'я» 1п + 1п, 1 + 2 5 7 - 9 сегментна обмотуються руки з захопленням зони 23, 25, ноги зони 27, 29, 30, 31. «Устілки плюс» на стопи - зона 31.