Остеохондроз шийного відділу хребта

Що таке остеохондроз шийного відділу хребта

Шийним остеохондрозом називають прогресуюче дистрофічно-дегенеративне ураження міжхребцевих дисків в області 1-7 хребців, що належать до шийного відділу.

В результаті шийного остеохондрозу відбувається деформація, виснаження, а потім і поразки тіл хребців. Це порушує нормальне кровопостачання і нервову провідність в області шиї і в тих ділянках, які іннервуються корінцями нервів шийного відділу.

Шийний остеохондроз може бути як ізольованим, так і поєднуватися з остеохондрозом інших відділів - грудного, поперекового і крижового.

Причини

Виділяється ряд факторів які сприяють розвитку остеохондрозу. До них можна віднести:

 • малорухливість і сидячий спосіб життя;
 • сідячі види роботи зі статичної навантаженням на шию;
 • зайва вага, недостатній фізичний розвиток;
 • діспластичні процеси сполучної тканини;
 • порушення кровообігу в області шиї;
 • травми шиї;
 • сколіоз, порушення постави, незручні подушки і матраци;
 • спадкова схильність, дефекти обміну речовин.

Симптоми шийного остеохондрозу. Ускладнення.

Шийний відділ хребта є найбільш вразливим для розвитку остеохондрозу. Хребці в ньому найбільш дрібні в порівнянні з іншими відділами хребта, м'язовий каркас не сильно виражений, на хребці діє вага голови і прямоходіння. У шийному відділі хребці щільно прилягають один до іншого. Навіть мінімальна зміна в них може привести до здавлення і навіть зміщення нервів і кровоносних судин.

Найбільш характерним симптомом, на який скаржаться хворі - біль в шийному відділі. Залежно від зони ураження біль може локалізуватися: в ключиці і плечі; по всьому шийному відділу хребта; на передній поверхні грудної клітки.

Перші ознаки шийного остеохондрозу можуть бути незначними: відчуття тяжкості в голові, головний біль в потиличній зоні, болі в області шиї до вечора, відчуття оніміння або поколювання в плечах і руках.

Провідні симптоми

Вегетативно-дистонічні

Сильні болі в шиї, в області трохи нижче потилиці. Біль виникає після тривалого перебування в одному положенні, після сну, постійне напруження м'язів шиї.

Ускладнено відведення руки в сторону, скутість, оніміння в пальцях. Через здавлення хребетних артерій, спостерігаються неврологічні прояви: головний біль, нудота, запаморочення, необгрунтовані скачки артеріального тиску.

Спинальний симптом.

Болі локалізуються за грудиною зліва.

Даний вид болю слід відрізняти від болю стенокардичного (при стенокардії приносить полегшення нітрогліцерин, при остеохондрозі - ні).

При поступовому порушенні будови міжхребцевих дисків відбувається їх здавлення і виникають обмеження корінців нервів, а також звуження або обмеження артерій і вен, які проходять в області тіл хребців.

Це призводить до формування особливих синдромів - корінчастого і ішемічного:

 • ураження корінців першого шийного хребця (С1): порушення в потилиці;
 • ураження С2 дає больовий синдром в області тімені і потилиці;
 • ураження С3 дає біль в шиї з боку обмеження, зниження чутливості в мові і під'язикових м'язах, можливо порушення мови;
 • ураження С4 і С5 дає біль в плечі і ключиці, зниження тонусу м'язів голови і шиї, гикавку, порушення дихання і болі в серці;
 • ураження С6 буває найчастіше, дає біль від шиї до лопатки, передпліччя, аж до великих пальців рук, може страждати чутливість шкіри;
 • ураження С7 - подібні симптоми з болями в шиї, задній частині плеча, аж до тилу кисті, порушення сили рук і зниження рефлексів.

Порушення кровообігу через стискання судин в області шийних хребців можуть привести до головних болів, запаморочення, порушення зору і шуму у вухах, миготіння мушок перед очима, розладу вегетативних функцій.

Можуть бути прояви кардіального синдрому з гнітючим болем в серці, недоліком повітря і сердцебиттям, порушеннями ритму.

Ускладнення.

Випинання міжхребцевих дисків з формуванням грижі (протрузії).

Розрив міжхребцевого диска з утиском нервів і судин, можливе здавлення спинного мозку, що може призвести до летального результату.

Ураження корінців (радикулопатії), формування шипів на тілах хребців з проявом парезів і паралічів.

При наявності вищеописаних скарг необхідно звернутися до лікаря-ортопеда або невролога, провести необхідні дослідження.

Харчування

Значно полегшити стан при остеохондрозі допоможе правильне харчування. Харчування має бути повноцінним. Якщо людина має нормальну вагу тіла, то за основу можна взяти лікувальну дієту № 15 за Певзнером. Вона містить всі необхідні мінеральні речовини і підвищену кількість жиро- і водорозчинних вітамінів. Необхідно вживати продукти з високим вмістом натуральних хондропротекторів. Хондроітин міститься в червоній рибі, сухожиллях і хрящах тварин, курячому м'ясі.

Обов'язково прийом чистої води в обсязі 1,5-2 літра. Рідина необхідна для запобігання всихання міжхребцевих дисків.

Традиційні і нетрадиційні методи лікування

Лікування

Сьогодні існують як традиційні, так і нетрадиційні методи лікування остеохондрозу у шийному відділі хребта.

Медикаментозні методи лікування: симптоматична терапія анальгетиками для зняття больового синдрому; прийом протизапальних препаратів нестероїдного ряду для зняття запалення і набряку тканин; спазмолітики; препарати для поліпшення кровообігу; хондропротектори для відновлення структури міжхребцевих дисків.

Показаний курс вітамінотерапії групи В, зовнішні засоби для терапії - гелі та мазі, креми з протизапальними, розігріваючими і знеболюючими компонентами.

У період загострення рекомендовано носіння спеціального коміра (комір Шанца).

Ускладнення шийного остеохондрозу з міжхребцевими грижами, що порушують чутливість і кровообіг, можуть лікуватися оперативно.

Тривалість лікування залежить від важкості стану, так як остеохондроз - це прогресуюче хронічне захворювання. Лікування може бути тривалим, а профілактичні курси проводитися довічно.

Фізіотерапевтичні методи лікування.

До них відносяться ЛФК, магнітотерапія, бальнеотерапія, лазеротерапія, голкорефлексотерапія, аплікаційна терапія Ляпко, масаж.

Лікувальна фізкультура

Обов'язково щодня по кілька разів на день робити вправи для лікування шийного остеохондрозу. Вони включають в себе самомасаж, комплекс спеціальних вправ. Варто уникати травм шиї і підняття важких предметів. Необхідно поєднувати тривале сидіння з періодами відпочинку і розминки.

Основа здоров'я шийного відділу хребта - це міцна і здорова спина, фізична активність, зручне ліжко з анатомічними подушками і матрацом, правильна постава і правильне харчування.

Аплікаційна терапія Ляпко

мал.1

Зони аплікацій (мал.1):

 • основні 2, 3;
 • додаткові 1, 4, 12, 13;
 • допоміжні 20, 22, 28, 31.

Варіанти аплікаторів на шийно-комірцеву зону (основна і додаткова зони).

1. «Ромашка М» застосовується в положенні лежачи на зони 1, 2, 3 або 2, 3, 4. Для рівномірного притиску необхідно використовувати валики або складений рушник.

2. Аплікатор «Квадро», «Шанс», «Народний», «Масажна подушка гольчаста» укладаються як уздовж, так і на хребет, із захопленням зон 1, 2, 3, 4 або поперек спини на зону 3, на передній поверхні грудної клітини, на зони 12, 13.

«Устілки плюс» використовувати в парі з захопленням зон 1, 2, 3, 4 в різних варіантах: одна устілка уздовж на зонах 1, 2, 3 друга поперек на зоні 4; на передній поверхні грудної клітки, на зони 12,13.

3. Пояс «Малюк» - фіксується поперек хребта на зоні 3 або в положенні лежачи (застосовуючи, як звичайний аплікатор) на зони 1, 2, 3, 4; на передній поверхні грудної клітки, на зони 12, 13.

4. Пояс «Універсальний М», фіксується на область шиї з захопленням зон 2,12; в положенні лежачи поперек хребта на зону 3; на передній поверхні грудної клітки, на зони 12,13.

5. Пояс «Чарівна стрічка« Здоров'я » 3-х сегментна обмотується навколо шиї, голови, що дозволяє захопити зони 1,2,12.

6 . Обкатка «Валиком великим М», «Валиком універсальним М», «Валиком лицьовим М» зони 1, 2, 3, 4,12, 13

Варіанти аплікаторів на допоміжні зони:

1. Аплікатор «Ромашка М» прикладати на зону 20, зафіксувавши її гумовими ремінцями, прокатування зони 20 валиками.

2. «Чарівна стрічка« Здоров'я » 5-7 сегментна обмотуються руки: зони 20, 22, ноги зони 28, 31.

3. Обкатка «Валиком великим М», «Валиком універсальним М», «Валиком лицьовим М» зон 20, 22 на руках; 28, 31 на ногах.

4. «Устілки плюс» на стопи – зона 31.

Загальні рекомендації

Застосовуючи аплікатор, використовують основні, додаткові і зони максимальної болю, але при дуже виражених болях слід накладати аплікатори вище і нижче больової зони або використовувати точки і зони протилежного боку. Час процедури 10 -30 хвилин.

Якщо шийний остеохондроз поєднується з остеохондрозом інших відділів - грудного, поперекового і крижового, то аплікаційна терапія може застосовуватися одночасно або по черзі на всі відділи хребта. Чим більше площа впливу, тим ефект краще.

Відео з доктором