Біль у м'язах

Що таке хронічний м'язовий больовий синдром

Лікування і профілактика хронічного м'язового болю актуальна і складна проблема. Больові м'язово-скелетні синдроми часто викликають тривалі втрати працездатності навіть у людей молодого віку. У нормі під час роботи один м'яз повинен скорочуватися, а в цей час інший (м'яз-антагоніст) - розслаблятися, відновлюватися.

Хронічний м'язовий больовий синдром - це зниження функції м'язових волокон, що виникає в результаті тривалого статичного навантаження малої інтенсивності, що супроводжується посиленням обмінних процесів, підвищенням скоротливої здатності в цих м'язових волокнах, що приводить до виникнення локального м'язового спазму зі здавленням судинно-нервових утворень і порушенням кровообігу.

Пусковий механізм больового м'язового синдрому

Пусковим механізмом больового м'язового синдрому є деформація працюючих м'язів, коли товста і сильніша її частина розтягує тонку і слабку. При цьому товста і сильніша частина м'язи спазмована, в ній порушений обмін речовин і кровопостачання, а друга частина перерозтягнута, кровопостачання в ній достатньо, але вона «втомлена». Подібна ситуація може виникнути не тільки в одному м'язі, але і в м'язах-антагоністів.

При виснаженні резервних можливостей серед м'язових волокон поступово формуються напружені пучки з підвищеною подразливістю –міофасціальні тригерні пункти (точки, зони), які при натиску відчуваються, як хворобливий щільний тяж.

Клінічні ознаки тригерних пунктів

Клінічні ознаки тригерних пунктів проявляються в нестерпному болі при натисненні; здатності викликати іррадіацію болю в віддалені, характерної для даної м'язи зони; вегетативних порушеннях. Тригерні точки розташовуються в межах напружених, ущільнених пучків скелетних м'язів або в їх фасціях і можуть перебувати як в активному, так і в латентному стані. Активна тригерних точка - це ділянка гіпердратівливості в м'язі або її фасції, що виявляється у вигляді болю.

При цьому біль відчувається не стільки в області критичної точки, але і у віддалені від неї, характерній для даної точки області. Відображена біль може спостерігатися в спокої і при русі. Активний тригер дуже чутливий, перешкоджає повному розтягуванню м'яза і трішки послаблює її силу. При спробі активного розтягування м'яза біль і в самому м'язі і в зоні відбитих болів різко посилюється. Тригерні точки можуть перебувати в латентному (прихованому) стані. У цих випадках виявляється болючість при пальпації місця розташування тригера, але у віддалених областях болів не виникає. Латентні тригерні точки зустрічаються набагато частіше, ніж активні. Так, при обстеженні 200 молодих людей латентні тригери виявлені у 54% дівчат і 45% юнаків. При цьому активні тригерні точки були визначені лише в 5% випадків. Латентні тригерні точки під впливом несприятливих впливів, таких як тривале перебування м'язів в спазмованому стані, переохолодження, підвищене фізичне навантаження, можуть переходити в активну фазу, тобто ставати активними тригерними точками. Якщо крім болю в м'язах з'являються болі в шийно-комірцевій зоні, грудній клітці, спині, попереку, кінцівках, а також відзначається підвищення температури, то потрібно звернутися до лікаря.

Причини виникнення болю в м'язах

Болі в м'язах «говорять» про перенапруження в них. Вони виникають на фоні стресу, травм, тривалої іммобілізації м'язів, деяких захворювань (остеохондроз хребта, аномалії розвитку: асиметрія тіла при різній довжині ніг, плоскостопість). Серед причин також малорухливий спосіб життя; м'язове напруження, пов'язане з сидячою роботою або неправильною позою при читанні та писанні, роботі за комп'ютером; через невміння розслабляти м'язи і давати їм необхідний відпочинок. Напруга може досягати такого ступеня, що виникає біль.

До групи ризику виникнення міоскелетного синдрому відносяться: особи, що зберігають вимушену незручну позу протягом робочого часу, що виконують однотипні рухи (наприклад, робота на конвеєрі), пацієнти, які страждають будь-якими порушеннями постави, в результаті чого відбувається тривале здавлювання м'язів. Тривале збереження однієї пози під час глибокого сну також може активізувати тригерні точки. Саме в цих випадках з'являються глибокі, погано локалізовані, розлиті болі в спині після ранкового підйому з ліжка.

Тривала нерухомість кінцівки внаслідок переломів

Особливе значення має тривала нерухомість кінцівки внаслідок переломів. Дуже відповідально слід підходити до підбору милиць, оскільки неправильно підібрані за зростом милиці можуть викликати різні ураження м'язової, кісткової тканини і нервів (запалення плечового суглоба, травматичний плексит та ін.). Низькі милиці призводять до надмірної сутулості, користування однією милицею призводить до бічних викривлень хребта.

Після зняття гіпсу м'язи завжди болісно напружені, вимагають поступового розтягнення, а суглоби - «розробки». Після зняття гіпсу болі можуть з'являтися практично у всіх частинах спини, так як іммобілізація як верхніх, так і нижніх кінцівок після переломів призводить до грубого порушення стереотипу рухів всього тіла і появі виражених асиметрій тіла.

Здавлювання м'язів ременями сумки або лямками рюкзака, вузькими, тугими або важкими (наприклад, зимове пальто) частинами одягу, бандажами або корсетами може активізувати тригерні точки у відповідних м'язах.

Переохолодження м'язів, психічні чинники

Переохолодження м'язів - як загальне, так і місцеве. Сидів на протязі, «надуло» шию, «продуло» поперек і т.д. Охолодження - один з найпоширеніших провокуючих чинників. Зазвичай поєднується з перевантаженням м'язів, коли охолоджуються напружені м'язи.

Психічні фактори

Емоційний стрес завжди супроводжується м'язовою напругою, що забезпечує готовність організму до боротьби або втечі. Після припинення стресового впливу м'язи часто залишаються в напруженому стані. Також важлива роль хронічних стресових ситуацій, коли м'язи обличчя, шиї, тулуба знаходяться в скороченому стані і людина як би «розучується» контролювати м'язову напругу і розслаблює м'язи. У стані хронічного стресу змінюються хода і стереотип рухів. Згадайте вираз - «його зігнуло горе». Стан психіки завжди відбивається на рухах, у людини змінюється так звана психомоторики. Зміна пози призводить до спазмів і перевантажень м'язів, з'являються болі, які в свою чергу ще більше порушують ходу і позу.

Хвороби вісцеральних органів і суглобів

Практично будь-яка соматична патологія може супроводжуватися міофасціальними больовими синдромами. Больова імпульсація з ураженого внутрішнього органу або суглоба призводить до захисної напруги відповідних м'язів для іммобілізації суглоба або створення м'язового «корсета» навколо хворого органу. Так, ішемічна хвороба серця з нападами стенокардії або інфаркт міокарда, як правило, супроводжується появою міофасціальних больових синдромів в області грудної клітини зліва; загострення хронічного панкреатиту - в нижньо-грудному і поперековому відділі хребта.

Перевантаження нетренованих м'язів - більш характерна для людей розумової праці зі слабким м'язовим корсетом. При незвичній тривалій роботі слабких і нетренованих м'язів в них виникає хвороблива м'язова напруга і активізуються тригерні точки. Часто м'язовий біль виникає на початку дачного сезону при фізичних перевантаженнях на городі після зимової бездіяльності, під час занять спортом при розтягуванні м'язів, при невдалому повороті. Кидки в баскетболі, подача в великому тенісі, метання списа або штовхання ядра згубно позначаються на НЕ розігрітих і непідготовлених м'язах. Прямий удар м'яза може активізувати тригери, які залишаються в активному стані після регресу гематоми.

Як позбутися болю в м'язах?

Поліпшення кровообігу в пошкоджених м'язах і нормалізація всіх видів обміну речовин, сприяють видаленню молочної кислоти - продукту розпаду. Болі в м'язах позбавляють здорового, глибокого сну. При відсутності повноцінного сну в організмі утворюється менше гормону росту, необхідного для відновлення м'язів. Антистресові методики, повноцінний відпочинок, натуральні природні протизапальні та протинабрякові засоби, адекватне фізичне навантаження в поєднанні з тепловими та фізіотерапевтичними процедурами на фоні лікувального голодування прискорюють процеси «загоєння».

При лікуванні больового м'язового синдрому необхідно: усунути причину виникнення болю, перервати больову імпульсацію з спазмованих м'язів, запобігти подальшому розвитку патологічного процесу, зменшити або зняти біль, запобігти виникненню м'язового спазму і максимально підвищити поріг чутливості больових рецепторів, поліпшити кровообіг, стимулювати тканинні обмінні процеси, підвищити функціональні можливості м'язів і рівень психоемоційного комфорту.

Для лікування міофасціального синдрому застосовуються лікувальні блокади, фізіотерапія, масаж, лікувальна фізкультура. Дуже ефективними методами лікування є постізометрична релаксація (метод мануальної терапії) і акупунктура. У деяких випадках необхідний прийом лікарських препаратів, що знімають спазм скелетної мускулатури. Важливим моментом лікування є виявлення і терапія захворювань, що сприяють розвитку міофасціального больового синдрому (остеохондроз хребта, артрози та ін.)

Профілактика

  • дотримання режиму праці та відпочинку
  • правильне положення тіла під час роботи
  • наявність коротких перерв у роботі
  • контроль свого психоемоційного стану
  • проведення гімнастичних вправ для розслаблення м'язів
  • ведення активного способу життя

Треновані м'язи здатні витримувати великі навантаження, в порівнянні з нетренованими. Звертати увагу на спину потрібно не тільки тоді, коли вона вже почала боліти. Щоденні вправи, спрямовані на розробку м'язів всього тіла, віднімуть не більше 20 хвилин в день та дозволять наситити всі клітинки киснем, запустити в роботу безліч хімічних, органічних процесів в тканинах і підняти життєвий тонус на належний рівень.

Біль у м'язах спини, як і більшість захворювань, попередити набагато простіше ніж лікувати, тому вчіться мудрому відношенню до свого тіла і воно не залишить це без уваги. Аплікаційна терапія Ляпко є простим, безпечним засобом профілактики і лікування м'язового болю в домашніх умовах.

Аплікаційна терапія Ляпко

Больові міоскелетні синдроми вимагають тривалого періоду лікування, реабілітації, вторинної профілактики реактивації тригерних пунктів і профілактики їх виникнення. З цією метою важливо використовувати лікувально - профілактичні засоби широкого спектра впливу на основні етіопатогенетичні чинники. Одним з таких засобів може бути поверхнева багатоголкова рефлексотерапія. Для її проведення останнім часом широко використовуються аплікатори Ляпко.

Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антістресорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини.

Тривала периферична імпульсація в спинномозкові центри викликає рефлекторні місцеві реакції в зоні програми аплікаторів Ляпко, які проявляються розширенням капілярів і активацією судинної ланки мікроциркуляції, поліпшенням артеріовенозного кровотоку, що супроводжується місцевим підвищенням температури і почервонінням шкіри, релаксацією м'язів, стимуляцією тканинного обміну, поліпшенням відновних процесів.

Важливо відзначити, що локальне (місцеве) поліпшення кровообігу при аплікаційній терапії відбувається без додаткового навантаження на серце, завдяки всмоктуючій дії капілярами крові з артеріальної мережі, за рахунок осмосу і негативному тиску в зоні посткапілярних венул. Це дуже важливо для всіх категорій хворих і, особливо, з ішемічною хворобою серця, недостатністю кровообігу 1-2 ступеня, людей похилого віку.

Застосовується масаж з використанням масажера «Фараон», час впливу 10-15 хвилин. Обкатка спини валиком великим до появи легкого почервоніння шкіри (5-10 хвилин, в залежності від реакції шкіри), або укладання на плоскі аплікатори великих розмірів на 30-40 хвилин.

Варіанти аплікаторів на шийно-комірцеву зону:

1. При напрузі в м'язах шийно-комірцевої зони (зона стресу), зручно застосовувати пристрій аплікаційний «Ромашка М».

2. Аплікатори «Квадро», «Шанс», «Народний», «Масажна подушка голчата», «Устілки плюс» укладаються як уздовж, так і на хребет.

Спільне застосування плоских пристроїв аплікаційних Ляпко, голчатих валиків і масажера «Фараон» взаємно потенціює (збільшує) їх лікувальну ефективність.

Рекомендовано носіння маленьких аплікаторів і аплікаційних поясів в місцях найбільших болів.

Після зняття аплікатора в місці його застосування протягом 10 хвилин всі пори відкриті, тому для поліпшення оздоровчого ефекту, для «підживлення» м'язів, зняття болю рекомендується прикласти на 15-30 хвилин теплий компрес: Бішофіт 30% (на 2 ст. Ложки води + 1 ст. ложка Бішофіту) +1 ампула віт В12 1.0 мл + 1 ампула анальгіну + 10 крапель дімексиду або компрес з 1,5% морською сіллю: на 100 мл води + 1,5 г солі. Курс лікування 7-9-12 процедур до зменшення больових відчуттів, лікування можна повторити через 2-4 тижні.