Аплікаційна терапія при цукровому діабеті

Що таке цукровий діабет, класифікація

Цукровий діабет - ендокринне захворювання, обумовлене недоліком в організмі гормону інсуліну або його низькою біологічною активністю.

Буває двох типів: цукровий діабет 1 типу та цукровий діабет 2 типу.

Цукровий діабет 1 типу - це порушення обміну речовин, яке відбувається через недостатнє утворення в організмі хворого власного інсуліну. Хворі на цукровий діабет 1 типу називаються "інсулінозалежними" - саме вони потребують регулярних ін'єкцій інсуліну, і дуже часто захворювання у них буває вродженим. Зазвичай захворювання 1 типу проявляється вже в дитячому або юнацькому віці, як правило, до 30 років, хворіють худі люди, це зустрічається в 10-15% випадків.

Цукровий діабет 2 типу - виникає через порушення впливу інсуліну на тканини. Розвивається поступово і вважається "діабетом літніх" людей. Зазвичай характерний для людей старше 40 років, що мають надмірну вагу. Зустрічається цей тип діабету в 80-90% випадків, і успадковується практично в 90-95% випадків. Виробляється інсулін у підшлунковій залозі, і тому хворі на цукровий діабет часто виявляються серед тих, хто має різні порушення в роботі цього органу.

Причини розвитку діабету I і II типів принципово різні.

У хворих на діабет 1 типу внаслідок вірусної інфекції або аутоімунної агресії розпадаються бета-клітини, що продукують інсулін, через що розвивається його дефіцит.

У хворих на діабет 2 типу бета-клітини виробляють достатню або навіть більшу кількість інсуліну, але тканини втрачають властивість сприймати його специфічний сигнал.

Причини виникнення

Діабет є одним з найбільш поширених ендокринних розладів, кількість хворих яким збільшується з кожним роком, особливо в розвинених країнах. Це результат сучасного способу життя і збільшення числа зовнішніх етіологічних чинників, серед яких виділяється ожиріння.

До головних причин розвитку цукрового діабету відносяться:

 1. Переїдання, що веде до ожиріння.
 2. Аутоімунні хвороби (напад імунної системи організму на власні тканини організму) - гломерулонефрит, аутоімунний тиреоїдит, гепатит, вовчак та ін. можуть ускладнюватися цукровим діабетом.
 3. Спадкова схильність. Цукровий діабет в кілька разів частіше зустрічається у родичів хворих на цукровий діабет.
 4. Вірусні інфекції, які руйнують клітини підшлункової залози, що виробляють інсулін: краснуха, вірусний паротит (свинка), вітряна віспа, вірусний гепатит, тощо.
 5. Нервово-психічні переживання і стреси, складні умови побуту, важка праця.

Людина, яка має спадкову схильність до діабету, протягом усього життя може так і не стати діабетиком, якщо буде контролювати свої емоції - не дозволяти невдоволенню «оселяться у себе всередині». Вести здоровий спосіб життя: правильно харчуватися, бути фізично активним, спостерігатися у лікаря і т.д.

Симптоми цукрового діабету

Як правило, симптоми діабету 1 типу - гострі, хвороба починається раптово. При діабеті 2 типу стан здоров'я погіршується поступово, в початковій стадії симптоматика мізерна.

 1. Сильна спрага і часте сечовипускання - класичні ознаки і симптоми цукрового діабету.
 2. Підвищена втома.
 3. Поліфагія - спрага, вже не до води, а до їжі.
 4. Інтенсивне скидання ваги.
 5. Зниження зору.
 6. Погане загоєння ран або часті інфекції.
 7. Оніміння в руках і ногах.
 8. Червоні, опухлі, чутливі ясна.

Якщо при перших симптомах цукрового діабету не вжити заходів і не звернутися до лікаря, то з часом з'являються ускладнення, пов'язані з порушенням насичення тканин, - трофічні виразки, захворювання судин, зміни чутливості, зниження зору. Важким ускладненням цукрового діабету є діабетична кома, що виникає частіше при інсулінозалежному діабеті, при відсутності достатнього лікування інсуліном.

Діабет має хронічний перебіг і супроводжується порушенням різних видів обміну речовин: білкового, жирового, вуглеводного, мінерального, а також водно-сольового.

Розділяється за ступенем тяжкості

 1. Повністю компенсований, рівень глюкози не перевищує 6-7 ммоль / л, відсутня глюкозурія (виділення глюкози з сечею).
 2. Часткова компенсація, рівень глюкози підвищений незначно до 7-10 ммоль / л. З'являються ознаки ускладнень діабету і ураження типових органів: очей, нирок, серця, судин, нервів, нижніх кінцівок.
 3. Постійно прогресуючий перебіг і неможливість медикаментозного контролю. Рівень глюкози коливається в межах 13-14 ммоль / л, відзначається стійка глюкозурія (виділення глюкози з сечею), висока протеїнурія (наявність білка в сечі), з'являються явні прояви ураження органів-мішеней. Прогресивно знижується гострота зору, зберігається важка артеріальна гіпертензія, знижується чутливість з появою сильних болів і оніміння нижніх кінцівок.
 4. Декомпенсація процесу і розвиток важких ускладнень. Рівень глікемії підвищується до критичних цифр (15-25 і більше ммоль / л), погано піддається корекції. Характерно розвиток ниркової недостатності, діабетичних виразок і гангрени кінцівок. Ще одним з критеріїв 4 ступеня діабету є схильність до розвитку частих діабетичних ком.

Діагностика. Які ж показники цукру вважаються нормою?

Діагноз «діабет» виставляють при збігу наступних ознак.

 1. Концентрація глюкози в крові (натще) перевищує норму 6,1 ммоль на літр (моль / л). Після прийому їжі через дві години - вище 11,1 ммоль / л;
 2. Концентрація глюкози в крові (натще) перевищує норму 6,1 ммоль на літр (моль / л). Після прийому їжі через дві години - вище 11,1 ммоль / л;
 3. Перевищення рівня глікозильованого гемоглобіну - більше 6,5%;
 4. Присутність в сечі цукру;
 5. Присутність в сечі ацетону, хоча ацетонурія не завжди показник діабету.

Які ж показники цукру вважаються нормою?

 • 3.3 - 5.5 ммоль / л це норма цукру в крові незалежно від вашого віку
 • 5.5 - 6 ммоль / л це предиабет, порушення толерантності глюкози.

Якщо рівень цукру показав позначку 5.5 - 6 ммоль / л - це сигнал, що в організмі почалося порушення вуглеводного обміну і ви вступили в небезпечну зону.

Що потрібно робити - це знизити рівень цукру в крові. Якщо є зайва вага - потрібно від неї позбуватися, обмежити споживання їжі до 1800 ккал на добу, включати в свій раціон діабетичні продукти, відмовитися від солодощів, готувати на пару.

Наслідки і ускладнення діабету

Гострі ускладнення представляють собою стан, який розвивається протягом днів або навіть годин, при наявності цукрового діабету.

 1. Діабетичний кетоацидоз.
 2. Гіпоглікемія.
 3. Гіперосмолярна кома.
 4. Лактацидотична кома.

Пізні наслідки являють собою групу ускладнень, на розвиток яких потрібні місяці, а в більшості випадків роки перебігу захворювання.

 1. Діабетична ретинопатія - ураження сітківки ока. Закінчується крововиливами на очному дні, може привести до відшарування сітківки.
 2. Діабетична мікро - та макроангіопатія - порушення проникності судин, підвищення їх ламкості, схильність до тромбозів і розвитку атеросклерозу (виникає рано, уражаються переважно дрібні судини).
 3. Діабетична полінейропатія - найчастіше у вигляді двосторонньої периферичної нейропатії за типом «рукавичок і панчоха», що починається в нижніх частинах кінцівок.
 4. Діабетична нефропатія - ураження нирок, призводить до розвитку хронічної ниркової недостатності.
 5. Діабетична артропатія - болі в суглобах, «хрускіт».
 6. Діабетична офтальмопатія, крім ретинопатії, включає в себе ранній розвиток катаракти (помутніння кришталика).
 7. Діабетична енцефалопатія - зміни психіки і настрою, емоційна лабільність або депресія.
 8. Діабетична стопа - ураження стоп хворого на цукровий діабет у вигляді гнійно-некротичних процесів, виразок і кістково-суглобових уражень, що виникає на тлі зміни периферичних нервів, судин, шкіри і м'яких тканин, кісток і суглобів. Є основною причиною ампутацій у хворих на цукровий діабет.

Також при діабеті підвищений ризик розвитку психічних розладів - депресії, тривожних розладів пов'язаних з прийомом їжі.

Самоконтроль. Лікування. Прогноз.

Самоконтроль

Самоконтроль рівня глікемії є одним з основних заходів, що дозволяють добитися ефективної тривалої компенсації вуглеводного обміну.

Сучасним і адекватним методом оцінки стану є використання глюкометрів.

Лікування

В даний час лікування цукрового діабету в переважній більшості випадків є симптоматичним і спрямоване на усунення наявних симптомів без усунення причини захворювання, так як ефективного лікування діабету ще не розроблено.

Залежно від типу цукрового діабету хворим призначають введення інсуліну або прийом всередину препаратів, що мають цукрознижуючу дію. Хворі повинні дотримуватися дієти, якісний і кількісний склад якої також залежить від типу цукрового діабету.

Прогноз

В даний час прогноз при всіх типах цукрового діабету умовно сприятливий, при адекватно проведеному лікуванні і дотриманні режиму харчування зберігається працездатність. Прогресування ускладнень значно сповільнюється або повністю припиняється. Однак слід зазначити, що в більшості випадків в результаті лікування причина захворювання не зникає, і терапія носить лише симптоматичний характер.

Про що говорить східна рефлексотерапія

Хворі на цукровий діабет часто виявляються серед тих, хто має різні порушення в роботі підшлункової залози.

Якщо розглядати з позиції східної рефлексотерапії, підшлункова залоза символізує «солодкість» життя, вміння радіти і насолоджуватися життям. Неприйняття подій і ситуацій може привести до гніву, а як наслідок до запалення підшлункової залози. Діабет другого типу розвивається частіше у літніх людей. До старості люди накопичують багато неприємних емоцій: образа на життя, на людей, на уряд, гіркоту втрат, туга. У них поступово формується відчуття, що в житті не залишилося нічого приємного, «солодкого», відчувають сильний дефіцит радості.

Діабетикам не можна їсти солодкого. Їх організм через цю хворобу буквально говорить їм, що можна отримувати солодке не тільки від їжі, але з навколишнього середовища. Потрібно навчитися насолоджуватися життям. Змінити свій світогляд, щоб все в цьому світі приносило радість і насолоду. Вибирати тільки найприємніше для себе, приймати життя таким, яким воно є, без претензій і образ. Лягайте спати - дякуйте Всесвіт, людей за прожитий день, за ті уроки, які прийшли разом з ним. Прокидаєтеся - дякуйте за новий день, за ті блага і нові уроки, які він принесе. Треба розуміти, що в житті не буває поганих ситуацій. Бувають ситуації, які приносять нам радість, і неприємні моменти, на яких ми вчимося. Одні дарують радість, інші підносять уроки. Других дякувати потрібно більше - вони дають нам можливість духовно розвиватися.

Лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичне лікування. Дихальні вправи.

Хворим на цукровий діабет рекомендується вести активний спосіб життя. Обов'язкові прогулянки і заняття лікувальною фізкультурою не менше півгодини в день. Фізичні навантаження повинні підбиратися індивідуально. Залежно від тяжкості захворювання і супутніх діагнозів, хворому рекомендують біг, велосипедні прогулянки, плавання або просто ходьбу, дихальні вправи. Ці нескладні дії допомагають поліпшити кровообіг, насичують органи киснем, посилюють тонус м'язів. Знижується зайва вага, як одна з причин цукрового діабету, нормалізується загальне самопочуття. При цьому хворим будь-якою формою діабету слід пам'ятати, що інтенсивна м'язова робота і стресові ситуації різко підвищують рівень глюкози в крові.

При цукровому діабеті 1 типу лікарі призначають фізіотерапевтичне лікування з дієтою в комплексі. Це допомагає підсилити вироблення інсуліну в організмі, тримати вагу під контролем.

Фізіотерапія при цукровому діабеті 2 типу дозволить зменшити прийом цукрознижувальних препаратів, запобігає появі ускладнень. Показані електрофорез, магнітотерапія, лікувальні ванни, голковколювання, аплікаційна терапія Ляпко, масаж і ін.

Дихальні вправи при цукровому діабеті підсилюють основний обмін, мають загальнозміцнювальну дію, і сприяють значному поліпшенню самопочуття хворих.

Для людей з цукровим діабетом 2 типу при тяжкому перебігу хвороби, коли стандартні форми лікувальної фізкультури вони виконувати не в змозі, дихальні вправи є основним видом фізичного навантаження.

Уповільнене дихання нормалізує серцевий ритм, зміцнює серце і підсилює стійкість до стресів.

Існує багато варіантів дихальних вправ. Кожен може вибрати те, що йому більше підходить. Це може бути дихальна гімнастика по Бутейко, парадоксальна гімнастика по Стрельникової, ендогенне дихання Фролова, дихання від Ю. Вілунаса і інші. Всі вони асоціюються з позитивним настроєм, в результаті якого поліпшується робота органів травлення та нервової системи. Цими вправами можна зменшити частоту серцевих скорочень, знизити артеріальний тиск і на 20% знизити рівень кортизолу (гормону стресу).

Наприклад:

 • П'ятисекундний вдих, п'ятисекундний видих, між вдихом і видихом непомітна пауза. Робити по 5 хвилин 3 рази в день.
 • На 6 секунд вдих, 3 секунди затримка дихання, 6 секунд видих або 5-3-5, як вам зручно і ін.

Аплікаційна терапія Ляпко

При вперше виявленому діабеті аплікаційна терапія на зони проекції підшлункової залози спереду і ззаду допомагає органу відновитися енергетично.

Метали, що входять до складу голок аплікаторів позитивно впливають на роботу підшлункової залози. Цинк підсилює вироблення інсуліну, мідь регулює рівень цукру в крові. Під час процедури відбуваються явища мікроіонофореза, при якому організм отримує необхідні для нього метали.

Справитися з проявами нейропатії і порушеннями нервової провідності допоможе аплікаційна терапія Ляпко. Вона відновлює чутливість уражених відділів, зменшує больові прояви, добре поєднується з масажем, з усіма видами фізіопроцедур і з медикаментозним лікуванням.

У больных сахарным диабетом наблюдается снижение иммунной системы и тяжёлое течение инфекционных заболеваний, грибковые инфекции. Онемение рук и ног, сухость кожных покровов, плохое заживление ран, наличие кожных инфекций.

У хворих на цукровий діабет спостерігається зниження імунної системи і важкий перебіг інфекційних захворювань, грибкові інфекції. Оніміння рук і ніг, сухість шкірних покривів, погане загоєння ран, наявність шкірних інфекцій. Аплікаційна терапія має виражену знеболювальну та спазмолітичну дію. Покращує кровообіг, лімфоток, мікроциркуляцію, зменшує набряк тканини. Активує тканинні механізми імунного захисту, підвищує в крові рівень власних опіатних пептидів і антістрессорних гормонів, знижує рівень чутливості больових рецепторів, чинить позитивний психоемоційний вплив і, як результат, стимулює загальні адаптаційні механізми людини.

Тривала периферична імпульсація в спинномозкові центри викликає рефлекторні місцеві реакції в зоні програми аплікаторів Ляпко, які проявляються розширенням капілярів і активацією судинної ланки мікроциркуляції, поліпшенням артеріовенозного кровотоку, що супроводжується місцевим підвищенням температури і почервонінням шкіри, релаксацією м'язів, стимуляцією тканинного обміну, поліпшенням відновних процесів.

Під час аплікаційної терапії Ляпко немає навантаження на серце, поліпшується периферичний кровообіг, краще починають працювати капіляри, венули і наше серце в цей час відпочиває. Ця процедура показана людям похилого віку з ішемічною хворобою серця, з серцевою недостатністю 1-2 ступеня.

Під час аплікаційної терапії Ляпко немає навантаження на серце, поліпшується периферичний кровообіг, краще починають працювати капіляри, венули і наше серце в цей час відпочиває. Ця процедура показана людям похилого віку з ішемічною хворобою серця, з серцевою недостатністю 1-2 ступеня.

Аплікаційна терапія повинна застосовуватися з урахуванням стану шкіри. Дуже важливо уникати травматизму шкіри. З цією метою рекомендується застосовувати аплікатори з меншим кроком, наприклад: 3,5 мм, 4,9 мм, 5.0 мм. Плоскі аплікатори «Ромашка М»; «Квадро 4,9», «Шанс 4,9». Пояси: «Універсальний М», «Малюк», «Чарівна стрічка« Здоров'я ». Можна використовувати устілки, так як на них є ще додаткові обмежувальні стовпчики. Якщо є проблема зі шкірою, знижена чутливість - на устілках краще не стояти, процедуру проводити в положенні сидячи. Також можна застосовувати аплікаційні валики: «Валик універсальний М», «Валик лицьовий М», «М'ячик голчастий».

Можливе проведення процедури через тонку тканину або марлеву прокладку, яку для посилення ефекту і отримання явища електрофорезу, рекомендується змочити відваром лікарських трав, показаних при цукровому діабеті. Вплив з лікарськими травами допомагає досягти антисклеротичної дії, зменшення запальних процесів.

Медитація

Під час процедури можна створити приємну, заспокійливу обстановку, увімкнути гарну музику. Якщо це у вечірній час, то приглушити світло, запалити ароматичні палички. Класична музика допомагає мозку придушити «ненормальні» хвилі і поліпшити здоров'я.

Багато людей живуть, маючи в голові власного «мучителя», постійно прокручуючи негативні події, звідси причина горя, страждань, хвороб. Аплікаційна терапія допомагає свідомості відключитися від проблем і дає можливість перебувати тут і зараз. Під час процедур особливо добре працюють різні медитативні техніки. Наприклад: сконцентрувати на 15 секунд увагу на своєму тілі, подібно хвилі пробігти від кінчиків пальців до маківки голови і назад. Закрити очі, вдих животом, видих. Уявити себе охопленим світлом, вдихнути його. Сконцентруватися на хворому місці кілька секунд, висловити вголос намір, наприклад: «Я вільний від болю в животі і т.п.», потім уявити радісні, приємні моменти з дитинства або місця, де ви відчуваєте подібний стан. Перебувати в такому стані 5-10хвилин. Будете здивовані, але біль буде проходити, ефект від лікування буде більш виражений.

Любіть себе, радійте, створюйте разом з аплікатором Ляпко санаторій в себе вдома круглий рік!

При діабетичній поліневропатії бажано прокатувати ноги, стопи, руки «Валиком універсальним - М», «М'ячиком голчастим», можна обмотувати «Чарівними стрічками« Здоров'я », на стопу застосовувати устілки в положенні сидячи. Можна застосовувати ванночки і ванни, спільно з аплікаційним обгортанням. Впливаючи на клітинному рівні, такі процедури викликають рівновагу кровоносного русла, прискорюють обмін речовин.

Зони аплікацій: основні 5,6; додаткові 15,16; допоміжні 1,2,23,29,31 (мал.1)Крім зазначених зон застосування аплікаторів і валиків, досить ефективним є тривала фіксація (30-60 хв.) маленьких аплікаторів в точках А, В, С, D по черзі, перехресно, чергуючи через день стопи. Наприклад, А1, А2 праворуч, В праворуч, С справа, D зліва, а на наступний день - навпаки. Потенціювання лікувального ефекту і стабілізація результатів найбільш виражені при поєднанні аплікацій з відваром з листя чорниці, стручкової квасолі, листків кропиви і кореня кульбаби та ін.

Видео с доктором