12 меридіанів рефлексотерапії

Найважливішим становищем, що становить основу методу поверхневого множинного акупунктури, є вчення про точки і зони акупунктурного впливу - проекції ділянок найбільшої активності системи шкірно-органної взаємодії, існування якої доведено дослідженнями (зони Захар'їна-Геда, шкірно-сегмент).

Меридіан легень (P) (парний, інь)

Приймає енергію від меридіана печінки та передає її меридіану товстої кишки. Класичні канони китайської народної медицини визначають таким чином основну функцію легені.

 1. Легкі контролюють рівень обміну речовин та дихання
 2. Регулююча функція, тобто. надають серцю додаткову допомогу у кровообігу.
 3. "Контролюють шкіру". Патологія легенів впливає на функцію шкіри, стан волосся та функцію потових залоз. Хороший стан шкіри та волосся багато в чому залежить від стану легень. Шкіра має охоронну функцію, забезпечує терморегуляцію, а терморегуляція пов'язана з легкими (недолік - порушена терморегуляція-застуди).
 4. «Ніс – двері легень». Легкі контролюють носоглотку, гортань, мигдалики, трахею та бронхи, у функції яких тісно взаємопов'язані. Погіршення функції дихання часто призводить до погіршення функції носового дихання, тому ніс є дзеркалом меридіана легень.

Період максимальної активності від 3 до 5 годин. у цей період меридіан найбільш «податливий» тонізуючому впливу. Час його мінімальної активності - з 15 до 17 години, і в цей час меридіан легше гальмувати.

У практиці акупунктури виділяються синдроми «надмірності» (нагадує респіраторне захворювання - підвищення температури, жар у долонях, дзвінкий кашель, біль у горлі, бронхіальна астма - напади бронхіальної астми найчастіше бувають рано вранці, тобто з 3 до 5 годин) «недостатності» (частіше це хронічні легеневі процеси або захворювання з порушеннями функції шкіри, свербінням; мерзлякуватість, хрипкий кашель, біль у грудній клітці також характерні для цього синдрому).

Меридіан легень (P) (парний, інь)

На меридіані 11 точок, має зовнішній та внутрішній хід. Період максимальної активності від 3 до 5 годин. у цей період меридіан найбільш «податливий» тонізуючому впливу. Час його мінімальної активності - з 15 до 17 години, і в цей час меридіан легше гальмувати.

Зовнішній хід меридіана легенів виходить із грудної клітки у першому міжребер'ї та закінчується біля променевого краю нігтьового ложа I пальця.

Внутрішній хід меридіана починається в середній частині тулуба, йде до шлунка, діафрагми та легких, плечового суглоба і в точці Р1 чжун-фу переходить у зовнішній хід.

Показання : захворювання легких та верхніх дихальних шляхів із явищами застою, а також захворювання серцево-судинної системи, шкіри, болю, рухові розлади рук. Меридіан легень контролює рівень обміну речовин та дихання, контролює носоглотку, гортань, мигдалини, трахею та бронхи, функції яких тісно взаємопов'язані.

Меридіан товстої кишки (GI) (ян)

Приймає енергію від меридіана легенів та передає її меридіану шлунка. На меридіані 20 пікселів. Зовнішній процес меридіана товстої кишки починається біля кута нігтьового ложа II пальця руки, огинаючи крила носа, закінчується в точці GI20 ін-сян.

Внутрішній хід починається біля точки E12 цюе-пень, йде до товстої кишки, діафрагми, легких.

Час оптимальної активності меридіана - з 5 до 7 годин (вранці випити склянку холодної води, обов'язково випорожнити кишечник), мінімальної - з 17 до 19 години.

Показання до впливу на меридіан товстої кишки : дискінезія та інші захворювання товстого кишечника та шлунка, хвороби слизових оболонок та шкіри, захворювання легень, гарячкові захворювання, гіпертонія, хвороби серця; язик, зуби, горло, мигдалики, стоматит) та області обличчя (ніс, вуха) запалення, судинні порушення. Уранці, що страждає запорами, лежачи в ліжку, проводити легкі натискання пальцями в лівій здухвинній області 3-5 хвилин.

У хірургічній практиці точку хе-гу GI.4 часто використовують як одну із загальних точок для акупунктурного знеболювання. Синдроми «надмірності»: біль у верхній кінцівці, спині та животі; напруга м'язів шийно-потиличної області, здуття живота та запор; запаморочення, озноб та ін.

Меридіан шлунка (Е) (ян)

Приймає енергію від меридіана товстої кишки та передає її меридіану селезінки – підшлункової залози.

Максимальна активність з 7 до 9 годин (щільно снідати), мінімальна 19-21 годин (не є після 19.00). Меридіан впливає на внутрішні органи взагалі і особливо на шлунок, контролюючи у своїй його секрецію. (Прийом та переробка харчових мас, переведення зі шлунка в тонку кишку)

Показання

Через точки меридіана шлунка можна також лікувати невралгії та спазми м'язів обличчя. Точки меридіана, що знаходяться в ділянці шиї, впливають на гортань і верхні дихальні шляхи, тоді як точки в ділянці грудної клітки переважно впливають на функцію легень і бронхів. Гастрит та ентерит краще піддаються лікуванню при стимуляції точок у ділянці грудей та живота. Вплив на точки, розташовані на ногах, ефективний при порушеннях кровообігу не тільки в нижніх кінцівках, а й в інших областях (шия та голова).

Нижні точки меридіана шлунка можна використовувати також для лікування головного болю, захворювань очей та ін.

Таким чином, стимуляція точок меридіана шлунка впливає при захворюваннях голови, носа, особи, зубів, горла, ефективна при деяких розладах нервової системи, захворюваннях харчового каналу, гарячці. У хірургічній практиці точка цзу-сань-лі (Е.36) використовується як одна з головних точок для акупунктурного знеболювання, точка довголіття.

На меридіані 45 точок, має зовнішній та внутрішній хід

Меридіан селезінки - підшлункова залоза RP (інь)

Рух енергії доцентровий, приймає енергію від меридіана шлунка і передає меридіану серця.

Максимальна активність з 9 до 11 години, мінімальна 21-23 години.

Меридіан селезінки контролює просування та перетравлення їжі в кишечнику та шлунку, а також всмоктування поживних речовин. «Контролює кров». Селезінка регулює та керує складом та очищенням крові, подаючи поживні речовини в кров, і тим самим забезпечує нормальну функцію інших органів шляхом достатнього їх кровопостачання. Селезінка разом із печінкою відповідає за стан м'язів. Наслідуючи східні концепції, меридіан селезінки — підшлункової залози «тримає» під своїм впливом інтелект, мислення та уяву. "Ріт - дзеркало селезінки (запах з рота - проблема підшлункової), а губи - відображення її благополуччя". При нормальній селезінці – губи рожеві та вологі, при «нестачі енергії» – губи бліді та сухі

Меридіан серця (С)

На меридіані серця 9 точок приймає енергію від меридіана селезінки-підшлункової залози і передає меридіану тонкий зовнішній і внутрішній хід (починається від серця проходить легені; одне його відгалуження з'єднується з тонкою кишкою, інше - йде до трахеї, горла, гортані, входить у мозок).

Максимальна активність з 11 до 13 години (не потрапляти на очі начальнику, гіпертонічні кризи, інфаркти). Визначає функціональний стан серця, кровообігу (судинний тонус). Керує кров'ю та судинами, «втручає розум», «відкривається» мовою.

Вплив на меридіан серця призводить до заспокоєння серця та поліпшення душевного стану Людина залишається бадьорою і життєрадісною доти, доки у неї здорове серце. Погіршення його роботи веде до дратівливості, млявості, мінімальної активності, нерішучості та ін.

Меридіан тонкої кишки (IG) (ян)

Максимальна активність з 13 до 15 години. Енергія йде від меридіана серця і перетворюється на меридіан сечового міхура.

Зовнішній хід біля нігтьового ложа V пальця руки закінчується біля козелка вуха.

Внутрішній хід меридіана починається від надключичної ямки, йде до тонкої кишки, стравоходу, шлунка. Приймає переварену в шлунку їжу та всмоктує поживні речовини та рідини.

Показання:

 • Нервово-психічні захворювання (у дітей), судоми, хореї.
 • Диспепсія, нудота, блювання, запори.
 • Болі в животі.
 • Головний біль (в області скроні), біль у верхній щелепі, шиї, плече-лопатковій ділянці, руці.
 • Судоми м'язів шиї, кривошия, шум у вухах, зниження слуху, набряки в області шиї та обличчя.

Меридіан сечового міхура (V) (ян)

Напрямок енергії відцентровий, енергія йде від меридіана тонкої кишки і перетворюється на меридіан нирок. Максимальна активність з 15 до 17 години.

Меридіан сечового міхура відіграє роль регулятора діяльності нирок та контролює сечовипускання

Показання:

 • цистити, цистології; нетримання та затримка сечі, нефрити.
 • Хвороби сечового міхура, нирок (анурія, поллакіурія та ін), набряклість слизових носа, захворювання кінцівок, статевих органів, люмбаго; ішіас, жіночі хвороби; геморой; хвороби серця та легень, органів травлення.
 • Болі: головний, у тому числі в області потилиці, темряви та чола, в крижах, стегнах, гомілях, п'ятах, на зовнішній поверхні стопи. Хвороби тазових органів, зокрема й статевих органів; біль у зовнішніх статевих органах; біль у хребті та тазостегновому суглобі.

Якщо говорити про області тіла та органи, на які найбільш ефективний вплив через точки меридіана, то вони такі: центральна нервова система (головний та спинний мозок), голова, задня поверхня шиї, спина, внутрішні органи та шкіра.

Меридіан сечового міхура (V) (ян)

Зовнішній хід меридіана сечового міхура починається біля внутрішнього кута ока, йде вгору, проходить лобову та тім'яну ділянку, у точці VG20 бай-хуей контактує з меридіаном протилежної сторони. Гілка від точки V7 тун-тянь входить у мозок і виходить із мозку у точці V10 тянь-чжу.

Від цієї точки меридіан ділиться на дві гілки, що йдуть паралельно (і паралельно меридіану заднесрединному) по задній стороні тулуба. Медіальна гілка проходить з відривом 1,5 цуня, латеральна — на 3 цуня від середньої лінії спини.

Обидві гілки сягають підколінної ямки, де у точці V40 вей-чжун з'єднуються. Далі меридіан йде по задній поверхні гомілки, переходить на зовнішню сторону стопи і закінчується в основі нігтя V пальця, звідки гілкою зв'язується з меридіаном нирок. Відгалуження зовнішнього ходу з'єднуються з меридіанами жовчного міхура (точка VB11 тоу-цяо-інь) біля основи соскоподібного відростка та з меридіаном трьох обігрівачів у верхнього краю вушної раковини.

Внутрішній хід меридіана від точки V23 шень-шу йде до сечового міхура та нирок.

На меридіані 67 пікселів. На меридіані розташовується 12 точок співчуття до всіх постійних меридіанів.

Меридіан нирок (R) (інь)

Максимальна активність з 17 до 19 години. Приймає енергію від меридіана сечового міхура та передає меридіану перикарда. На меридіані 27 пікселів.

Показання

Меридіан нирок містить поживні речовини, які є основою активності внутрішніх органів та систем, а енергія самих нирок – основа зростання, розвитку та розмноження. Управляють кістками (переломи, випадають зуби), проявляються на волоссі, відкриваються всередині вух.

Зовнішній хід меридіана нирок починається в центрі підошви,

йде по внутрішньо-задній поверхні гомілки і стегна до промежини; звідси починається внутрішній хід меридіана, що занурюється всередину тазу. Далі меридіан йде по лобку, животу та грудях, закінчуючись у підключичній ямці.

Внутрішній хід меридіана, починаючи від точки VC1, проходить усередині таза до нирок, сечового міхура; його внутрішні відгалуження з'єднують нирки, печінку, діафрагму, легені, а також зв'язуються з переднесереднім меридіаном і з меридіаном перикарда.

Меридіан перикарду (MC)(інь)

На меридіані 8 точок. Приймає енергію від меридіану нирок та передає її меридіану трьох обігрівачів.

Зовнішній хід меридіана перикарда починається у четвертому міжребер'ї та закінчуючись на кінці III пальця.

Внутрішній хід меридіана (проеціюється в точках VC17 та VC18) починається від перикарду і йде до підребер'я, зв'язуючись із трьома рівнями меридіана трьох обігрівачів.

Максимальна активність з 19 до 21 години.

Показання

Основна функція - захист серця та надання йому додаткової допомоги, особливо у метеозалежних людей.

Хвороби серця (ендо-, міо-, перикардити, неврози), тахікардія неврогенного характеру. Хвороби судинної системи (гіпер-і гіпотонічні стани).

Болі у грудній клітці (невралгії) з ірридіацією у спину; міжреберна невралгія; біль у руках. Психоемоційні порушення, сексопатологія, імпотенція, фригідність. Хвороби легень, шлунка. Лихоманка.

Меридіан трьох обігрівачів (TR) (ян)

Максимальна активність з 21 до 23 години. Приймає енергію від меридіана перикарда та передає меридіану жовчного міхура.

Називають його меридіаном трьох частин тулуба. Зовнішній хід меридіана трьох обігрівачів починається від нігтьової фаланги IV пальця руки і закінчується у зовнішнього краю брови у точці TR23. На думку давніх китайських лікарів, тулуб людини ділиться на три частини: верхня частина включає тулуб до діафрагми, середня - від діафрагми до пупка, нижня - нижче за пупок.

Показання

 • Судинні спазми, гіпер- та гіпотонічні стани, деякі симптоми при склерозі судин, а також стани сильного збудження,
 • Головний біль (у тому числі у потилиці, в області шиї та у скроні), депресія, сонливість, епілепсія. Порушення терморегуляції, нестерпність спеки, холоду. Алергія, гарячка. Хвороби очей, носа, вуха грудей, лопатках, суглобах та м'язах рук; артрити суглобів руки, глухота та шум у вухах; тонзиліти, депресивні стани, апатія, патологічна сонливість.

Меридіан трьох обігрівачів (TR) (ян)

Максимальна активність з 21 до 23 години. Приймає енергію від меридіана перикарда та передає меридіану жовчного міхура.

Називають його меридіаном трьох частин тулуба Зовнішній хід меридіана трьох обігрівачів починається від нігтьової фаланги IV пальця руки і закінчується у зовнішнього краю брови у точці TR23. На думку давніх китайських лікарів, тулуб людини ділиться на три частини: верхня частина включає тулуб до діафрагми, середня - від діафрагми до пупка, нижня - нижче за пупок.

Показання

 • Судинні спазми, гіпер- та гіпотонічні стани, деякі симптоми при склерозі судин, а також стани сильного збудження,
 • Головний біль (у тому числі у потилиці, в області шиї та у скроні), депресія, сонливість, епілепсія. Порушення терморегуляції, нестерпність спеки, холоду. Алергія, гарячка. Хвороби очей, носа, вуха грудей, лопатках, суглобах та м'язах рук; артрити суглобів руки, глухота та шум у вухах; тонзиліти, депресивні стани, апатія, патологічна сонливість.

Меридіан жовчного міхура (VB) (ян)

Приймає енергію від меридіана трьох обігрівачів та передає її меридіану печінки. Максимальна активність з 23 до 1 години (часто напади жкб). На меридіані 44 крапки.

Зовнішній хід меридіана жовчного міхура починається від зовнішнього кута ока, йде зовнішньою поверхнею стегна, гомілки до латеральної кісточки, по тильній стороні стопи доходить до нігтьового ложа IV пальця.

Внутрішній хід меридіана починається в надключичній ямці від точки Е12 цюе-пень, проходить грудну порожнину, діафрагму, печінку і входить до жовчного міхура. Внутрішнє відгалуження проходить черевну порожнину, порожнину малого тазу,

Меридіан використовується при різних больових синдромах, нервово-психічних порушеннях, епілепсії, астенії, депресії, фобії, алергія, головний біль (у скронях, потилиці та лобі). Хвороби грудної порожнини (бронхіальна астма), лор органів, хвороби очей. Хвороби малого тазу, зокрема порушення менструального циклу гормонального характеру. Порушення сечовиділення, нетримання чи затримка сечі; захворювання сечовивідних органів; імпотенція та фригідність.

Меридіан печінки (F) (інь)

Приймає енергію від меридіана жовчного міхура та передає її меридіану легень. Максимальна активність із 1 до 3 годин. На меридіані 14 пікселів.

Зовнішній хід меридіана печінки починається на латеральній стороні I пальця стопи, перетинаючи передню стінку живота, меридіан йде до закінчується в шостому міжребер'ї.

Внутрішній хід меридіана проходить шлунок, входить до печінки та жовчного міхура.

Показання

 • Регуляція кровообігу – депо крові, розподіл крові за внутрішніми органами, якщо є застій крові, тобто дефіцит печінки: системні захворювання судин (варикозна хвороба, геморой), сухожилля. Ендокринна система. Хвороби печінки. Порушення менструального циклу гормонального походження.
 • Одна з основних древніх концепцій функції печінки — печінка є кров'яним депо, тобто виконує функції сховища і регуляції кількості крові. Ці дані підтверджуються сучасними дослідженнями.
 • Відомо, що у печінці може затримуватися близько 50 – 60% циркулюючої крові. Крім того, печінкою виробляються біологічно активні речовини (типу вітаміну «К» та ін), що безпосередньо беруть участь у згортання крові. Концепція у тому, що «гнів ранить печінку» також правомочна, оскільки у стані гніву посилено виділяються у кров норадреналін і адреналін, що супроводжується викидом крові з кров'яних депо, зокрема і з печінки.
 • Різке "займання вогню в печінці" спричиняє таке ж "займання" в жовчному міхурі: гіркоту в роті, головний біль, "мушки перед очима".
 • Очі – дзеркало печінки.

Заднесередній меридіан (VG)

Вважається, що задньосередній меридіан контролює всі ян-меридіани, будучи «морем усіх ян-меридіанів»; точка VG1 чан-цян - загальний ло-пункт всіх ян-меридіанів. Заднесрединний меридіан відноситься до постійних меридіанів. У разі виникнення в організмі хронічного патологічного процесу, коли система регуляції в декількох постійних меридіанах «не справляється», задньосередній меридіан перетворюється на один з чудових меридіанів (ЧМІ ду-май), забезпечуючи новий рівень зв'язків цілісного організму

На задньосередньому меридіані 28 точок (стандартних точок меридіан не має).

Зовнішній хід задньосереднього меридіана починається в промежині на середині відстані від заднього проходу до куприка, проходить по середній лінії спини, шиї до потилиці, голови, чола, носа і закінчується в середині вуздечки верхньої губи.

Внутрішній хід меридіана починається між потиличною кісткою та I шийним хребцем у точці VG16 фен-фу, входить у мозок і потім повторює зовнішній хід меридіана

Переднесередній меридіан (VC)

Вважається, що переднесередній меридіан поєднує всі інь-меридіани («море всіх інь-меридіанів»); точка VC1 Хуэй-інь - загальний ло-пункт всіх інь-меридіанів. Переднесередній меридіан відноситься до постійних меридіанів, але за певних умов, як і задньосередінний, перетворюється на чудовий меридіан (ЧМV жень-травень). Переднесередній меридіан має великі зв'язки як шляхом внутрішнього ходу, так і на зовнішньому ході, крім того, на ньому розташоване основне число точок постійних меридіанів.

На передньосередньому меридіані 24 точки (стандартних точок меридіан не має).

Переднесередній меридіан (VC)

Зовнішній хід переднесрединного меридіана починається в промежини (точка VC1 хуэй-інь), піднімається по середній лінії живота, грудей, шиї та закінчується на підборідді. Тут два симетричні відгалуження йдуть до очних ямок, огинаючи губи.

Внутрішній хід починається також від точки VC1, входить у малий таз, черевну та грудну порожнини, потім йде до горла та гортані.

Список літератури

1. Г. Лувсан «Традиційні та сучасні асп східної рефлексотерапії». Москва "Наука", 1986р.

2. В.Д. Молостів. «Голкотерапія та мануальна терапія». Практичний посібник із лікування захворювань. Москва. Ексмо, 2008р.

3.С.Н.Лазарєв «Діагностика карми» (книга 2)